Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prezident ERC prof. Jean-Pierre Bourguignon v Aule UK v Bratislave.

Slovenský potenciál a absencia uceleného systému

20. 6. 2016 | videné 1642-krát

Slovensko má potenciál výrazne zlepšiť zapojenie do ERC (European Research Council) grantov, no aktuálne patrí pri ich získavaní k najhorším v Európe. Prečo je tomu tak a aké sú možnosti zlepšenia situácie, to boli hlavné témy Dňa ERC na Slovensku, ktorý v pondelok 20. júna zorganizovali UK Bratislava, SAV a SLORD (Slovak Liaison Office fot Research and Development).

Návšteva prezidenta Európskej rady pre výskum prof. Jean-Pierre Bourguignona v našej krajine bola dobrou príležitosťou otvoriť problematické témy, analyzovať ich príčiny a najmä inšpirovať mladých talentovaných vedcov, aby prichádzali s projektami, ktoré majú šancu uchádzať sa o ERC granty. Prezident ERC predstavil nielen štruktúru, stratégiu, financovanie a schému grantov ERC, ale pripomenul, že aj na Slovensku je dobrý základ  expertpov, ktorí spolupracujú so špičkovými tímami vo svete. "Rád by som využil návštevu na to, aby som zmapoval situáciu a možno si aj vysvetlil niektoré nejasnosti, ktoré demotivujú uchádzať sa o granty," uviedol a pripomenul, že pri porovnávaní úspešnosti krajín v oblasti získania podpory ERC možno vidieť koreláciu s objemom finančných prostriedkov, ktoré krajina dáva na podporu vedy. "Nie vždy však platí, že čím viac dáva štát na vedu, tým viac sú jeho vedci úspešnejší v oblasti ERC grantov." 

Člen vedeckej rady ERC prof. Tomáš Jungwirth rozobral oblasti, v ktorých krajiny ako ČR a SR zaostávajú a predstavil kroky, ktoré treba realizovať, aby sa situácia zlepšila. Okrem iného získať späť zo zahraničia najtalentovanejších vedcov, vytvárať im dlhodobo kvalitné podmienky a systematicky podporovať ich ambície.

„Naši kandidáti majú kvality, ale chýba nám ucelený systém, ktorý by pomohol pri otváraní možností v celoeurópskom priestore,“ povedal pri tejto príležitosti  okrem iného predseda SAV prof. Pavol Šajgalík. „Pri porovnávaní aj s krajinami V-4 zaostávame, nezachytili sme v roku 2007 trendy nových možností a musíme sa pokúsiť aj v tomto smere okolité krajiny dobehnúť."  Naznačil, že Ligu majstrov nemôžete hrať s mužstvom, ktoré nemá podmienky na prípravu a univerzitné prostredie ani SAV sa v minulosti nevenovalo vytvoreniu systému efektívneho vyhľadávania talentovaných vedcov a ich podpory v prípade ERC projektov. "Aktuálne sa na SAV už venujeme úspešne hodnoteným vedcom, prebieha evaluácia jednotlivých pracovísk medzinárodným panelom expertov a to by malo pomôcť identifikovať perspektívne tímy a ľudí s potenciálom získať ERC granty,“ dodal. "Budeme ich sústredenejšie podporovať a v spolupráci s univerzitami aj s pochopením politického spektra môžeme vedu a výskum na Slovensku posunúť dopredu.“

Európsku radu pre výskum založila Európska komisia s cieľom podporiť výskum na hraniciach súčasného poznania. Svoju činnosť začala vo februári 2007 v rámci osobitného programu „Myšlienky“, ktorý bol súčasťou 7.RP. V súčasnosti spadá pod program Horizont 2020, ako súčasť piliera Excelentná veda. Hlavným cieľom Európskej rady pre výskum je stimulácia rozvoja vedeckého výskumu na najvyššej úrovni v Európe, a to prostredníctvom podpory a motivácie najlepších a najtvorivejších vedcov, študentov a výskumníkov. Slovensko podľa prezidenta ERC Jean-Pierre Bourguignona nie je odkázané, aby svoj vedecký potenciál rozvíjalo len v niektorých smeroch. "Určite je potrebné rozvíjať domény, ktoré majú tradíciu a silný základ, no zároveň treba byť otvorený aj novým perspektívam," povedal. (spn)

Foto: Vladimír Šimíček