Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

 Odhalenie pamätníka pred rektorátom STU sprevádzali príhovory

Odhalenie pamätníka Jozefa Murgaša

29. 4. 2015 | videné 938-krát

Pri príležitosti 110. výročia prvého bezdrôtového prenosu slova, sa 27. 4. 2015 pred Rektorátom STU na Vazovovej ulici v Bratislave uskutočnilo odhalenie pamätníka Jozefa Murgaša - vynálezcu bezdrôtovej komunikácie.

 

 

Jozef Murgaš (1864 1929) sa narodil v Tajove pri Banskej Bystrici. Dlhé roky pôsobil ako kňaz vo Wilkes Barre v Penyslvánii v USA. Napriek tomu sa stal vynálezcom, ktorý dal základy bezdrôtovému prenosu  ľudskej reči a rádiovému  vysielaniu. Jozef Murgaš patrí k priekopníkom bezdrôtovej telegrafie. Najvýznamnejším dielom Jozefa Murgaša je patent z roku 1904 tzv. „Tón systém“ , ktorý umožňoval bezdrôtový spôsob prenášania správ. Jozef Murgaš v roku 1905 ako prvý verejne vykonal nerušený bezdrôtový prenos správ nad zemou na vzdialenosť 30 km prostredníctvom svojho „Tón systému“. Murgašov „Tón systém“  a princíp „Bezdrôtový prenos správ“, sa stal  základným  pilierom pre analógové rozhlasové vysielanie, pre bezdrôtovú komunikáciu pevných sietí, a neskôr aj analógových mobilných sietí. Výnimočnosť jeho objavu spočíva najmä v tom, že dokázal správy prenášať aj nad pevninou, na rozdiel od Marconiho elektromagnetických signálov, ktoré bolo možné preniesť len nad morom. 

 

Odhalenie pamätníka pred rektorátom STU sprevádzali príhovory rektora STU Roberta Redhammera, vedúceho služobného úradu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Norberta Molnára a Jána Šeba, predsedu Klubu Jozefa Murgaša a J. G. Tajovského. Autorom pomníka je sochár Alexander Trizuljak. V dlažbe pred bustou Jozefa Murgaša sú pomocou LED svietidiel vytvorené oblúky, ktoré majú znázorňovať princíp Murgašovho vynálezu rádiotelegrafie.

 

Viac o vývoji bezdrôtovej komunikácie sa môžete dozvedieť na výstave, ktorá sa aktuálne koná na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, na Námestí slobody 6 v Bratislave. Výstava bude voľne prístupná od 27. 4. 2015  do 9. 5. 2015.

 

 

Autor a fotografie: Antónia Germanovová

Zdroj: NCP VaT