Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

O stánky ústavov SAV bol v Inchebe značný záujem.

Mikroorganizmy v kultúrnych pamiatkach, cukry na povrchu buniek

11. 11. 2016 | videné 743-krát

Týždeň vedy a techniky sa rozšíril aj do výstavných priestorov bratislavskej Incheby. Dnes tam návštevníci mohli objaviť aj stánok Ústavu molekulárnej biológie a Chemického ústavu SAV. Biológovia vysvetľovali najmä žiakom a študentom procesy, ktoré vplývajú na historické pamiatky a materiály pôsobením času. Ide o negatívne pôsobenie, ktoré na povrchu spôsobujú mikroorganizmy.

„Oni môžu to umenie poškodzovať už len svojím rastom, tým, že napríklad plesne penetrujú do substrátu a vytvárajú v ňom diery. Mikroorganizmy  zároveň produkujú rôzne enzýmy a práve nimi degradujú substrát. Spôsobujú aj tvorbu pigmentov, ktoré degradujú historický materiál. Často krát je možné vidieť na knihách či listoch ružové, oranžové či žlté škvrny,“ povedala Lucia Kraková z Ústavu molekulárnej biológie.

Na Ústave molekulárnej biológie SAV funguje jediné laboratórium na Slovensku, ktoré sa zaoberá deterioráciou kultúrneho dedičstva, a teda skúma jeho poškodenie, ktoré spôsobujú mikroorganizmy. Úlohou pracovníkov je identifikovať, čo sa na pamiatkach nachádza a zistiť, aké aktivity spôsobujú degradáciu.

„V spolupráci s reštaurátorom sa následne navrhne stratégia ochrany pamiatky. Na ústave sa snažíme vyvinúť niečo na dezinfekciu týchto predmetov. Využívame potenciál esenciálnych olejov, ktoré preukázali silnejší efekt napríklad v porovnaní s antibiotikami. Ide o špeciálne silice z „tej ktorej“ bylinky. Najlepšie účinkuje olej z oregána a tymiánu,“ doplnila Lucia Kraková.

Mikroorganizmy majú však aj pozitívne účinky, a to napríklad v niektorých potravinách. Na ústave sa venujú štúdiám tradičných slovenských potravín, ako bryndza či víno.

Aj Chemický ústav SAV predstavil v rámci Týždňa vedy a techniky svoje malé laboratórium. Do Incheby priniesli jeho pracovníci ukážky rôznych cukrov vo forme sacharidov. Cukor v tejto forme sa nachádza aj na povrchu väčšiny proteínov v tele, na povrchu buniek. V ľudskom tele tvorí významnú a dôležitú súčasť a zároveň ovplyvňuje rôzne procesy. Jeho dôkladné štúdium by mohlo v budúcnosti napomôcť pri liečbe mnohých ochorení.

Monika Hucáková