Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hosťom  júnovej vedeckej kaviarne Slovenskej akadémie vied SAVinci bola Marína Cihová z Ústavu experimentálnej onkológie SAV

SAVinci o úsilí vedcov atakovať nádorové bunky

3. 6. 2015 | videné 968-krát

Čo všetko o nádorových bunkách už vieme a ako to môžeme využiť, aby sme sa posunuli ďalej smerom k efektívnejšej liečbe? Čo sleduje výskum dospelých kmeňových buniek, ktoré príroda vybavila unikátnou schopnosťou rozpoznať v organizme poškodené miesto i nádor, ku ktorému sa vedia dopraviť? Ako by sa dali využiť v cielenej protinádorovej liečbe? Na júnovej vedeckej kaviarni Slovenskej akadémie vied SAVinci o tom v utorok hovorila Marína Cihová z Ústavu experimentálnej onkológie SAV.

 

Po štúdiu na Prírodovedeckej fakulte bratislavskej Univerzity Komenského v odbore molekulárna biológia sa stala doktorandom na Ústave experimentálnej onkológie SAV.

 

Mala možnosť sa pripojiť do tímu, ktorý sa venoval téme dospelých mezenchýmových kmeňových buniek a ich možnému využitiu v protinádorovej génovej terapii. „V čase, keď som sa pridala, sa génová terapia prostredníctvom enzymatickej premeny predliečiva, v ktorej kmeňové bunky zohrávali úlohu cieleného transportného systému, javila ako veľmi potenciálna metóda zasiahnutia nádorových buniek,“ hovorí. V rámci doktorandského štúdia sa venovala skúmaniu účinnosti tejto metódy v liečbe najagresívnejšieho mozgového nádoru, glioblastómu. Tento prístup testovali v liečbe experimentálneho mozgového nádoru u potkanov, kde sa ukazoval ako efektívny a účinný. Výsledky z predklinickej štúdie publikovali vo viacerých prácach v medzinárodných vedeckých časopisoch s vysokým citačným ohlasom.

 

V roku 2012 bola v súťaži Študentská osobnosť Slovenska prvá v kategórii Lekárske vedy a farmácia a stala sa tiež absolútnym víťazom všetkých kategórií. V minulom roku získala ocenenie Mladý vedecký pracovník SAV v roku 2014.

 

Svoju prezentáciu na vedeckej kaviarni SAVinci táto vedkyňa nazvala Kľukaká cesta onkologického výskumu. Návštevníkom podujatia predstavila pohľady na rakovinu v minulosti, popísala krátke dejiny rôznych liečebných postupov, ako aj výskumu, ktorým vedci pri skúmaní onkologických ochorení prešli. Vysvetlila, ako sa líši „normálna“ bunka od nádorovej, predovšetkým sa však sústredila na predstavenie projektu, na ktorom sa na ústave podieľa. Opísala vlastnosti dospelých mezenchýmových kmeňových buniek i to, ako sa ich vlastnosti snažia vedci využiť pri snahe zlikvidovať nádorové bunky, vysvetlila akú úlohu pri tom hrá retrovírus i to, ako sa predliečivo môže zmeniť na silný terapeutický liek. Diskutujúci na SAVinci sa zaujímali najmä o šance vedcov urýchliť výskum v tejto oblasti.

 

Bratislavské vedecké kaviarne SAVinci organizuje už druhý rok Slovenská akadémia vied s cieľom lepšie predstaviť verejnosti prácu svojich špičkových expertov. Minulý rok bolo hosťom deväť vedcov z rôznych vedných oblastí. Na prvej tohtoročnej SAVinci hovoril v máji Ján Tkáč z Chemického ústavu SAV o význame chémie pre diagnostiku ochorení.

Cyklus týchto podujatí bude pokračovať po letných prázdninách.

 

Text: M. Podstupka, foto: Vladimír Šimíček