Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zástupcovia I. oddelenia vied o neživej prírode absolvovali stretnutie s vedením SAV na Smolenickom zámku

Debata o transformácii aj s predstaviteľmi I. oddelenia vied

19. 2. 2015 | videné 1156-krát

Posledná zo série porád oddelení vied SAV, na ktorých sa diskutuje o podmienkach a podobe transformácie SAV, sa konala 19. februára v Smoleniciach. Stretli sa na ňom riaditelia ústavov, predsedovia vedeckých rád z organizácii oddelenia vied o neživej prírode Slovenskej akadémie vied s vedením SAV. Na programe boli aktuálne informácie o podmienkach prechodu na verejné výskumné inštitúcie a diskusia o súvisiacich zmenách.

 

Podpredseda SAV pre ekonomiku Juraj Koppel priblížil súčasnú situáciu v procese schvaľovania návrhu zákona o verejných výskumných inštitúciách a jeho základné parametre. Základným princípom je skutočnosť, že 1. januára 2016 všetky organizácie SAV (rozpočtové alebo príspevkové) sa stanú verejnými výskumnými inštitúciami. Pretože platí zásada „jedna k jednej“ tie organizácie, ktoré sa chcú spojiť do väčších celkov, musia tak urobiť k 1.7. alebo 1.10.2015 (podľa zákona o rozpočtových pravidlách), alebo sa spoja až po transformácii na základe zákona o VVI.

 

J. Koppel ozrejmil administratívne a organizačné obmedzenia, ktoré tento proces sprevádzajú. Hovoril aj o minimálnom počte pracovníkov (9) na zabezpečenie fungovania orgánov verejných výskumných inštitúcií.

 

Predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík  zdôraznil, že rokovanie o návrhu zákona na Legislatívnej rade vlády bolo prerušené a po zapracovaní pripomienok bude legislatívny proces pokračovať. Konštatoval, že termín 1.1.2016 je reálny. Taktiež uviedol, že spájanie ústavov do väčších celkov je dobrovoľná záležitosť. Dodal, že v apríli by sa mohli konkretizovať návrhy na  vytvorenie prvých „pilotných“ väčších celkov v rámci jednotlivých oddelení. „Viem, že v prvom oddelení intenzívne diskutujete o spájaní a to ma teší“ dodal P. Šajgalík. Zdôraznil, že tieto pilotné projekty dostanú všetku potrebnú podporu Predsedníctva SAV, aby boli úspešné. Ústavy, ktoré sa v procese transformácie stanú súčasťou väčších celkov, síce stratia právnu subjektivitu, ale zachovajú si vysoký stupeň autonómie.

 

Karol Fröhlich, člen P SAV, poverený vedením I. oddelenia vied, spomenul, že 15.10. 2015 treba mať kompletný zoznam zoskupení, ktoré sa v roku 2016 preklopia na VVI. V marci 2015 je teda  vedenie pripravené na individuálne konzultácie s ústavmi.

 

V bohatej diskusii sa predstavitelia ústavov zaujímali o otázky prechodu správy a prenajímania majetku, diskutovali aj o osude mimorozpočtových prostriedkov, ktoré majú ústavy na účtoch. Predstavitelia ústavov prvého oddelenia vied sa zaujímali napríklad aj o fungovanie technicko – hospodárskych správ.

 

Igor Broska, riaditeľ Geologického ústavu SAV, predstavil konkrétnu predstavu Ústavu s pracovným názvom Ústav geovied, kde by sa spojili Geologický a Geofyzikálny ústav. V novej VVI vzniknú nové oddelenia podľa zamerania výskumu.

 

Dlhšiu diskusiu vyvolala otázka, ako ovplyvnia tieto zmeny čerpanie štrukturálnych fondov.

 

Druhá časť diskusie sa venovala špecializovaným a servisným pracoviskám, konkrétne Výpočtovému stredisku SAV a KC Smolenice.

 

Po tomto stretnutí bude pripravený aj harmonogram postupu transformácie SAV, ktorý sa bude priebežne upresňovať a ktorý zamestnanci SAV nájdu aj v novom čísle Správ SAV začiatkom marca. Jednotlivé organizácie  môžu požiadať o stretnutie s vedením SAV priamo na ústavoch, kde sa bude hovoriť o konkrétnych otázkach spojených s transformáciou SAV.

 

MŠ, foto: Robert Grznár