Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

O vedecké brlohy je medzi košickými deťmi veľký záujem. Naposledy bola reč o robotoch a hviezdou sa bezkonkurenčne stal dron, ktorý si vo výmenníku aj zalietal pod dohľadom Jána Bačíka z Technickej univerzity (vpravo).

O magickej biológii aj o objavovaní stratenej civilizácie

17. 3. 2016 | videné 985-krát

S ohľadom na veľkonočné sviatky, ktoré pripadajú tento rok na posledný marcový víkend,  košickí popularizátori vedy „predsunuli“ marcový termín vedeckého brloha pre deti na skorší termín. Uskutoční sa už v sobotu 19. marca o 14.00 hodine, ako vždy vo Výmenníku č.1 na Ulici obrody v Košiciach.  

Mgr. Veronika Tomková z Ústavu biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach predstaví magickú biológiu. Hovorí: „V školách sa dnes kladie čoraz väčší dôraz na vyučovanie prírodných predmetov aktívnym zapájaním sa žiakov počas hodiny, pozorovaním, skúmaním a pátraním. Veď napríklad odborné slová ako fotosyntéza a chlorofyl, pH alebo kvasinky znejú samy o sebe príliš nudne. Avšak biologické témy nám ponúkajú široké spektrum zaujímavých a pritom jednoduchých pokusov, ktoré sa dajú deťom veľmi ľahko sprístupniť. Keď si pokusy samy vyskúšajú, pochopia na prvý pohľad aj zložité biologické procesy. Spolu sa pokúsime nájsť odpovede na otázky, či je droždie živé, či sa dá vo fľaši vytvoriť mrak a koľko farieb má list rastliny?“

Vedecké brlohy si získali veľkú obľubu u košických detí. A nielen u nich, ale aj u učiteľov základných škôl, ktorí z vlastnej iniciatívy organizujú ich spoločnú návštevu. „Duša“ vedeckých brlohov RNDr. Mária Zentková, CSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach nadchla svojím zaietením aj budúcu ekologičku z Prešovskej univerzity Líviu Ribilovú, ktorú vedie ako školiteľka pri bakalárskej práci pod názvom „Metodické pokusy z biológie a fyziky v rámci voľnočasových aktivít“.

V októbri minulého roku mala vo vedeckom brlohu úspech prednáška Mgr. Lenky Horákovej z Katedry porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave o Mayoch. Opäť príde do Košíc a bude hosťom marcovej Vedeckej kaviarne v utorok 29. marca o 18. hodine taktiež vo výmenníku na Ulici obrody. V prednáške pod názvom „Záhadní Mayovia - Objavovanie stratenej civilizácie“ porozpráva o výsledkoch medzinárodného archeologického výskumu v Guatemale, ktorý sa odohráva pod slovenským vedením profesora Milana Kováča. Pokúsi sa objasniť život Mayov i to, čo je pravdy na legendách o ich divných okultných praktikách a obetovaní živých tvorov, vrátane ľudí. Lenka Horáková strávila v rodisku mayskej civilizácie štyri roky svojho profesionálneho života.

Text: Katarína Čižmáriková

Foto: Katarína Čižmáriková a archív L. Horákovej