Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Fyzik Slavomír Gabáni (na snímke vpravo) z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach zaujal malých i veľkých návštevníkov vedeckého brloha, ktorým dal možnosť vlastnoručne si vyskúšať experiment.

O tajomstvách poznávania i sveta baktérií

23. 4. 2015 | videné 900-krát

Je tu koniec ďalšieho mesiaca a v Košiciach tradične bude jeho posledná sobota (25. apríla) a utorok (28. apríla) patriť vede. Popularizátori vedy, garanti podujatí, RNDr. Ján Gálik, CSc. z Neurobiologického ústavu SAV a RNDr. Mária Zentková, CSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV pozývajú vedychtivých laikov do vedeckej kaviarne i vedeckého brloha, ktoré sa budú konať zhodne vo Výmenníku SPOTs  na Ulici obrody v Košiciach.  

 

 

túto sobotu o 14:00 hodine formou interaktívnej prednášky pod názvom „Odhaľme spolu tajomstvá poznávania“ Mgr. Lucia Hricová z Katedry pedagogickej psychológie a psychológie zdravia Filozofickej fakulty U. P. J. Šafárika deťom vysvetlí základné informácie o najdôležitejších poznávacích procesoch – o pozornosti, pamäti a predstavivosti. Spolu sa budú venovať aj hravým optickým klamom a ilúziám. „Budeme mať možnosť vyskúšať si, či je obraz, ktorý vytvárajú v mozgu naše oči, naozaj skutočný, ďalej koľko si toho vedia zapamätať a ako rýchlo vedia reagovať,“ pozýva lektorka deti rôzneho veku, ktoré sa môžu tešiť aj na súťaže, preto sú vítaní jednotliví mladí vedci i celé tímy kamarátov.

 

Mnohým z nás sa pri slove baktéria objaví husia koža. Baktérie sú pre nás zosobnením nečistoty, nehygienických podmienok, bakteriálnych infekcií a zápalov a antibiotík. „No málokto si uvedomuje, že bez baktérií by sme sami neprežili. Väčšina ľudí nevie, že náš organizmus obsahuje mnohonásobne viac bakteriálnych buniek ako našich vlastných. Až tak, že môžeme povedať, že človek je z 90% mikrobiálny a len z 10% ľudský. A to ešte nehovoríme o mitochondriách, ktoré si naše bunky kedysi dávno počas nášho vývoja privlastnili z bakteriálneho sveta,“ uviedol pozvánku na najbližšiu košickú Vedeckú kaviareň  neurobiológ Ján Gálik.  „Baktérie však zasahujú aj do oblastí nášho života, kde by sme ich nehľadali - pomáhajú prežiť rastlinám, pomáhajú nám produkovať liečivá, rozkladať organický ale aj priemyselný odpad, pomocou baktérii vieme hľadať nerastné suroviny... atď, atď.“ O tomto fascinujúcom svete mikroorganizmov nám príde rozprávať zanietený mikrobiológ a popularizátor vedy doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc. z Ústavu hospodárskych zvierat SAV, ktorý prednáša aj  na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ.  Jeho prednáška „Čo robia baktérie, keď ich nevidíme?“ sa začína v utorok 28.4. o 18:00 hodine.

 

 

Text: Katarína Čižmáriková

Foto: autorka a Tomáš Čižmárik