Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ústav experimentálnej onkológie BMC SAV si pripomenul 70 rokov od svojho vzniku. Svoj terajší názov nesie od 1. januára 2016.

Sedemdesiat rokov Ústavu experimentálnej onkológie BMC SAV

23. 5. 2016 | videné 2139-krát

V porovnaní s vedeckým pracoviskami sveta s dvestoročnou tradíciou je Ústav experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV len v "postpubertálnom veku", uviedol v slávnostnom príhovore pri príležitosti 70. výročia vzniku ústavu predseda SAV prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc. Aj preto ho veľké dni slávy ešte len čakajú. Slávnostné zhromaždenie sa konalo v piatok 20. mája v priestoroch hotela Holiday Inn a bolo spojené aj s udeľovaním ocenení za celoživotné dielo v experimentálnej onkológii a popularizácii vedy. 

Podujatie sa konalo pod záštitou Prezidenta SR Andreja Kisku. Jeho blahoželanie k významnému výročiu a úspechom, ktoré za uplynulých sedemdesiat rokov pri budovaní ústavu experimentálnej onkológie jeho pracovníci dosiahli, tlmočil vedúci kancelárie prezidenta SR Štefan Rozkopál.

V liste prezidenta SR sa uvádza: „Onkologické ochorenia sú pre mňa aj osobne obzvlášť citlivou témou, sám som videl a zažil, aká krutá vie táto choroba byť.“  Zdôraznil, že v boji s rakovinou stále vedieme nerovný súboj. „Vyhrávame bitky, ale - ak sa nemýlim - celkové víťazstvo zatiaľ nie je na dosah. Vďaka vám však z nás rastie primeranejší súper. Aj vďaka vašej práci, u nás doma alebo na medzinárodnej úrovni, vidíme nepriateľa skôr a naše zbrane sú čoraz účinnejšie,“ píše v pozdravnom liste A. Kiska, v ktorom na záver poprial ústavu na jeho ešte dlhej ceste „správnu vedeckú intuíciu, šťastie a úspechy, a výsledky svetovej úrovne“.

„Ústav vždy patril medzi avantgardné ústavy a je atraktívnym pôsobiskom aj pre mladých vedeckých pracovníkov,“ zdôraznil ďalej predseda SAV. Je členom výberovej Organizácie európskych onkologických ústavov. Svojimi výskumnými aktivitami v oblasti molekulárnej onkológie a genetiky nádorových ochorení významne prispel ku zlepšeniu diagnostiky a liečbe rakoviny. Vedeckí pracovníci ústavu získali viaceré prestížne ocenenia - štátne ceny, ceny SAV, Zlaté plakety Univerzity Komenského a Slovenskej lekárskej spoločnosti, Ceny ministra zdravotníctva, Ceny ministra školstva a mnohé iné. Niektorí spolupracovali v tímoch budúcich nositeľov Nobelovej ceny.

Ústav vznikol v roku 1946 v Nemocnici sv. Alžbety v Bratislave, ktorú založili rehoľné sestry z Viedne. Do Bratislavy prišli v roku 1738 pomáhať chorým. O dve storočia, v roku 1946,  tu vznikol Ústav pre výskum a liečbu nádorov a jeho prvým riaditeľom sa stal prof. Viliam Thurzo. Po vyhnaní sestier a zoštátnení nemocnice tu vznikol Onkologický ústav v Bratislave. Jeho výskumná časť sa v roku 1969 začlenila do SAV ako Ústav experimentálnej onkológie.

Pod odborným vedením svojich riaditeľov - Viliam Thurzo, Viliam Ujházy, Juraj Švec, Čestmír Altaner, Ján Sedlák, Lucia Kučerová - sa ÚEO počas svojej 70-ročnej existencie zaradil medzi svetovo uznávané pracoviská. Ústav prešiel šiestimi názvami – až k dnešnému: Ústav experimentálnej onkológie BMC SAV, ktorý existuje od 1. januára 2016. Slovami prof. RNDr. Silvie Pastorekovej, DrSc. aj keď často chýbajú ústavu prostriedky, najsilnejšou hybnou silou je osobná motivácia, aj preto dal ústav svetu mnohé vedecké osobnosti.

Za Národný onkologický ústav vyzdvihol vynikajúcu spoluprácu s ÚEO BMC SAV námestník riaditeľa NOÚ MUDr. Jozef Šufliarsky. PhD., ktorý menoval množstvo osobností ústavu a jeho úzke prepojenie aj s virologickým ústavom. „V jeho radoch nájdeme skutočné vrcholy vedeckého ľadovca.“

S pozdravným príhovorom a zlatou medailou pre Ústav experimentálnej onkológie BMC SAV prišiel dekan Prírodovedeckej fakulty UK doc. RNDr. Milan Trizna, PhD., ktorý poďakoval okrem úžasnej vedeckej spolupráce najmä v oblasti geotoxikológie a pri ďalších výskumoch aj za trpezlivosť pri práci so študentmi, „niekedy harantmi, niekedy inšpirujúcimi budúcimi kolegami“.

„Možno tým, že ešte nie je postavená diaľnica do Košíc, prinášame iba bronzovú medailu, no naša spolupráca tým nie je o nič menšia“ pozdravil ÚEO dekan košickej PF UPJŠ  doc. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD. 

Spoluprácu s ústavou ocenili aj dlhoročná prezidentka Ligy proti rakovine, ktorá vznikla na pôde ústavu MUDr. Eva Siracká aj RNDr. Margita Klobušická, CSc. prezidentka Nadácie pre výskum rakoviny, ktorá pomáha ústavu najmä pri dopĺňaní technického parku a finančne.

Laudatio – ocenenie za dlhoročnú prácu získali:

RNDr. Margita Klobušická, CSc., Ing. Veronika Altanerová, CSc., Doc. Ing. Čestmír Altaner, DrSc.

Slávnostné okamihy zvýraznil aj kultúrny program, v ktorom sa emotívne prihovorila publiku herečka Božidara Turzonovová, okrem iného sa aktívne podieľa aj na činnosti Nadácie pre výskum rakoviny. Známymi áriami potešili sólisti Opery SND Mariana Hochelová a Robert Smiščík, ktorých sprevádzal na klavíri Peter Hochel. Slávnostnú konferenciu ukončili popoludní prednášky vedeckých osobností ÚEO BMC SAV.

Andrea Nozdrovická