Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Výstava SAV.

Hydrológovia sa prezentovali postermi a výstavou historických povodňových značiek

14. 11. 2016 | videné 710-krát

Výstava Historické povodňové značky na hornom Dunaji sa presunula do areálu SAV

Ústav hydrológie SAV a Slovenský výbor IHP UNESCO pripravili počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku a pri príležitosti predsedníctva SR v Rade EÚ výstavu „Historic flood marks on the Upper Danube River /„Historické povodňové značky na hornom Dunaji“.

Výstava prezentovli 24. 10. 2016 v Primaciálnom paláci počas seminára Bratislava a voda a dňa 25. 10. 2016 v Zrkadlovej sieni v Primaciálnom paláci počas medzinárodnej Konferencie Cities & Water.

Dňa 10. 11. 2016 preniesli výstavu do vestibulu Auly SAV na Dúbravskej ceste 9 na bratislavskej Patrónke.

RNDr. Pavla Pekárová, DrSc. o výstave povedala: "Historické povodňové značky sú neprehliadnuteľným svedectvom, ktoré pripomína, kam v histórii voda vystúpila, a vystríha nás, kam sa môže voda dostať i dnes. Ľudia sú závislí na vode, vždy si stavali svoje príbytky na brehoch riek. No voda nás vie i ohroziť. Výstavou chceme upozorniť na dôležitosť osadzovania povodňových značiek na budovy po každej významnejšej povodni. Touto výstavou chceme tiež poukázať na fakt, že povodne sú prirodzený --prírodný živel, ktorý sa v našej krajine vždy vyskytoval a dokonca má v krajine svoje opodstatnenie.  Je však potrebné počítať s tým, že vždy môže prísť povodeň, ktorá svojou výškou prekoná všetky doteraz známe povodne, a na takéto situácie máme byť pripravení."

Autormi výstavy sú pracovníci Ústavu hydrológie SAV: RNDr. P. Pekárová, DrSc, Ing. V. Bačová Mitková, PhD., Ing. D. Halmová, PhD. a RNDr. P. Miklánek, CSc.

Posterový deň 2016 a Deň otvorených dverí 

V ten istý deň sa na Ústave hydrológie SAV uskutočnil 23. Posterový deň s medzinárodnou účasťou a zároveň Deň otvorených dverí ÚH SAV. 

Ústav hydrológie SAV organizuje toto podujatie, ktorého nosnou témou je "Transport vody, chemikálií a energie v systéme pôda-rastlina-atmosféra" s podporou Slovenského výboru pre hydrológiu a Global Water Partnership už tradične v mesiaci november, tento rokv nových priestoroch na Dúbravskej ceste 9.

Posterový deň otvoril vedecký garant RNDr. Tomáš Orfánus, PhD. Prítomným sa prihovorila riaditeľka Ústavu hydrológie SAV Ing. Yvetta Velísková, PhD.

Okrem domácich odborníkov sa podujatia zúčastnili aj hostia z Českej republiky, Poľska, Rakúska, Maďarska a Slovinska. S vyzvanými prednáškami vystúpili Ing. Ľubomír Lichner, DrSc. z Ústavu hydrológie SAV a Dr. Julia Hall, PhD. z Technickej univerzity Viedeň. Ocenenie a poďakovanie za celoživotný prínos pre hydrológiu a hydrauliku si prevzal Ing. Karol Kosorin, DrSc., tohtoročný jubilant (dožíva sa 80 rokov).

Okrem príspevkov z oblasti klasickej hydrológie a hydropedológie boli prezentované práce venujúce sa protipovodňovej a protieróznej ochrane, modelovaniu povodní, fenológii lesných drevín pod vplyvom klimatickej zmeny, bioindikácii klimatických zmien, výskytu sucha a iným problémom. Prítomná odborná verejnosť a študenti sa potom presunuli k posterom, kde podujatie pokračovalo neformálnymi diskusiami.

(P. Pekárová, V. Kováčová)