Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prezentácia riaditeľky Ústavu krajinnej ekológie RNDr. Zity Izakovičovej, PhD.

Vedci a aktuálne problémy životného prostredia

10. 2. 2015 | videné 1500-krát

Pri príležitosti polstoročnice krajinnoekologického výskumu na Slovensku sa uskutočnila v zasačke Ústavu krajinnej ekológie na Štefánikovej ulici č. 3 v Bratislave tlačová beseda s názvom Vedci a aktuálne problémy životného prostredia. Tlačová beseda ponúkala odpovede na nasledovné otázky: Čo ponúka veda spoločnosti v enviromentálnej oblasti? Ako na to spoločnosť reaguje? Využíva tieto poznatky pri riešení enviromentálnych problémov alebo ich ignoruje? Ako môžu vedci pomôcť pri ochrane pred prejavmi prirodzených rizík a hazardov? Obstoja výsledky našich krajinných ekológov na medzinárodnej úrovni?

 

Pracovníci tohto ústavu pripomínajú, že nahromadené enviromentálne problémy, ako je vyčerpávanie prírodných zdrojov, zhoršovanie kvality životného prostredia, zvýšená antropizácia územia a ohrozovanie biodiverzity, narušenie stability krajiny, zmena klímy a intenzívne prejavy prirodzených rizík a hazardov (záplavy, suchá, cunami a pod.) prerastajú čisto ekologický rámec a stávajú sa existenčnými (ohrozená je existenčná podstata ľudského rodu). Je predpoklad, že spomínané procesy sa a ich negatívne účinky sa budú naďalej prejavovať, ba možno očakávať, že ich intenzita sa bude stále zvyšovať.

 

Vedci už dlhoročne skúmajú zmeny a procesy prebiehajúce v krajine, poukazujú na negatívne zásahy človeka do krajiny, modelujú scenáre vývoja a predpovedajú výskyt nepriaznivých situácií. Avšak spoločnosť nie je vždy otvorená a ochotná počúvať tieto ich výzvy a varovné signály. Zaujímavé sa pre ňu stávajú až vtedy, keď prichádza k ekologickým katastrofám a nezvratným zmenám.

 

Slovenskí vedci ponúkajú vhodné riešenia mnohých ekologických a enviromentálnych problémov- Ústav krajinnej ekológie SAV sa už 50 rokov venuje problémom životného prostredia na národnej i medzinárodnej scéne, a to práve s rešpektovaním požiadaviek na komplexnosť výskumov, na syntézu poznatkov, na integrované prístupy, na presadenie výsledkov do spoločnej praxe. Na Ústave bolo vypracovaných množstvo dobrých, medzinárodne porovnateľných krajinnoekologických metodík. Mnohé z nich sú aj legislatívne zakotvené.

 

Riaditeľka Ústavu krajinnej ekológie SAV RNDr. Zita Izakovičová, PhD. prezentovala na tlačovej besede úspešné projekty a praktické využitie poznatkov získaných vďaka výskumu tohto ústavu. ÚKE SAV je interdisciplinárny vedecký ústav pre základný a aplikovaný výskum, ako aj pre koordináciu, vypracovávanie krajinnoekologických metodík, plánov a projektov. Na tomto ústave vznikla metodika krajinnoekologického plánovania - LANDEP. Medzinárodný význam pracoviska potvrdzuje aj skutočnosť, že metodiku LANDEP obsahuje Agenda 21 z Rio Summitu ´92 ako odporúčanú metodiku pre integrovaný prístup k manažmentu prírodných zdrojov. Expertízne posúdenie vplyvu vodného diela na životné prostredie bolo využité pri príprave odborných podkladov pre Medzinárodný súdny dvor v Haagu. Ústav bol prvým a po dlhé roky jediným školiacim pracoviskom pre vedný odbor ekológia, špecializácia krajinná ekológia.

 

Na besede sa zúčastnili aj bývalý minister životného prostredia prof. RNDr. László Miklós, DrSc., ktorý pôsobil na Ústave krajinnej ekológie ako vedúci oddelenia. Pripravil si prezentáciu o vnímaní ekológie z politického hľadiska. Ďalší hostia boli zakladateľ krajinnoekologickej školy zameranej na ekologické plánovanie prof. RNDr. Milan Ružička, DrSc. a bývalý dlhoročný riaditeľ Ústavu krajinnej ekológie Ing. Július Oszlányi CSc.

 

Text: Filip Krpelan

Foto: Gabriel Kuchta