Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ocenení vedci z druhého oddelenia vied.

Medaily SAV si prevzali siedmi vedci z druhého oddelenia vied SAV

13. 12. 2016 | videné 1409-krát

Na malej slávnosti v sídle Predsedníctva SAV si siedmi vedci z oddelenia vied o živej prírode a chemických vied dňa 12. decembra 2016 prevzali z rúk predsedu SAV Pavla Šajgalíka ocenenia za významnú a dlhoročnú vedeckú prácu.

Vedcov, venujúcich sa výskumu v odboroch chemických vied, lekárskych vied a botaniky, uviedli slovami uznania od podpredsedu SAV pre 2. oddelenie vied SAV Karola Marholda a členiek Predsedníctva SAV Daniely Ježovej a Márie Omastovej. Ocenení vedci za svoju dlhoročnú vedeckú prácu na svojich domovských vedeckých pracoviskách, za publikované výsledky a ohlasy vo významných vedeckých časopisoch a monografiách, patentovú úspešnosť, pri vedeckej výchove, ale aj za pôsobenie v európskom výskumnom priestore získali nasledujúce pocty:

Medaila SAV za podporu vedy:

Ing. Peter Gemeiner, DrSc., Chemický ústav SAV

MUDr. Tatiana Ravingerová, DrSc., Ústav výskumu srdca SAV

Čestná plaketa SAV Dionýza Štúra za zásluhy v prírodných vedách

Ing. Zdenka Hromádková, PhD., Chemický ústav SAV

Čestá plaketa SAV za zásluhy v biologických vedách

RNDr. Viera Banásová, CSc., Botanický ústav SAV

RNDr. Helena Oťaheľová, CSc., Botanický ústav SAV

RNDr. Milan Valachovič, CSc., Botanický ústav SAV

Čestná plaketa SAV Jána Jessenia za zásluhy v lekárskych vedách

RNDr. Ľudmila Okruhlicová, CSc., Ústav výskumu srdca SAV

 

Mikroprofily ocenených vedcov:

RNDr. Viera Banásová, CSc.: jej celoživotná vedecká kariéra bola zviazaná s Botanickým ústavom SAV. Venovala sa výskumu rastlinstva v stresových podmienkach,  je odborníčkou na vegetáciu antimónových a medených háld, a tiež výskumu štruktúry lúčnych a močiarnych rastlinných spoločenstiev.  Podieľala sa na mapovaní biodiverzity a sledovaní zmien ekotónov a populácií v závislosti od meniacich sa ekologických faktorov.

Ing. Peter Gemeiner, DrSc. je vedúcim vedeckým pracovníkom Oddelenia glykobiotechnológie Chemického ústavu SAV. Oblasťou jeho vedecko-výskumnej práce sú immobilizátové biotechnológie, biorozpoznávacie techniky, nanotechnológie, materiálová chémia.

Ing. Zdenka Hromádková, PhD. je vedúcou Oddelenia glykomateriálov v Chemickom ústave SAV. Jej vedecká práca zasahuje najmä do oblasti polysacharidov a glykomateriálov.

RNDr. Ľudmila Okruhlicová, CSc. je zástupkyňou riaditeľa Ústavu pre výskum srdca SAV, čomu predchádzalo jej pôsobenie v Oddelení histochémie a elektrónovej mikroskopie. Jej vedecká práca je zameraná na oblasť základného medicínskeho výskumu a problematiku súvisiacu s vaskulárnym endotelom, zápalovými procesmi, aterosklerózou a zlyhávajúcím srdcom.

RNDr. Helena Oťaheľová CSc. .jej celoživotným vedeckým pôsobiskom  bol Botanický ústav SAV a sa vo svojej vedeckej práci sa orientuje predovšetkým na obalasť vodných a močiarnych biotopov, najmä na ich ekológiu a fytocenológiu. Podieľala sa na syntaxonomickom spracovaní vodnej a močiarnej vegetácie Slovenska a Čiech. Rozšírila poznatky o biológii a ohrozenosti vodných rastlín,  ako aj vodných biotopov.

MUDr. Tatiana Ravingerová, DrSc. je vedúcou vedeckou pracovníčkou Oddelenia srdcovej fyziológie a patofyziológie v Ústave pre výskum srdca SAV.  Venuje sa výskumu v oblasti kardiovaskulárnej fyziológie a patofyziológie a experimentálnej kardiológie so zameraním na problematiku ischémie myokardu, diabetický myokard, civilizačné ochorenia, adaptáciu srdca a ochranu pred ischemickým poškodením.

RNDr. Milan Valachovič, CSc. je v súčasnosti zástupca riaditeľa Botanického ústavu SAV, je špecialistom-geobotanikkom, venuje sa fytocenologickému štúdiu viacerých typov rastlinných spoločenstiev na území  Slovenska, resp. Karpát, napr. pionierskej vegetácie, spoločenstiev skál, skalných štrbín a sutín, pramenísk, vodných makrofytov, vysokohorskej skalnej a mačinovej vegetácie, lemových spoločenstiev a spoločenstiev mezofilných krovín.

 

(Ľ.S., fotografie: Róbert Grznár)