Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Celkový pohľad na miesto konania seminára obec Bobrovec pod Západnými Tatrami.

Kultúrna krajina ako odraz stavu súčasnej spoločnosti

22. 9. 2016 | videné 711-krát

V dňoch 16. – 17. septembra 2016 sa v Bobrovci pod Západnými Tatrami uskutočnil odborný seminár s medzinárodnou účasťou s názvom Poznávanie a interpretácia kultúrnej krajiny ako súčasť environmentálnej výchovy a vzdelávania. Jeho organizátormi boli Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR a ČR, Geografický ústav SAV a Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovej v Prahe.

Ako vyplýva z názvu, nóvum tohto stretnutia v porovnaní s inými podujatiami na tému KULTÚRNA KRAJINA bolo hľadanie súvislostí medzi poznávaním a interpretáciou kultúrnej krajiny, ochranou a udržateľným manažmentom jej hodnôt a ich efektívnou integráciou do procesu environmentálnej výchovy a vzdelávania.

Tematické zameranie príspevkov bolo široké: od rôznych chápaní kultúrnej krajiny z pohľadu reprezentantov širokého spektra disciplín a profesií, cez postavenie kultúrnej krajiny v spoločnosti (krajina ako vec verejná i ako súčasť kultúry a žitej praxe súčasnej spoločnosti), uplatnenie nových vedeckých, výchovno-vzdelávacích a participačných prístupov pri zlepšovaní starostlivosti o krajinu, ukážky konkrétnych spôsobov zaobchádzania s krajinou vo vybraných lokalitách a regiónoch až po príklady efektívnych  foriem obnovy a údržby jednotlivých prvkov kultúrnej krajiny.

V každom z príspevkov odznelo znepokojenie z rastúcej miery ohrozenia hodnôt našej krajiny.

Spomínali sa príklady bezohľadného prístupu developerov pri budovaní megalomanských stredísk cestovného ruchu v strede citlivej prírody a krajiny, trasovania niektorých úsekov diaľnic, ktoré neberie ohľad na dotknutú krajinu, výstavba tzv. malých vodných elektrární na úkor prírodných úsekov riek a priľahlej prírody a krajiny, pustošenie starých alejí a brehových porastov, neregulovaná záplava bilbordov, strácajúci sa vzťah a rastúca ľahostajnosť voči krajine, ale aj legislatívne a organizačné nedostatky pri ochrane a spravovaní kultúrnej krajiny a deficity pri plnení záväzkov, ktoré pre nás vyplývajú z príslušných medzinárodných dokumentov, vrátane Európskeho dohovoru o krajine.

Riešenie vidia účastníci a účastníčky podujatia v dôslednom chápaní kultúrnej krajiny ako vzácnej a akútne ohrozenej súčasti kultúrneho dedičstva, životného prostredia či domova v najširšom zmysle slova. V tomto zmysle navrhujú a žiadajú integrovať ochranu a udržateľné spravovanie hodnôt kultúrnej krajiny do Ústavy SR, príslušných právnych noriem, do celej výchovno-vzdelávacej sústavy, ale najmä do každodenného života.

_____________________

Seminár sa uskutočnil s podporou GA VEGA, konkrétne Grantového projektu 2/0023/15 Analýza časovo-priestorovej dynamiky vybraných štruktúr kultúrnej krajiny Slovenska, ich ochrana a udržateľné využívanie (vedúcim projektu je RNDr. Ján Hanušin a členmi riešiteľského kolektívu sú prof. Mikuláš Huba, prof. Vladimír Ira, doc. Ján Lacika a Mgr. Robert Pazúr z Geografického ústavu SAV ako aj Ing. Dagmar Štefunková a Mgr. Martin Izsiff z Ústavu krajinnej ekológie SAV). 

Zborník rozšírených abstraktov z podujatia sa pripravuje do tlače a mal by vyjsť v najbližších týždňoch.

Mikuláš Huba