Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Cenu SAV za budovanie infraštruktúry pre vedu si preberajú RNDr. Ján Mucha, CSc., a Ing. Vladimír Pätoprstý, PhD.

Slávnostný galavečer priniesol ocenenia aj pre vedcov SAV

11. 11. 2016 | videné 1418-krát

Týždeň vedy a techniky včera vyvrcholil slávnostným galavečerom oceňovania vedeckých osobností. Oceňovanie malo aj medzinárodný charakter. Čestný doktorát od Slovenskej akadémie vied si prevzal Doktor Mrityunjay Singh, ktorý je celosvetovou vedeckou kapacitou v oblasti materiálového výskumu. 

„Je to excelentná myšlienka vyhľadávať vedecké osobnosti, informovať o ich práci verejnosť a identifikovať tak vedecké celebrity. Na pódium dnes prichádzali vedci zo všetkých kútov Slovenska. Robia výskum na vysokej úrovni a verejnosť musí vedieť, že ich práca priamo ovplyvňuje naše životy,“ zhodnotil slávnostný galavečer doktor Mrityunjay Singh.

Zároveň dodal, že ho potešilo nadviazanie spolupráce s jednotlivými ústavmi Slovenskej akadémie vied. V rámci svojich skúseností z NASA by chcel pomáhať s prenosom poznatkov do praxe v oblasti kozmického výskumu na Slovensku.

Cenu SAV za budovanie infraštruktúry pre vedu si prevzali RNDr. Ján Mucha, CSc., a Ing. Vladimír Pätoprstý, PhD., z Chemického ústavu. Získali ju za významný prínos pri obstaraní a sprevádzkovaní špičkovej prístrojovej techniky pre štúdium v oblasti glykomiky.

„Aj dnešný galavečer oceňovania vedeckých osobností je dôkazom toho, že veda sa nedá robiť bez osobností, ale len osobnosti pre vedu nestačia. Moderná doba plynie rýchlym tempom  a my na to musíme reagovať  aj kvalitným prístrojovým vybavením a čo je dôležité, priaznivými pracovnými podmienkami pre naše vedecké osobnosti,“ povedal predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík.

Slovenská akadémia vied si prevzala ocenenia aj v ďalších kategóriách: Osobnosť vedy a techniky:  RNDr. Imrich Barák, DrSc., z Ústavu molekulárnej biológie. Ocenený je za významný príspevok k objasneniu molekulových mechanizmov bunkového delenia, sporulácie a programovanej bunkovej smrti v baktériách. Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky priniesli ocenenie pre PhDr. Karola Pietu, DrSc., z Archeologického ústavu, ktorý významnou mierou prispel k bližšiemu poznaniu našich dejín. V kategórií popularizátor vedy si ocenenie zaslúžil doc. RNDr. Ján Svoreň, DrSc., z Astronomického ústavu za dlhoročnú aktivitu v oblasti popularizácie astronomických poznatkov článkami v časopisoch a dennej tlači, reláciami v rozhlase a televízii, ako aj prednáškami pre širokú verejnosť.

Monika Hucáková

foto: Vladimír Šimíček