Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračné foto.

Cesta k novému lieku...

10. 11. 2016 | videné 686-krát

Množstvo civilizačných chorôb, ktoré so sebou prináša moderná doba, dnes už má svoj liek. Cesta k jeho vynájdeniu však nie je jednoduchá a výskum nových liečivých molekúl trvá roky. Prechádza niekoľkými fázami, ktoré v týchto dňoch vysvetľujú návštevníkom zamestnanci Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV. Týždeň vedy a techniky otvoril brány ústavu pre verejnosť.

„Cesta k objaveniu nového lieku sa začína štúdiom danej choroby. Vedci študujú, aké sú mechanizmy  ochorenia, ako sa ochoreniu dá zabrániť, alebo či sa dá len nejakým spôsobom zmierniť. Štúdiom sa hľadá cieľ, kde by sa dalo do tej choroby zasiahnuť – či už je to enzýmová dráha, alebo nejaká bunková štruktúra,“ tvrdí Dominika Topoľská z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV.

Nasleduje fáza, v ktorej sa vedci snažia nájsť molekulu, ktorá by mohla účinkovať na konkrétnu chorobu. Neskôr sa vlastnosti potenciálne účinnej molekuly testujú v predklinických štúdiách – od skúmavky, cez bunkové modely až po testy na zvieratách.

„Sledujeme účinnosť budúceho lieku, aké koncentrácie sú účinné pre organizmus, čo sa s daným liečivom deje  v organizme a či nevznikajú metabolity, ktoré by mohli byť  škodlivé. Zároveň si všímame toxicitu daného lieku, teda či nie je škodlivý pre ľudský organizmus,“ doplnila Dominika Topoľská.

Po úspešnom ukončení predklinickej časti nasledujú klinické štúdie, kedy sa objavená látka, potenciálny budúci liek, testuje na ľuďoch. Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV sa zaoberá predklinickou časťou výskumu.

„Špecializujeme sa aj na štúdium a potenciálnu liečbu civilizačných ochorení. Moderná doba a hektický životný štýl so sebou prinášajú stres, ktorý negatívne vplýva na organizmus, preto skúmame napríklad reumatoidnú artritídu, diabetes mellitus, chronické zápalové ochorenia kože, alebo aj depresiu a vplyv užívania antidepresív na zdravie budúcej matky a vyvíjajúceho sa plodu. Niektoré ochorenia sú neliečiteľné, ale dajú sa liečiť aspoň sprievodné komplikácie, ktoré v súvislosti s nimi vznikajú. Takto sa dá priebeh ochorenia u pacientov minimálne uľahčiť, keď už nie úplne vyliečiť,“ doplnila Zuzana Hodúrová z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV.

Dni otvorených dverí ústavu využili desiatky stredoškolských a vysokoškolských študentov, ktorí si praktickými ukážkami spestrili vyučovanie. Vypočuli si zaujímavé prednášky, nasledovali prehliadky laboratórií a mnohí sa zapojili aj do súťaží.

Monika Hucáková