Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Jeden z mikroskopov v botanickom ústave SAV.

Otvorené laboratóriá v Botanickom ústave SAV

8. 11. 2016 | videné 622-krát

Len pár minút po oficiálnom otvorení Týždňa vedy a techniky sa „otvorili dvere“ v Botanickom ústave SAV aj pre bratislavských študentov osemročného gymnázia na Tilgnerovej ulici. Deň otvorených dverí mal názov Hore schodmi k odhaleniu tajomstiev rastlín.

Študenti sa spolu s odborníkmi botanického ústavu vydali po jednotlivých pracoviskách. Alebo inak - od najjednoduchších organizmov k rastlinných spoločenstvám a skúmaniu ich DNA na najmodernejších prístrojoch. Pracovníci ústavu dávali dôraz na interaktivitu. Otázka, ktoré rastliny ako prvé začali produkovať kyslík, študentov hneď naštartovala. V algologickom laboratóriu sa niektorí po prvý raz dozvedeli, čo sú stromatolity (usadeniny). Najznámejšie recentné sú v západnej Austrálii, no naši botanici našli sladkovodné stromatolitné útvary na strednom Slovensku. Mgr. Alica Hindáková, PhD. vysvetlila, prečo sú stromatolity vzácne a prečo je dôležité skúmať ich výskyt. Pri výklade sa nevyhla ani otázke siníc – sú škodlivé? Nie vždy, znela odpoveď odborníčky, iba tie, ktoré obsahujú cyanotoxíny a vyskytujú sa masovo v pitných zdrojoch alebo na kúpaliskách. O stupienok vyššie v rade vývoja rastlín bola krátka prednáška s ukážkami parazitických húb na opadaných listoch stromov. Najčastejšie sa vyskytujúcimi parazitickými hubami  sú u nás múčnatka a hrdza. RNDr. Kamila Bacigalová, CSc. veľmi zanietene prednášala o ich rozmnožovaní, a zrejme vedela prečo. „Máme naozaj špičkové prístroje, skúmame rastliny najmodernejším technikami, no nemáme ľudí, ktorých by táto krásna práca bavila,“ zhrnula zrejme problém slovenskej botaniky.

A špičková technika v ústave naozaj nechýba. Študentov zaujala ukážka práce so svetelným, konfokálnym aj elektrónovým mikroskopom, hoci ten k najšpičkovejším prístrojom už nepatrí. Napriek tomu niekoľkotisícnásobné zväčšenie ukazujúce nanočastice udivilo. Zaujali centrifúgy, digestory, obrovské mrazničky, ale aj „obyčajné“ pipetovanie, ktoré si žiaci vyskúšali.

Botanický ústav má rozhodne čo ukázať aj ponúknuť tým, ktorí sa zaujímajú o našu flóru. Nie sú to len herbárové zbierky, hoci veľmi vzácne. Dnes je to už aj skúmanie molekúl rastlín prostredníctvom DNA v cytometrických laboratóriách. Ale, nebojte sa, v Botanickom ústave SAV majú aj skleník... (an)