Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Májovým hosťom SAVinci bol chemik Ján Tkáč

SAVinci o význame chémie pre diagnostiku ochorení

12. 5. 2015 | videné 923-krát

Prečo sú pri diagnostike ochorení dôležité cukry? Ako môžu vírusy hacknúť obal našich buniek, ako sa líši ľudský vírus od vtáčieho? To je niekoľko z tém, ktorým sa venovala májová vedecká kaviareň Slovenskej akadémie vied SAVinci. Jej hosťom v bratislavskom klube KC Dunaj bol v pondelok 11. mája Ján Tkáč z Chemického ústavu SAV.

 

Je absolventom Fakulty chemickej a potravinárskej technológie bratislavskej Slovenskej technickej univerzity. V Chemickom ústavu SAV začal pracovať pred pätnástimi rokmi. Absolvoval viacero zahraničných pracovných pobytov, napríklad na Linkopings Universtitet vo švédskom Linkopingu, na Lunds Universtitet v Lunde (tiež Švédsko), na Oxford University vo Veľkej Británii. Pracuje na oddelení glykobiotechnológie Chemického ústavu a ako prvý slovenský vedec získal prestížny grant European Research Cuncil. Projekt s názvom Elektrochemické lektínové a glykánové biočipy integrované s nanoštruktúrami, ktorý vedie sa venuje elektrochemickej analýze (glyko)proteínov (komplexných cukrov), ako biomarkerov rôznych ochorení, najmä však rozličných typov rakoviny.

 

Na vedeckej kaviarni SAVinci Ján Tkáč krátko vysvetlil, prečo sa ústav, ktorom pracuje volá aj Centrum glykomiky, prečo sa sústredil na výskum cukrov a aj to, akú to zohralo úlohu v jeho profesionálnej kariére, keď sa stretlo vedecké smerovanie, ku ktorému sa dostal v zahraničí práve so špecializáciou ústavu Akadémie, do ktorého sa vrátil.

 

Medzi témami vedeckej kaviarne pochopiteľne dominovala tvorba biočipov, vysvetľoval sa význam cukrov pre kódovanie informácii bunky, hovorilo sa o možnostiach biočipov, ktoré tento tím využil napríklad pri detekovaní reumatickej artritídy, ale aj iných chorôb. Jedným z cieľov výskumu tejto skupiny Chemického ústavu SAV je detekcia rakoviny. Ako povedal J. Tkáč, dokážu už odlíšiť rakovinové bunky, ktoré môžu byť liečivami usmrtené od tých, ktoré odolávajú. Biočipy sú schopné odlíšiť aj rakovinové bunky, ktoré sú veľmi agresívne od tých menej agresívnych, čo má význam pre správne nastavenie liečby. Na otázku, ako sa bude výskum jeho tímu vyvíjať J. Tkáč zdôraznil, že najprv treba dosiahnuť, aby technológia, ktorú vyvinuli spoľahlivo fungovala a cesta do praxe bude trvať iste viac ako desaťročie. Súčasne však pripomenul, že využije všetky možnosti udržať pokope výborný tím talentovaných mladých vedcov pre prácu na vývoji možnej diagnostiky rôznych ochorení..

V diskusii vedeckej kaviarne SAVinci hovorili o tom, ako takýchto ľudí udržať v slovenskej vede. Ale tiež o využívaní prostriedkov zo štrukturálnych fondov, možnostiach ústavov či o tom, prečo sa J. Tkáč na Slovensko vrátil.

 

Ďalším hosťom bratislavskej vedeckej kaviarne SAVinci bude 2. júna Marína Cihová z Ústavu experimentálnej onkológie SAV.

 

 

Slovenská akadémia vied organizuje cyklus bratislavských vedeckých kaviarní SAVinci, aby umožnila verejnosti bližšie spoznať prácu svojich špičkových vedcov. V minulom roku takto prezentovalo výsledky svojho výskumu deväť vedcov z rôznych vedných oblastí, od parazitológa, cez virológa, geofyzika, paleontológa až po etnologičku či jazykovedkyňu.

 

Foto: Gabriel Kuchta