Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

main2.jpg

O vplyve Nežnej revolúcie a o mayských hieroglyfoch

27. 10. 2015 | videné 810-krát

O pár dní si pripomenieme 26. výročie Nežnej revolúcie. Ako vývoj udalostí vnímali Košičania v najvýchodnejšej časti republiky a ako hodnotia to, čo nasledovalo po ňom? Aj o tom bude najbližšia Vedecká kaviareň vo Výmenníku na Ulici obrody v Košiciach v utorok 27. októbra o 18.00 hodine.

Hostkou bude historička Mgr. Klára Kohoutová, rodáčka z Prahy, v súčasnosti doktorandka v Spoločenskovednom ústave SAV v Košiciach. Na prednáške s názvom Ako ovplyvnila Nežná revolúcia Košice? sa podelí o výsledky výskumu, ktorý realizovala ako súčasť záverečnej práce svojho magisterského štúdia. V ňom stavia do opozície mainstreamový pohľad na november 1989 a výpovede ľudí,  súčasníkov novembrových udalostí. Na základe rozhovorov s Košičanmi získavala autentické informácie, mnohokrát s väčšou výpovednou hodnotou než majú archívne záznamy a spisy. Mladá vedkyňa kľúčovú úlohu pripisuje sledu udalostí počas nasledujúcich rokov, ktoré významným spôsobom ovplyvnili vývoj oboch štátov, Česka aj Slovenska, a predurčil ich súčasné smerovanie a politickú orientáciu.

 

Vedecký brloh pre deti s mayskými artefaktmi

 

Verní tradícii zostávajú aj organizátori Vedeckého brlohu a na poslednú sobotu v mesiaci (31. októbra o 14.00 hod., taktiež vo Výmenníku na Ulici obrody v Košiciach) pripravili špeciálny program. Deti sa v ňom prenesú do zlatého obdobia mayskej kultúry. Lektorka Mgr. Lenka Horáková, doktorandka na Katedre porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty UK Bratislava odhalí výsledky svojho archeologického výskumu. „Deťom prinesie niekoľko kópií mayských artefaktov z Guatemaly, kde trávila posledné štyri roky svojho profesionálneho života,“ hovorí RNDr. Mária Zentková, CSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach, „mama“ vedeckých brlohov. „Zvedavci sa z prvej ruky dozvedia, čo všetko práca archeológa zahŕňa. Presvedčia sa, že to nie je len o šprtaní sa v knihách a lúštení symbolov a znakov. Deti si na vlastnej koži aj prakticky vyskúšajú manipuláciu s kópiami artefaktov zo starovekého mayského mesta. Medzi nálezmi sú, napríklad, rôzne kamenné monumenty a predmety s mayským hieroglyfickým písmom. A práve písmu bude venovaná druhá polovica brlohu. Malí vedátori sa oboznámia s mayským kalendárom a napíšu si doň svoj vlastný dátum narodenia.“

Text: Katarína Čižmáriková a archív Ľ. H.

Foto: Tomáš Čižmárik