Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Sociálni vedci a vedkyne zo SAV sa prezentovali na PechaKucha Night Bratislava

14. 11. 2016 | videné 1058-krát

Sociálni vedci a vedkyne zo SAV sa prezentovali na PechaKucha Night Bratislava Vol. 35: Sociálne vedy a umenie

Večer 9. novembra 2016 sa počas Týždňa vedy a techniky uskutočnilo v Bratislave jedinečné podujatie PechaKucha Night Bratislava, ktoré bolo špeciálne zamerané na prepojenie umenia a sociálnych vied. Spoluorganizátorom večera bol Ústav etnológie SAV (hlavný organizátor o. z. Soyart). Na prezentáciách sa predstavili rôzni tvoriví ľudia z oblastí sociálnych vied, antropológie a etnológie, psychológie, kognitívnych a iných vied. Zároveň ich doplnili umelci, ktorí sa vo svojej tvorbe zaoberajú podobnými otázkami, a tak témou večera bolo bádanie a skúmanie vedecké i umelecké. Na podujatí vystúpili aj zahraniční hostia - rečníci z Nórska.

Čím je PechaKucha Night výnimočná? Každý účinkujúci má na svoju prezentáciu k dispozícii presný čas 6 minút a 40 sekúnd. Je to čas, počas ktorého komentuje 20 obrázkov, pričom každý z nich zostáva na projekčnom plátne 20 sekúnd, a ani o sekundu viac! Vďaka tomu prezentujúci rozpráva v tempe, pútavo a vecne.

Počas večera svoje projekty prezentovali aj viaceré vedkyne a vedci zo SAV. Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV rozprávala o tom, ako merať a zmierňovať stereotypy a predsudky. Ivan Brezina z Ústavu experimentálnej psychológie SAV predstavil svoj výskum laických presvedčení o múdrosti. Vladimír Bahna z Ústavu etnológie SAV sa zameral na hnus ako tému pre kognitívny antropologický výskum. Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie SAV, ktorá sa zároveň podieľala na dramaturgii celého podujatia, predstavila svoj autorský antropologický dokumentárny film Zatopené.

PechaKucha Night Bratislava Vol. 35: Sociálne vedy a umenie pritiahla mnohých divákov a diváčky, ktorí plne obsadili kapacitu priestorov kina Mladosť. Podujatie bolo príkladom toho, ako sa dajú hravým a príťažlivým spôsobom prezentovať spoločenské vedy.

Zoznam prezentujúcich:

Abandoned (Re)creation – Martin Zaiček a Andrea Kalinová predstavia krásu opustenej architektúry kúpeľných miest.

Barbara Lášticová – Sociálna psychologička z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, ktorú zaujíma, ako je možné merať a zmierňovať stereotypy a predsudky.

Hanna von Bergen /NO – Spoluzakladateľka nórskej verzie Zóny bez peňazí.

Ivan Brezina – Psychológ z Ústavu experimentálnej psychológie SAV, skúmajúci laické presvedčenia o múdrosti.

Ľudmila Horňáková – Umelkyňa pracujúca s témami participácie, dôvery medzi komunitami, aktivizmom a udržateľným verejným priestorom.

Martin Boroš – Ukáže možnosti využívania dát pre sociálnovedný výskum.

Martin Kleibl – Záchranca poslednej monumentálnej maľby v Petržalke, ale aj popularizátor folklóru.

Mária Rumanová – Režisérka a scenáristka uvedie dokument Hotel Úsvit z prostredia Čiernej nad Tisou.

Matúš Rabada – Oživuje tradičnú techniku modrotlače.

Olav Brekke Mathisen /NO – Žurnalistka a hudobník, ktorého inšpirujú zlé susedské vzťahy.

Soňa G. Lutherová – Antropologička z Ústavu etnológie SAV predstaví svoj autorský dokumentárny debut Zatopené o kaštieli z Parížoviec a jeho majiteľoch.

Tatiana Bužeková – Zaoberá sa etnografiou a antropológiou, hovoriť bude o spoločenskej premene v roku 1968.

Vladimír Bahna – Kognitívny antropológ z Ústavu etnológie SAV predstaví svoj výskum v oblasti hnusu.

(sgl)