Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

  Ako funguje náš mozog? Deň otvorených dverí v Ústave normálnej a patologickej fyziológie SAV.

Ako funguje náš mozog?

9. 11. 2015 | videné 967-krát

Jednoducho znejúca otázka bola hlavnou témou Dňa otvorených dverí, ktorý pripravili na pondelok pre návštevníkov svojho bratislavského pracoviska vedci z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV. Blok popularizačných prednášok uviedla jeho riaditeľka doc. RNDr. Oľga Pecháňová, DrSc., ktorá stručne predstavila ústav a privítala hostí, medzi ktorými prevládali stredoškoláci. S nádejou, že medzi nimi možno sedí jej budúci kolega.

Mgr. Rastislav Rovný prednášal o vybraných poruchách mozgu. Zdôraznil, že úspechy biomedicínskeho výskumu posledných desaťročí sa týkajú aj tejto oblasti, ktorá si vyžaduje rovnakú pozornosť ako iné závažné ochorenia. Uviedol, že podľa rebríčka, ktorý zostavila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) neuropsychiatrické ochorenia tvoria až tretinu celkovej záťaže obyvateľstva ochoreniami, a tak predbehli aj onkologické či kardiovaskulárne choroby. Podľa R. Rovného je znepokojivý aj ich skorý nástup, veď až polovica z nich sa objavuje do 15. roku života, do 24. roku až 75 percent. Pritom pripomenul, že správanie je pri poruchách mozgu posledná vec, ktorá sa zmení. V tejto súvislosti hovoril o úlohe nových smerov výskumu a nových technológiách. „Nové nástroje umožnia odhaliť zmeny mozgu oveľa skôr, ako príde k duševnej poruche,“ povedal.

Mgr. Jana Murínová priblížila návštevníkom prácu s pokusnými zvieratami na tomto pracovisku, zoznámila ich s rôznymi druhmi testov. Jej kolegyňa MSc. Hana Hollá prednášala o tom, čo sú emócie a ako ich odhaliť. Ako ich merať a ako merať aktivitu mozgu vysvetlila RNDr. Barbora Cimrová, PhD. Opísala o čom svedčí zvýšená vodivosť kože, čo prezrádzajú mimické svaly, čo meria elektroencefalograf, ale hovorila tiež o tom, ako funguje detektor lži a čo možno z jeho výsledkov vyvodiť.

Tieto témy zaujali terciánov zo Spojenej školy na bratislavskej Tilgnerovej ulici najviac. No podľa ich učiteľky biológie a informatiky RNDr. Kataríny Kresáňovej sú všetky témy o ľudskom tele najobľúbenejšou časťou biológie.  

Na prednášky svojich kolegov sa bol v zasadačke ústavu pozrieť aj jeho bývalý riaditeľ MUDr. Fedor Jagla, CSc. Na otázku o zameraní štúdia budúcich kolegov upozornil na zaujímavú možnosť kombinovať na univerzitách napríklad medicínu s fyzikou. Tento smer vychováva nielen budúcich vedcov, ale napríklad aj kvalitne pripravených expertov k najmodernejším technickým zariadeniam, napríklad CT-čkam.

Súčasťou Dňa otvorených dverí v tomto ústave boli tiež praktické ukážky merania mozgovej aktivity.

(mp)

Foto: Vladimír Šimíček