Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Predseda SAV prof. Pavol Šajgalík blahoželá k udeleniu Zlatej medaily SAV Dilbar Alievovej.

Pocta významnej sociologičke

28. 6. 2016 | videné 1266-krát

Sociológia a každodennosť bol názov konferencie, ktorú pri príležitosti životného jubilea svojej samostatnej vedeckej pracovníčky doc. PhDr. Dilbar Alievy, CSc. usporiadal v utorok 28. júna v Bratislave Sociologický ústav spolu so Slovenskou sociologickou spoločnosťou pri SAV – sekciou metodológie. Pri tejto príležitosti si vedkyňa prevzala z rúk predsedu Slovenskej akadémie vied prof. RNDr. Pavla Šajgalíka, DrSc. Zlatú medailu SAV. Toto najvyššie vyznamenanie SAV jej udelilo Predsedníctvo a Vedecká rada SAV, na podnet vedenia Sociologického ústavu SAV ako uznanie významu celoživotného diela.

Dilbar Alieva je jednou z najplodnejších slovenských sociologičiek s výrazným ohlasom v zahraničí. Viac ako štyridsať rokov pôsobila ako vysokoškolská pedagogička a spoluutvárala na Slovensku štúdium sociológie ako samostatného odboru. Na Univerzite Komenského a potom na ďalších vysokých školách prednášala dejiny sociológie, súčasnú sociologickú teóriu, sociológiu každodennosti a hermeneutiku v sociológii. Počas 70-tych a 80-tych rokov patrila k zopár autorom, ktorí v Československu systematicky reflektovali vývoj svetovej sociológie a sprístupňovali ju domácej verejnosti. Viedla desiatky diplomantov a doktorandov. So Slovenskou akadémiou vied túto rodáčku z Moskvy spája od roku 1975 práca v redakčnej rade časopisu Sociológia a vedenie sekcie sociologickej teórie v Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV, ktorú v roku 1978 založila. Je autorkou troch monografií a kapitol v rozsahu vedeckej monografie, 84 vedeckých štúdií a viac ako 30 odborných prác v domácich a zahraničných vedeckých časopisoch a zborníkoch. (Laudatio v plnom znení prikladáme.)

Dilbar Alijevu v úvodnej časti konferencie pozdravili pri príležitosti jej životného jubilea okrem riaditeľky Sociologického ústavu SAV prof. PhDr. Silvie Mihálikovej, PhD. aj predstavitelia Slovenskej sociologickej spoločnosti, časopisu Sociológia, Českej sociologickej spoločnosti i katedry sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Vyzdvihli jej vedecké, učiteľské i ľudské kvality, pripomenuli jej úlohu v slovenskej sociológii.

Vo vedeckej časti konferencie okrem iného predstavila Dilbar Alijeva monografie Sociológia každodennostiSociológia a každodennosť. Jej kolegyňa PhDr. Zuzana Kusá, CSc. k tej prvej konštatuje, že autorka ňou dovršuje výstavbu sociológie každodennosti ako odvetvovej sociológie, ktorú začala budovať ešte v druhej polovici 80. rokov priekopníckymi štúdiami o každodennosti ako objekte sociologického bádania, jej štruktúrach a procesoch. Štúdie, ktoré včlenila do monografie, vznikali počas takmer tridsaťročného systematického výskumu a viaceré sú sociologickými prvolezcami v príslušnom teoretickom teréne.

(pd)

Foto: Milan Zeman

 

Dilbar Alieva

Doc. PhDr. Dilbar Alieva, CSc., rodáčka z Moskvy, je absolventkou odboru filozofia na Moskovskej štátnej univerzite M.V. Lomonosova, kde absolvovala aj vedeckú ašpirantúru. Spočiatku pôsobila v Ústave filozofie a práva Uzbeckej akadémie vied v Taškente, ale v roku 1965 prišla na Slovensko a celá jej vedecká a pedagogická kariéra sa rozvinula u nás. V rokoch 1965 až 2002 pôsobila na katedre sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, v rokoch 2001 až 2010 na katedre sociológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, a od roku 2010 pracuje na katedrách sociológie na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, opätovne aj v Bratislave a v posledných rokoch je samostatnou vedeckou pracovníčkou Sociologického ústavu SAV. Vychovala celý rad vynikajúcich odborníkov, ktorí sa uplatnili v sociologickom výskume alebo vo významných funkciách, spomeňme aspoň súčasných pracovníkov Sociologického ústavu SAV R. Klobuckého, Z. Kusú a M. Tížika.

Venovala a venuje sa dejinám sociológie, viacerým súčasným sociologickým teóriám, hermeneutike v sociológii, sociologickej metateórii, fenomenologickej sociológii, etnometodológii a zvlášť intenzívne sociológii každodennosti a identity. Patrí k najplodnejším sociologickým autorom na Slovensku, nielen počtom vedeckých publikácií, ale aj priekopníckym charakterom výstupov a progresívnou metodológiou výskumov. Jej dielo významne spoluutváralo slovenskú so­ciológiu ako vedeckú disciplínu po jej obnovení v 60. rokoch 20. storočia.

Svojou vedeckou a organizačnou činnosťou sa zásadne pričinila o udržiavanie kontaktov slovenskej sociológie so svetovou. Bola jednou z mála autorov vo vtedajšom Československu, ktorí aj počas 70. a 80. rokov 20. storočia systematicky sledovali vývoj svetovej sociológie a sprístupňovali svoje poznatky domácej verejnosti. Patrila k prvým sociológom, ktorí v socialistických krajinách reflektovali metodologický prínos symbolických interakcionistov H. Blumera, E. Goffmana, B. Glasera a A. Straussa, ako aj nástup etnometodológie, fe­nomenologickej a existencialistickej sociológie. Ako jedna z prvých vyzdvihla možnosti využitia prístupov fenomenologickej sociológie pre výskum každodennosti. Sprístupňovaním alternatívnych sociologických perspektív významne ovplyvnila v tom čase časť mladšej sociologickej generácie. Jej monografia Súčasná americká sociológia (1986) nie je doposiaľ na Slovensku prekonaná. Jej celoživotné dielo neinšpiruje len sociológiu, ale má výraznú odozvu aj v príbuzných spoločenských vedách – jej štúdie citujú etnológovia, sociálni psychológovia, filozofi, či teatrológovia.

Dilbar Alieva sa významne pričinila o posilnenie záujmu o francúzsku sociológiu, osobitne o sociológiu každodenného a imaginárneho M. Maffesoliho. Práve jej štúdie o Maffesolim, ako aj ňou iniciované jeho prednáškové pobyty na Slovensku podnietili, že sa jeho knihy začali vydávať v slovenských a českých prekladoch.

V roku 1978 založila a dodnes vedie Sekciu sociologickej teórie Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV, ktorá patrí k najinšpiratívnejším a najvytrvalejším podnecovateľom rozvoja sociologického myslenia na Slovensku. Od roku 1978 až po rok 2008 bola nepretržite členkou výboru Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV a v rokoch 1998, 2000 až 2002 bola zvolená za jej predsedníčku. So SAV ju od roku 1975 spája aj práca v redakčnej rade časopisu Sociológia, kde prispieva k dodržiavaniu vysokých štandardov publikovaných textov a k disciplinárnej identite sociológie.

Dilbar Alieva je nositeľkou celého radu vyznamenaní a ocenení, udelených Univerzitou Komenského v Bratislave, SAV a ďalšími inštitúciami.