Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Aj matematiky môže byť zábavná, vysvetľujú (zľava) vedci-matematici Peter Mlynárčik, Emília Halušková a Dušana Štiberová žiakom zo ZŠ na Krosnianskej ulici 4 v Košiciach.

Na hodine matematiky bola zábava

14. 11. 2016 | videné 1410-krát

Ako sa hrať s číslami, logicky myslieť, hľadať čo najrýchlejší postup a iné fígle predviedlo počas Týždňa vedy a techniky trio zamestnancov Matematického ústavu SAV z detašovaného pracoviska v Košiciach žiakom a učiteľkám Základnej školy na Krosnianskej ulici číslo 4 v Mestskej časti Košice – Dargovských hrdinov.

Na Martina  11. novembra sa matematici RNDr. Emília Halušková, CSc., Mgr. Peter Mlynárčik a doktorandka Mgr. Dušana Štiberová na celé predpoludnie zmenili na pedagógov a poctivo si „odučili“ štyri hodiny. Najprv doktorka Halušková deťom predstavila Slovenskú akadémiu vied, charakterizovala Týždeň vedy i „svoj“ ústav. „Poznáte niekoho z vedcov?“ opýtala sa ôsmakov. Odpoveď jedného z nich, typická pre Slovensko, kde je každý s každým rodina, rozosmiala všetkých: „Mojej babky sestry muža.“ Keď doplnil konkrétne meno, matematik Peter Mlynárčik uznanlivo pokýval hlavou: „To je vedecká kapacita.“

Za myšlienkou premiérovo odučiť hodiny matematiky aj v Košiciach stála Emília Halušková s doktorandkou Dušanou, ktoré mali so zábavným vyučovaním matematiky skúsenosti na Liptove v rôznych detských táboroch a na workshopoch, kde sa zoznámili aj s matematikárkou zo Základnej školy na Krosnianskej 4 v Košiciach Mgr. Zuzanou Vrabcovou. Dozvedeli sa, že podľa hodnotenia INEKO je táto škola dlhodobo najlepšou vo svojej kategórii na Slovensku. Navyše ako jedna z prvých sa svojho času zapojila do projektu práce s nadanými deťmi. Práve na hodine matematiky s dvoma takými špeciálnymi triedami sme sa zúčastnili. Aj ony, tak ostatné triedy pre nimi, podnikli dobrodružnú plavbu – ako výskumníci mali na makete  čím skôr bezpečne preplávať loďkou z jedného ostrova na druhý tak, aby sa vyhli sopke, pravekým zvieratám i pásu nebezpečných hornín. Posúvať sa mohli len cez mrežové body a naraz iba o dve políčka. Aj to len vtedy, keď najprv správne vyriešili matematické príklady a rébusy. Správnosť posudzovali samotní vedci.

Že vyhrali zelení, nie je teraz podstatné. Prínosom boli skôr iné pozitíva, ktoré ukázali tieto nezvyčajné hodiny matematiky, pripravené a vedené vedcami. „Pre všeobecne nadané deti je dôležité, aby mali svoj cieľ a termín, inak nerobia. Tu ich mali a milo ma prekvapili tým, že neboli sólisti, ale kooperovali,“ skonštatovala riaditeľka školy Ing. Danka Daneshjoová. Mladú doktorandku zo SAV zase prekvapili rýchlosťou, akou postupovali v porovnaní s ostatnými triedami pred nimi. A ako to videla Emília Halušková?     

„Ukázalo sa, že matematika naozaj nie je strašiakom a že možno pri nej zažiť aj dobrodružstvo. Páčilo sa mi, že deti zapojili logické myslenie, a že pochopili nutnosť spolupráce v tíme, takej typickej aj pre vedcov,“ zhrnula matematické predpoludnie. Úspešným „plavcom“ - žiakom na záver zaželala, aby aj v živote doplávali veľmi ďaleko.

Text a foto: Katarína Čižmáriková