Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Mladí právnici  z Čiech, Slovenska a Poľska.

Jesenná škola práva s dvadsaťročnou tradíciou

2. 12. 2015 | videné 1298-krát

Jesenná škola práva je podujatie, ktoré organizuje Ústav štátu a práva SAV nepretržite už od roku 1995. O podujatie je tradične veľký záujem. Za celé obdobie sa  jej zúčastnilo vyše päťsto študentov a doktorandov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska. Odznelo vyše dvesto prednášok predstaviteľov akademickej a právnickej obce, ústavných a vládnych činiteľov, ktorí vo svojich vystúpeniach odovzdávali účastníkom poznatky vysoko prekračujúce rámec učebných osnov.

Cieľom jesenných škôl práva  je sprostredkovať  účastníkom vedecké poznatky, praktické skúsenosti a doktrinálne názory.  Podujatie je zamerané aj na  začlenenie mladých vedeckých pracovníkov v oblasti právnych vied do siete medzinárodných kontaktov v stredoeurópskom priestore. Poslucháči môžu prostredníctvom prednášok zistiť, že mnohé, čo im je počas vysokoškolského štúdia prezentované ako nevyhnutne jasné, jednoznačné a vyriešené, v skutočnosti sa ukáže ako odborný problém, ku ktorému budú musieť skôr či neskôr zaujať vlastné profesionálne a občianske stanovisko.

Jubilejný dvadsiaty ročník podujatia Jesenná škola práva usporiadal Ústav štátu a práva SAV v dňoch 13. – 21. novembra 2015 v Piešťanoch na tému „Človek v európskej právnej kultúre“. Prednášatelia sa z rôznych aspektov zamýšľali nad vzťahom človeka a práva. Právo je ľudským dielom a napokon človek je adresátom právnej normy. Človek a jeho dôstojnosť sú v európskej právnej kultúre vnímané ako základné alebo najvyššie hodnoty právneho poriadku, a to charakterizuje európsku právnu kultúru.

Človek sa na každom kroku stretáva s právom a neraz si ani neuvedomuje jeho prítomnosť. Právo v rôznej intenzite reguluje väčšinu jeho života. Aký je stav právneho myslenia a pohľad jednotlivých právnych odvetví na človeka a ako pôsobia spoločne na jeho konanie?

Prevládajúca koncepcia človeka predstavuje – paradoxne aj pre svoju neuvedomelosť  – východisko väčšiny právnej regulácie i aplikácie práva. Problematika človeka v práve zahŕňa i veľké témy ľudských práv, rovnoprávnosti a právneho statusu. Stretávajú sa v nej veľké ideológie a každodennosť právneho života spoločnosti.

Obsahom prednášok boli témy: koncepcia a chápanie človeka – filozofia človeka, človek ako hodnota chránená právom, súkromná sféra človeka a sloboda slova, telesná integrita, ľudská dôstojnosť, človek v rôznych právnych odvetviach, sloboda človeka a právo, človek – tvorca práva, rovnoprávnosť, čo právo poskytuje človeku: právna istota a spravodlivosť a právo ako ochrana slabších.

K úspechu podujatia prispieva  aj osobné stretnutie poslucháčov s niektorými významnými právnikmi a poprednými osobnosťami spoločenského života. Tento rok boli prednášateľmi  Janka Bajánková, predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky, Daniel Šváby, sudca Európskeho súdneho dvora v Luxemburgu, Lucia Kurilovská, rektorka Akadémie Policajného zboru, Aleš Gerloch prorektor Karlovej univerzity v Prahe, Milana Hrušáková, dekanka Právnickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Gabriela Dobrovičová, dekanka Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Anna Łabno, profesorka Fakulty práva a verejnej správy z poľských Katovíc,  Emil Višňovský, podpredseda SAV, Pavel Holländer, bývalý podpredseda Ústavného súdu ČR  a Eduard Bárány, bývalý podpredseda Ústavného súdu SR5,  František Cvrček, vedecký pracovník Ústavu štátu a práva AV ČR a  vedeckí pracovníci z Ústavu štátu a práva SAV Zuzana Magurová, Peter Colotka  a Jozef Vozár.

Daniela Lengyelová