Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Stretnutie otvorila riaditeľka Prognostického ústavu SAV Martina Lubyová (vľavo), role moderátora sa ujal slovenský sociológ Michal Vašečka ( v strede)

Ako bude vyzerať Slovensko v roku 2020 a 2035?

14. 5. 2015 | videné 1729-krát

Ako bude vyzerať Slovensko v roku 2020 a 2035? Aký je predpokladaný vývoj v oblasti demografie, školstva a trhu práce? Na tieto i iné témy sa zameralo ďalšie stretnutie iniciatívy ProCeSi (PROgnostické CEntrum pre Spoločenskú Integráciu), ktoré bolo v utorok 12. mája v Bratislave.

 

Zorganizoval ho Prognostický ústav Slovenskej akadémie vied, na ktorého pôde Prognostické Centrum pre Spoločenskú Integráciu vzniklo z expertov tohto i iných ústavov SAV, univerzít, ale aj vládnych či mimovládnych inštitúcii. Cieľom centra je pomáhať špeciálne vo sfére demografického a etnického vývoja, migrácie a integrácie.

 

Branislav Šprocha z Prognostického ústavu SAV rozbiehal stretnutie témou Reprodukčné správanie a mládež – koľko bude na Slovensku mladých ľudí?“. Na úvod upozornil na fakt, že klesá a ďalej bude klesať počet žien v reprodukčnom veku, navyše stále viac sa presadzuje model rodiny s jedným dieťaťom. Môže to znamenať, že o dve desaťročia počet narodených detí klesne aj pod 40 tisíc ročne (v roku 2013 to bolo viac ako 54 tisíc). Čo bude táto tendencia znamenať vo vzdelávaní priblížili v téme „Dopady na školstvo – koľko škôl a v akých regiónoch budeme potrebovať“ Marek Repa, poradca ministra školstva a Anton Marcinčin, poradca ministra financií a ministra školstva. Napríklad pre materské školy je významný fakt, že kým vo veku od troch do piatich rokov je v tomto roku do 175 tisíc detí, do roku 2035 ich bude o zhruba 35 percent menej, aj keď v dvanástich okresoch počet detí medzi rokmi 2025 a 2015 porastie. Počet školákov klesne za dvadsať rokov zo súčasných 489 tisíc na 442 tisíc pričom, do roku 2025 sa ešte prejavia silnejšie populačné ročníky a bude ich 525 tisíc. Úbytok nebude rovnomerný vo všetkých regiónoch. Experti radia budovať flexibilné kapacity, ktoré by mohli meniť svoj účel s tým, ako sa mení populácia.

 

B. Šprocha a riaditeľka Prognostického ústavu SAV Martina Lubyová pripravili tému „Dopady na trh práce – ako sa bude vyvíjať zamestnanosť na Slovensku“. Je pochopiteľné, že s úbytkom populácie v produktívnom veku sa zmení aj trh práce. M. Lubyová v tejto súvislosti pripomenula, že reagovať možno napríklad zvyšovaním miery zamestnanosti obyvateľstva, no aj tak, ako to už robia vyspelé západoeurópske krajiny – pomáhať si migráciou. Pokiaľ ide o to prvé, v SR je v súčasnosti miera zamestnanosti 65 percent, cieľ je 72 percent do roku 2020.

 

O starnutí obyvateľstva, ako bude rásť počet seniorov a kde ich bude najviac hovoril na stretnutí Boris Vaňo (Výskumné a demografické centrum INFOSTAT). Okrem iného pripomenul, že kým teraz je vo veku nad 65 rokov 14 percent slovenskej populácie, medzi rokmi 2050 a 2060 to bude až 33 percent. Staršia populácia bude koncentrovaná hlavne v strednej a južnej časti Slovenska a vo viacerých veľkých mestách.

 

Text: Martin Podstupka

Foto: Richard Heriban