Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Celková víťazka, doktorandka  Ing. Dominika Pihíková, (Chemický ústav, SAV), ocenená cenou Preveda. Cenu do súťaže poskytla spoločnosť BASF Slovensko.

Víťazi interaktívnej konferencie mladých vedcov

16. 6. 2016 | videné 1538-krát

Občianske združenie PREVEDA slávnostne vyhlásilo výsledky VIII. ročníka Interaktívnej Konferencie mladých vedcov. Inovatívnym spôsobom realizavoná konferencia, zameraná na vybrané odbory prírodných, lekárskych a chemických vied, priniesla v aktuálnom ročníku celkovo 28 ocenení. Vyhlásenie ocenených prác v hoteli Sorea Regia v Bratislave umocnili prednášky hostí na tému „Budúcnosť už klope na dvere“.

Globálna chemická spoločnosť BASF už po piatykrát poskytla absolútnemu víťazovi konferencie finančnú podporu na rozvoj jeho vedeckých cieľov.  Tohtoročnou celkovou víťazkou sa stala a cenu Prevedy získala vynikajúca doktorandtka Chemického ústavu SAV - Ing. Dominika Pihíková s prácou „Ultrasenzitivne lektinové biosenzory pre včasnú detekciu rakoviny prostaty“. Vo svojej štúdii sa zameriava na biosenzory s využitím pri glykoprofilácii onkologických biomarkerov. Snaží sa vyvinúť nové metódy a postupy pre študovanie glykozylačných zmien u pacientov s diagnostikovanou rakovinou prostaty, ktoré by mohli mať význam v klinickej praxi.

Pri príležitosti desiatich rokov pôsobenia OZ Preveda ocenili „špeciálnou cenou“ aj tri autorské tímy. Prvý s Mgr. Petrom Bališom PhD. z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV. Ocenená bola práca pod názvom „Úloha reaktívnych foriem kyslíka v regulácii krvného tlaku v experimentálnom modeli akútneho „air-jet“ stresu“. Ďalšou ocenenou bola Mgr. Lenka Slušná z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, s prácou „Optická charakterizácia polymérov založených na benzo [1,2-b;4,5-b´]ditiofén derivátoch na prípravu fotovoltických článkov.“ Špeciálnu cenu ďalej získala Mgr. Martina Zamorová, z Chemického ústavu SAV, s prácou „Štúdium glykozylačných zmien biomarkerov kolorektálneho karcinómu pomocou glykoproteínovej microarray využívajúcej lektíny“. Vynikajúci odborný tím jej kolegov z Chemického ústavu SAV výborne dotvárali odborníci zo Srbska.

„Spolupráca Občianskeho združenia Preveda s partnermi projektu je výbornou ukážkou ako efektívne a priamo podporiť vedecké snaženie mladej vedeckej obce. Vytvorenie vhodných podmienok pre výskum a experimentálnu prácu je základný pilier pre následnú prezentáciu dosiahnutých špičkových výsledkov. Účastníci konferencie každoročne odvádzajú úctyhodnú a kvalitnú prácu, za čo im patrí obrovský obdiv a uznanie. Jednotlivé príspevky sa kumulujú v stále narastajúcej databáze abstraktov v elektronickom zborníku (www.abstracts.preveda.sk), ktorý ponúka množstvo aktuálnych a užitočných vedeckých informácií..“ povedal Ing. Miroslav Ferko predseda Občianskeho združenia PREVEDA.

V roku 2016 je združenie nominované na jedno z najprestížnejších ocenení v rámci Slovenskej Akadémie Vied SR, cenu SAV za popularizáciu vedy.