Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Mária Kušnierová v rokoch 1991 – 2006 založila a videla oddelenie  minerálnych biotechnológií Ústavu geotechniky SAV a v týchto dňoch jubiluje. Právom jej patrila pozornosť účastníkov medzinárodnej konferencie. Uznávanej vedkyni a kolegyni zablahoželal ako prvý Slavomír Hredzák, riaditeľ ústavu.

Biotechnológie a kovy

26. 11. 2016 | videné 991-krát

Biotechnológie patria podľa Európskej únie medzi kľúčové vedné oblasti 21. storočia. Najnovším trendom ich využitia pri spracovaní kovonosných surovín a odpadov, odstraňovaní kovov z pôdy, vody a ovzdušia, ako aj pri aplikácii biotechnologických metód v praxi sa venovala medzinárodná konferencia „Biotechnológie a kovy 2016“ v Košiciach.

Konferenciu, ktorá sa konala po štvrtýkrát, zorganizoval Ústav geotechniky SAV v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a Slovenskou baníckou spoločnosťou ZSVTS, základnou organizáciou pri ÚGt SAV. Tento ročník sa niesol v znamení životného jubilea doc. Ing. Márie Kušnierovej, PhD., jednej z prvých výskumníčok v oblasti minerálnych biotechnológií na Slovensku. Podieľala sa na založení Oddelenia minerálnych technológií na Ústave geotechniky SAV v Košiciach v roku 1991 a viedla ho nasledujúcich pätnásť rokov.

Na konferencii v priestoroch nového Pavilónu materiálových vied PROMATECH sa zúčastnili odborníci zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Talianska. Počas dvoch dní odznelo 20 odborných prednášok. Súčasťou konferencie bola tiež posterová sekcia s prezentáciou 15 posterov. Po úvodných prednáškach  Ing. Aleny Luptákovej, PhD. z ÚGt SAV (predsedníčky organizačného výboru konferencie) a  prof. RNDr. Jany Kadukovej, PhD. z PF UPJŠ vystúpil  doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc., riaditeľ Ústavu biologických a ekologických vied PF UPJŠ v Košiciach. V prednáške pod názvom „Z morských hĺbok na Mars - prečo sú extrémofily dôležité pre modernú mikrobiológiu“, zhrnul zaujímavé poznatky o vlastnostiach a význame mikroorganizmov, ktorým sa najlepšie darí v extrémnych životných podmienkach, kde ostatné organizmy hynú. Postupne sa experti z piatich krajín detailnejšie venovali najnovším trendom využitia biotechnológií pri spracovaní surovín a odpadov s obsahom kovov, odstraňovaní kovov z pôdy, vody a ovzdušia ako aj aplikácii biotechnologických metód v praxi. Prednášky poukázali na pozitívny vplyv mikroorganizmov pri  odstraňovaní sírnych zlúčenín v procese spracovania opotrebovaných pneumatík (Dr. Ljudmilla Bokányi  a kol.), Zaoberali sa získavaním zinku a mangánu z použitých alkalických  batérií (Dr. Stefano Ubaldini a kol.), úpravou nerudných surovín pre keramický priemysel (Ing. Iveta Štyriaková, PhD. a kol.), venovali sa remediácii environmentálnych záťaží (Ing. Peter Sekula a kol.), mobilite polutantov v kontaminovaných pôdach (RNDr. Martin Urík a kol.).

Ďalší program medzinárodnej konferencie patril predstaveniu základného výskumu a spolupráce s praxou, ktoré realizuje Oddelenie minerálnych biotechnológií ÚGt SAV od jeho vzniku až po súčasnosť. Zakladala a viedla ho v rokoch 1991 – 2006 jubilantka doc. Ing. Mária Kušnierová, PhD. Významnej odborníčke zablahoželal riaditeľ Ústavu geotechniky SAV Ing. Slavomír Hredzák, PhD., vedúci oddelenia minerálnych biotechnológií  ÚGt SAV MVDr. Daniel Kupka, PhD., vedúci oddelenia aplikovanej technológie nerastných surovín Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, regionálneho centra Košice Ing. Ľubomír Tuček a ďalší spolupracovníci a priatelia.   

Text a foto: Katarína Čižmáriková