Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Spoločná fotografia

Čestná plaketa SAV odovzdaná Petrovi Švecovi

12. 5. 2015 | videné 1101-krát

Čestnú plaketu SAV si 12. mája z rúk člena Predsedníctva SAV RNDr. Pavla Simana, PhD. prevzal Ing. Peter Švec, DrSc. Fyzikálneho ústavu SAV. Laudatio predniesol riaditeľ Fyzikálneho ústavu SAV RNDr. Stanislav Hlaváč, CSc.

 

Peter Švec sa zásluhou otca (aj mamičky) dostal nielen na svet, ale aj do sveta v mladom veku  rovno do Brazílie. Navštevoval tam americké gymnázium kde aj maturoval so zvláštnou cenou a získal vynikajúce všeobecné ale aj jazykové znalosti. Zle jazyky pravdaže tvrdia, že najviac sa naučil od svojho papagája, ale pravda je, že ten ho naučil hlavne portugalsky nadávať. A ešte sa od domorodej slúžky naučil variť výbornú kávu. Po návrate na Slovensko sa dostal do "zlatých rúk" profesora Krempaského a už počas štúdia začal pracovať na FÚ SAV, kde formálne nastúpil do zamestnania v roku 1979   a veľmi rýchlo a úspešne sa zaradil do "vedeckej školy", ktorú budoval Ing. Duhaj.  Dnes túto školu  vedie a úspešne rozvíja.

 

Dr. Švec sa odborne zameriava na vznik nových typov fáz v systémoch komplexných kovových zliatin pripravených experimentálne, najčastejšie pomocou rýchleho ochladenia taveniny v amorfnom a nano(kvázi)kryštalickom stave a na skúmanie fyzikálnych vlastností a stability týchto systémov. Neoddeliteľnou súčasťou jeho aktivít je vývoj technologických, experimentálnych a teoretických postupov a metodík prípravy a skúmania sledovaných kovových systémov. Metodiky a zariadenia sú orientované na špičkový vedecký výskum a na merania a výpočty potrebné v technickej praxi. Popri moderných metódach výskumu, hlavne transmisnej a vysokorozlišovacej elektrónovej mikroskopii a prvkovom mapovaní Dr. Švec využil aj iné špecializované techniky napr. nepružný a dopredný jadrový rozptyl na analýzu hustoty fonónových stavov a vibračnej dynamiky nanozŕn a ich rozhraní s amorfnou matricou a na stanovenie podielu fázy tvoriacej toto rozhranie. Poznatky získané v súvislosti s výskumom amorfnej štruktúry a magnetických, najmä magnetoelastických, vlastností využil pri návrhu a realizácii magnetoelastického snímača deformácií. Snímač bol viackrát praktický aplikovaný a jeho návrh bol predmetom prihlášky patentu udeleného v r. 2008.Okrem vynikajúcich vedeckých prác treba oceniť aj jeho organizačné schopnosti. Vie vytvoriť výskumný team, získať dobre financovane granty aj v rámci európskych schém rámcových programov, NATO, COST a najnovšie H2020, dokáže rozširovať prístrojový park oddelenia a hlavne motivovať mladých spolupracovníkov a doktorandov.

 

Je známy aj svojim nekonvenčným pracovným časom, ktorý môže naťahovať do neskorých nočných hodín najmä vďaka tomu, že sa spriatelil so strážnymi psami areálu SAV. Tajomstvo spočíva v tom, že si obstaral veľmi peknú a prítulnú "psiu slečnu", ktorú občas berie do práce a naši štvornohí priatelia ju obdivujú a vážia si pritom aj jej pána. Možno aj vďaka nekonvenčnému pracovnému času len za obdobie 2011-2014 publikoval viac ako 40 CC publikácií a celkový počet jeho CC publikácií dosiahol takmer 300, jeho práce boli v databáze WOS citované približne 1200 krát, mal 20 pozvaných prednášok na konferenciách a zahraničných pracoviskách.