Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Biomedicínske centrum zaujalo stredoškolákov

9. 11. 2016 | videné 706-krát

Zhruba sto študentov bratislavských stredných škôl väčšinou gymnazistov, ale aj budúcich zdravotníkov - zaplnilo v utorok 8.11. niektoré priestory Biomedicínskeho centra. Najskôr zasadačku jeho Virologického ústavu. V nej totiž hostia využili Týždeň vedy a techniky na to, aby si vypočuli prednášky vedcov Slovenskej akadémie vied.

Témou Osudný gén - Príbeh rakoviny začala sériu prednášok vedecká riaditeľka Ústavu experimentálnej onkológie BMC Mgr. Lucia Kučerová, PhD. Ako uviedla, rozhodla sa využiť túto možnosť a oboznámiť mladé publikum s tým, aký urobili vedci pokrok nielen v diagnostike rakoviny, ale aj v prevencii a liečbe. Hoci obezite sa mali neskôr venovať aj ďalší prednášajúci, ani táto vedkyňa neobišla fakt, že až 23 percent Slovákov je obéznych. „Je to tiež jedna z príčin, prečo sú v krajine časté nádorové ochorenia,“ povedala. Stravovacie návyky, kontrola hmotnosti a fyzická aktivita sa považujú za veľmi dobrú prevenciu v oblasti nádorových ochorení - zdôraznila. A pripomenula tiež, že genetická predispozícia nie je až taká častá, ako si ľudia myslia. L. Kučerová priblížila stredoškolákom, ako sa líšia nádorové bunky od bežných. „Majú odlišné gény. Je ťažké ich liečiť aj kvôli tomu, že sa správajú čiastočne ako naše vlastné bunky a čiastočne, ako keby boli vymknuté spod kontroly,“ vysvetľovala slovníkom pre laikov zložitú problematiku, ktorej sa venujú na jej ústave. Rovnako stredoškolákom vysvetľovala ako fungujú genetické predispozície, ako vedci študujú možnosti využitia odlišnosti nádorových buniek na cielenú liečbu. Zdôraznila tiež pokroky, ktoré sa pri liečení nádorových ochorení za pár desaťročí dosiahli. Pred zhruba polstoročím prežívalo podľa nej v Československu len čosi vyše troch percent detských pacientov, u ktorých bola rakovina diagnostikovaná. V súčasnosti sa vylieči 80 percent takýchto detí.

lovcoch vírusov hovoril poslucháčom RNDr. Boris Klempa, DrSc. z Virologického ústavu BMC. Zdôraznil, že si vybral túto malú časť virológie, lebo k nej má veľmi blízko. Na vysvetlenie čo sú vírusy si vybral - pre stredoškolské publikum blízke - počítačové vírusy. Rovnako ako tie druhé, aj skutočné vírusy majú jediný zmysel v tom, že sa šíria – len pri nich nejde o počítačový kód, ale genetický. Bližšie sa venoval zoonotickým vírusom, ktoré napríklad v tele zvieraťa prežívajú úplne bez následkov, ale pri prenose na človeka spôsobujú ťažké ochorenie. B. Klempa tiež v prednáške vysvetlil, kde všade vedci vírusy hľadajú, ako ich získavajú, ako sa pri tom vyhýbajú možným hrozbám i to, ako ich práca posúva poznanie.

Aj fakt, že dve zo série štyroch prednášok venovali vedci obezite svedčí o tom, za akú vážnu ju považujú. RNDr. Daniela Gašperíková, DrSc. z Ústavu experimentálnej endokrinológie BMC sa venovala predovšetkým tomu, či za obezitu môžu naše gény. Pripomenula známe fakty, napríklad ako zistiť, či sa to človek týka podľa body mass indexu, ale najmä upozornila na veľmi nepriaznivé štatistiky. Ukazujú, že na svete je epidémia obezity. Od roku 1975 do roku 2014 narástol počet takto postihnutých ľudí trojnásobne. Teraz je takých na svete približne 10 percent mužov a 14 percent žien. Minulý rok bola podľa nej prekročená hranica – už je viac obéznych, ako hladujúcich. Pripomenula dôsledky obezity a podrobne sa venovala tomu, ako za ňu môže predispozícia.

Rovnako ako jej kolegyňa z Ústavu klinického a translačného výskumu BMC MUDr. Adela Penesová, PhD. (v prednáška Obezita – zdravotný problém nielen pre dospelých) upozornila na dôsledky obezity. Na riziko infarktov, vysokého krvného tlaku, cukrovky, má vplyv na onkologické a mnohé ďalšie ochorenia. Obe pripomenuli, že vzniká, keď je nepomer medzi príjmom a výdajom energie a opakovane zdôraznili študentom význam správneho stravovania a pohybu.

Stredoškoláci mali potom možnosť vidieť laboratóriá Ústavu experimentálnej onkológie BMC a Ústavu klinického a translačného výskumu BMC.

(pod)

Foto: Vladimír Šimíček