Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prezentácia na stanovišti – Ovzdušie (foto: Štefunková, rok 2015)

Európska kampaň „Zelený týždeň“

14. 7. 2015 | videné 1018-krát

22. apríl je už tradične venovaný oslavám Dňa Zeme a o necelý mesiac 7. júna si pripomíname svetový deň životného prostredia. Ústav krajinnej ekológie pravidelne v tomto období organizuje celý rad odborno-popularizačných podujatí zameraných nielen na propagáciu svojich výskumných aktivít, ale aj na formovanie ekologického vedomia spoločnosti, najmä detí, predškolského, školského veku a študentov. Podobne to bolo aj tento rok. Pracovníci ÚKE SAV zorganizovali súbor podujatí pod názvom Festival krajiny, ktorý bol súčasťou aktivít Európskej únie a stal sa satelitným podujatím EÚ v rámci „Zeleného týždňa 2015“ (Green week 2015). Festival krajiny pozostával z nasledovných aktivít:

 

  • Deň Zeme Suchá nad Parnou, ktorý sa konal 24. 4. 2015 v prírodnom environmentálnom laboratóriu, ktoré vzniklo pod odbornou gesciou ÚKE SAV. Laboratórium, ktoré je lokalizované v školskej záhrade ZŠ Suchá nad Parnou v tomto roku oslávilo už 10. výročie svojho vzniku. Na podujatí sa zúčastnili jeho zakladatelia, tvorcovia, prevádzkovatelia, ale aj vzácni hostia – predstavitelia samosprávy, zástupcovia regionálnej správy, záujmových organizácií, ako i ďalší milovníci a ochrancovia prírody. Hlavným poslaním podujatia okrem osláv výročia a prezentácie laboratória bolo vzdať hold našej matke „Zem“ a poukázať na aktivity, ktoré ju ohrozujú, zraňujú a degradujú. Podujatie bolo organizované formou prezentácie jednotlivých odborných stanovíšť laboratória, kde prebiehali súťaže na rôzne témy, ako napr. Ovzdušie a jeho znečisťovanie, Voda a jej ochrana, Pôda a jej  fyzikálna degradácia, Solárna energia, Živé spoločenstva regiónu a pod. Nenásilnou, súťaživou formou takto školáci získali množstvo užitočných informácií, ktoré pevne veríme, že využijú v prospech ochrany životného prostredia.
  •  Vzdelávací program pre deti predškolského veku s názvom "Objavovať prírodu nás baví", ktorý sa konal dňa 21.4.2015 v Materskej škole, Macharova 3, Bratislava. Cieľom podujatia bolo hravou formou priblížiť deťom, aká dôležitá je úloha prírody v ľudskom živote a ako je potrebné sa starať o ňu, aby si zachovala všetky funkcie. Predškoláci v tímoch prešli piatymi náučnými stanovišťami, kde sa dozvedeli o význame vody, ako nepostrádateľnom zdroji života, nielen ľudského, ale aj života rastlín a zvierat, spoznávali rastliny a živočíchy a ich biotopy, dozvedeli sa o potrebe ich ochrany a tiež sa naučili triediť odpad, ktorý produkujú. Na každom stanovišti sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií a získané vedomosti si mali možnosť overiť v záverečnom kvíze. Súčasťou programu boli aj fyzické aktivity realizované formou environmentálnych hier a súťaží. a samozrejme záverečné hodnotenie. Snaha predškolákov bola odmenená formou diplomov a sladkých pochúťok. Sme presvedčení, že Deň Zeme bol úspešný a že deti z materskej školy si svoje poznatky o prírode obohatili o nové informácie.
  • Svetový deň vody sa konal na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, dňa 22.3.2015. Od poludnia prebiehali prednášky pri príležitosti svetového dňa vody, ktoré mali za cieľ zvýšiť povedomie o význame a potrebe zlepšovania kvality pitnej vody. Na verejnom podujatí sa otvorila diskusia o dôležitosti vody a ekologickom spôsobe jej filtrovania. Jedna z prednášok sa zamerala na kvalitu pitnej vody na Slovensku, taktiež o Žitnom ostrove ako zásobárni pitnej vody, o ochrane vodných zdrojov ako aj o rôznych spôsoboch a skúsenostiach s filtrovaním vody. Na podujatí sa hovorilo najmä o ekologickom filtrovaní vody. Veríme, že podujatie bolo pre mnohých motivujúce k zamysleniu sa nad možnosťami ako zlepšiť kvalitu pitnej vody a zároveň sa poukázalo na dôležitosť pitného režimu obyvateľstva. 
  • Študentská exkurzia, ktorá sa realizovala v CHKO Dunajské luhy dňa 27. 4. 2015. Hlavným poslaním tematickej exkurzie bolo objavovať tajomstvá života lužných lesov. Podujatie sa sústredilo okrem získavania nových poznatkov na rozvoj zručností, a to najmä na rozvoj kreativity a schopnosť sústrediť sa. Program pozostával z nasledovných aktivít: Návšteva vodného diela Gabčíkovo - úlohou bolo predstaviť štruktúru vodného diela a objasniť jeho funkčnosť, ako i poukázať na viacfunkčné využitie tohto objektu, ako je produkcia elektriny, vodná doprava, ale aj ochrana proti povodniam, regulácia vody pre zachovanie lužných lesov a pod.
  • Návšteva farmy Dunaj - kde mali školáci možnosť pozorovať život na farme, zvieratá a ich návyky, formy starostlivosti o zvieratá a pod. Deti mali možnosť podojiť kozu. Odpočinok na ihrisku - pri šálke pravého bylinkového čaju a pohybových hrách (loptové hry, lukostreľba, jazda na koni a pod.) si školáci mali možnosť na chvíľku oddýchnuť od nasávania vedomostí. Náučný chodník chránenou krajinnou oblasťou Dunajské luhy - program pokračoval vychádzkou po CHKO Dunajské luhy, kde mali školáci možnosť získať množstvo informácií o histórii územia, učili sa poznávať stromy a kry, zvieratá lužných lesov a pod. Atrakciou boli ukážky ryžovania zlata a prechod rieky Dunaja trajektom.nZáverečný test - na konci exkurzie študenti prešli ľahkým záverečným testom s otázkami o tom, čo sa naučili počas celého dňa. Samozrejme na víťazov čakali sladké odmeny. Odmenou pre všetkých bol aj chutný obed z tradičnej regionálnej dunajskej kuchyne.

 

 

Zita Izakovičová, Milena Moyzeová, Viktória Miklósová