Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

O literárnom realizme inak

13. 12. 2016 | videné 897-krát

V brnianskom vydavateľstve Host práve vyšla kolektívna monografia Konfigurácie slovenského realizmu.

Kniha je jedným z výstupov medzinárodného grantového projektu GAČR Diskurzivita literatúry 19. storočia v česko-slovenskom kontexte, ktorý prebiehal v spolupráci Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach a Ústavu slovenskej literatúry SAV v Bratislave (zodpovední riešitelia  prof. PhDr. Dalibor Tureček, CSc. a prof. PhDr. Peter Zajac, DrSc.). Monografia edične nadväzuje na publikácie o literatúre 19. storočia v českom a slovenskom kontexte – České literární romantično a Český a slovenský literární parnasismus vychádzajúce zo synopticko-pulzačného modelovania literárnych dejín, ktoré pripravil autorský kolektív vedený Daliborom Turečkom.

Autormi jednotlivých kapitol sú vedeckí pracovníci Ústavu slovenskej literatúry SAV Marcela Mikulová, Ivana Taranenková, Peter Zajac a Valér Mikula z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Súčasťou publikácie je obrazová príloha s ukážkami výtvarných prejavov realizmu v slovenskom prostredí, ktorú pripravila Katarína Beňová z Katedry dejín výtvarného umenia Filozofickej fakulty UK.

Jednotlivé štúdie sú rozdelené do dvoch častí – Prolegomena sa sústreďuje na teoretické východiská problému a Argumentum ponúka prípadové literárnohistorické a interpretačné štúdie k téme. V nich jednotliví autori skúmajú nielen modifikácie literárneho realizmu v slovenskej próze a poézii predovšetkým v poslednej tretine 19. storočia, ale aj jeho dynamické konfigurácie s prvkami iných literárnoestetických, kultúrnych, ale aj ideologických diskurzov. Slovenský literárny realizmus sa tu prezentuje ako rôznorodá, procesuálna a mnohodimenzionálna literárna udalosť. Práve tento prístup ponúka možnosť objasniť protirečenia a rozpory, s ktorými sa – aj pre ideologické dôvody – v minulosti jeho reflexia konfrontovala. Kolektívna vedecká monografia Konfigurácie slovenského realizmu tak môže prispieť k otvoreniu vedeckej diskusie o tomto literárnohistorickom jave, ktorý sa do veľkej miery podieľa na identite a podobe nášho národného kánonu literatúry.

Dana Hučková
riaditeľka Ústavu slovenskej literatúry SAV