Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Plagát podujatia

Workshop o popularizácii a komunikácii vo vede

24. 4. 2015 | videné 969-krát

Informovať všetkých popularizátorov vedy a techniky, vedcov, učiteľov, prednášajúcich alebo PR manažérov jednotlivých inštitúcií, o najefektívnejších spôsoboch popularizácie vedy smerom k mládeži, študentom a širokej verejnosti a zároveň im v diskusii poskytnúť priestor na prezentáciu svojich aktivít a myšlienok. To bola hlavná myšlienka workshopu na tému Popularizácia a komunikácia vo vede - PopVaT I. 

 

Podujatie zorganizovalo v dňoch 22. – 23. apríla Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) pri CVTI SR v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied. Prítomní tu mohli dostať účinné návody a tipy, ako komunikovať na Twitteri a Facebooku, čo znamená optimalizácia vyhľadávačov, kedy a ako napísať dobrú tlačovú správu, ako to vyzerá v praxi, keď vedec popularizuje svoju prácu, ale aj aké sú štatistické údaje záujmu verejnosti o vedu a výskum v médiách.

Workshop otvorila a účastníkov privítala Mgr. Andrea Putalová, riaditeľka NCP VaT. Úvodné slovo predniesol zástupca podpredsedu SAV pre 1. oddelenie vied RNDr. Pavol Siman, PhD.

 S prvou prednáškou s názvom Skúsenosti s popularizáciou vedy z pohľadu vedcov vystúpil Ing. Igor Lacík, DrSc., ktorý je vedeckým pracovníkom v oblasti Makromolekulová chémia, kinetika a biomateriály a od roku 2010 je riaditeľom Ústavu polymérov SAV.

Prvý deň vystúpili so svojimi prezentáciami Mgr. Daniel Duriš a Andrej Salner, obaja senior konzultanti spoločnosti Pizza SEO, s.r.o., Zuzana Vitková, projektová manažérka a šéfredaktorka portálu science.sk a Mgr. Zuzana Čeplíková, vedúca Odboru elektronických médií a multimédií v rámci NCP VaT.


 Druhý deň si účastníci vypočuli prednášky Mgr. Patrície Stanovej z NCP VaT, Mgr. Martina Hajducha, PhD., ktorý je samostatným vedeckým pracovníkom a súčasne aj vedúcim oddelenia reprodukčnej a vývinovej biológie na Ústave genetiky a biotechnológií rastlín SAV, ďalej novinára, konzultanta, lektora a kouča Martina Maruniaka, Mgr. Alenu Bachratú, ktorá je v súčasnosti študentkou PhD. na FMFI UK a popri svojom štúdiu už niekoľko rokov pracuje s nadanými deťmi v rámci základných a stredných škôl. Workshop uzavrela doc. Ing. Ľubica Stuchlíková, PhD., pedagogička na Ústave elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky  STU.

Všetky prezentácie budú dostupné aj na http://ncpvat.cvtisr.sk/.

 

Zdroj a foto: CVTI SR