Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Mgr. Dana Hučková, CSc.

Noví a opäť vymenovaní riaditelia ústavov

5. 1. 2015 | videné 2241-krát

Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied na základe výberových konaní vymenovalo od 1. januára 2015 do funkcie štyroch riaditeľov ústavov a zariadení Slovenskej akadémie vied.
 

Predsedníctvo SAV od 1. januára 2011 na základe výberového konania na ďalšie štvorročné obdobie opätovne vymenovalo do funkcií 2 riaditeľov, ktorí v predchádzajúcich rokoch dokázali úspešne viesť im zverené inštitúcie a spolupracovníkov. Sú nimi:

 

·       Mgr. Dana Hučková (rod. Kršaková), CSc. – Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislave

·       Ing. Tomáš Lacko – Výpočtové stredisko SAV v Bratislave

       

Predsedníctvo SAV vymenovalo aj dvoch nových riaditeľov ústavov SAV:

·       doc. RNDr. Karol Nemoga, CSc. – Matematický ústav SAV v Bratislave

·       JUDr. Jozef Vozár, CSc. – Ústav štátu a práva SAV

 

Zo životopisu Mgr. Dany Hučkovej (rod. Kršakovej), CSc.

Riaditeľka Ústavu slovenskej literatúry SAV v Bratislave – Mgr. Dana Hučková, CSc. (*1965)

V roku 1991 promovala na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, študijný odbor estetika – literárna veda. Štúdium ukončila diplomovou prácou na tému Baladické inovácie v diele Ivana Kraska. V tom istom roku nastúpila na ročný študijný pobyt v Ústave slovenskej literatúry SAV v Bratislave, kde vypracovala doktorandskú prácu na tému Krátka próza Martina Rázusa. Na tento pobyt nadviazala vedecká ašpirantúra. V roku 1995 obhájila kandidátsku dizertačnú prácu na tému Dve témy v próze Slovenskej moderny a stala sa vedeckou pracovníčkou Ústavu slovenskej literatúry SAV. V roku 2000 sa stala vedeckou tajomníčkou ústavu a od nasledujúceho roka zastáva funkciu zástupkyne riaditeľa ústavu. Od roku 2001 je členkou Snemu SAV a od roku 2007 je riaditeľkou Ústavu slovenskej literatúry SAV v Bratislave.
V rámci organizačného členenia Ústavu slovenskej literatúry vedecky pracuje v Oddelení dejín slovenskej literatúry 20. storočia. Výskumne sa orientuje na problematiku slovenskej literárnej moderny (1890-1914) a kultúrno-umeleckých prúdov daného obdobia a príbuzným témam. Venuje sa aj literárnej kritike. Počas svojho pôsobenia v ústave spolupracovala na viacerých významných vydavateľských projektoch.
Najnovšie medzinárodné bilaterálne projekty:

·       Dejiny slovenskej literatúry 19. a 20. storočia. SAIA Slovensko - Rakúsko, 2009 - partner Univerzita Viedeň.

·       K dejinám slovenskej literatúry 19. a 20. storočia. Univerzita Lóranda Eötvösa Budapešť - Slovenský inštitút                  Budapešť, 2010

·       Literatúra v kontaktoch. APVV Slovensko - Srbsko, partner Univerzita Novi Sad, 2010 - 2011

·       Európske dimenzie umeleckej kultúry Slovenska. EŠF - hlavný riešiteľ Ustav dejín umenia SAV, 2010-2013

 




Zo životopisu Ing. Tomáša Lacka

Riaditeľ Výpočtového strediska SAV v Bratislave Ing. Tomáš Lacko (*1952)

Štúdium na Elektrotechnickej fakulte SVŠT v Bratislave, špecializácia Fyzika tuhých látok ukončil v roku 1976. V nasledujúcom období do roku 1994 pracoval ako odborný, neskôr samostatný odborný pracovník na Katedre fyziky Elektrotechnickej fakulty SVŠT v Bratislave, kde sa venoval experimentálnym prácam v základnom výskume a štúdiu zmien fyzikálnych vlastností amorfných polovodičov a polovodičových prvkov po ožiarení neutrónmi, zavádzaniu mikropočítačovej techniky a vývoju softvéru do prostredia operačného systému DOS RV (RSX11). Absolvoval trojmesačný študijný pobyt v Laboratóriu neutrónovej techniky v Dubne. Riaditeľom Výpočtového strediska SAV je od roku 2007.
Počas svoje profesionálne kariéry pôsobil vo viacerých súkromných spoločnostiach, kde sa venoval organizácii servisu, ale aj predaja výpočtovej techniky a technológií. Absolvoval viacero zahraničných aj domácich školení.


 

Zo životopisu doc. Karola Nemogu, CSc.
 

Riaditeľ Matematického ústavu SAV doc. RNDr. Karol Nemoga, CSc. (*1953)

 

Štúdium: Matematicko-fyzikálna fakulta Karlovej univerzity Praha, 1976.

Pracoviská a významné funkcie: Matematický ústav SAV (vedecký tajomník, predseda vedeckej rady), Edičná rada SAV (podpredseda), Slovenská asociácia Rímskeho klubu (sekretár), výkonný redaktor dvoch medzinárodných časopisov.

Najdôležitejšie výsledky: Charakterizácia špeciálnych booleovských funkcií, ktoré nepodliehajú diferenciálnej kryptoanalýze, kryptológia, výpočtová teória čísel, teória kódovania.

Časopisecké publikácie: približne 30 vedeckých publikácií a učebných textov.

Medzinárodné projekty: 1/2.

Členstvo vo vedeckých organizáciách: Jednota slovenských matematikov a fyzikov, Americká matematická spoločnosť, Society for Applied and Industrial Mathematics, IACR - Medzinárodná asociácia pre kryptológiu, Slovenský plynárenský a naftový zväz.

_________________________________________________________________________________________

Zo životopisu doc. Vozára

Riaditeľ Ústavu štátu a práva doc. JUDr. Jozef Vozár, CSc.

 

Štúdium:

1985 – 1989 Právnická fakulta UK Bratislava  ukončená  s červeným diplomom a udelením titulu JUDr. 

1996 na Katedre občianskeho a rodinného práva PF UK v Bratislave obhajoba kandidátskej dizertačnej práce.

 2014 docent v odbore obchodné a finančné právo udelený UK v Bratislave.

 

Publikačná činnosť: Autor, resp. spoluautor 5 vedeckých  monografií, dvoch monografií určených pre širšiu verejnosť a vedúci autorského kolektívu jednej odbornej publikácie. Autor 60 vedeckých článkov.

Vedecké a právnické projekty:

V rokoch 1999 - 2001 bol členom APS Consortium vedeného European Law & Policy Advisory Group, GbR (ELPA-Group), ktoré v rámci projektu PHARE poskytovalo právnu pomoc pri aproximácii legislatívy Slovenskej republiky zameranej na krátkodobé a strednodobé priority partnerstva pre vstup do Európskej únie.

„Vízia vývoja Slovenskej republiky do roku 2020“. Prognostický ústav Slovenskej akadémie vied, 2002.  Spoluriešiteľ a vedúci autorského kolektívu

„Právne vedy a ich prínos k analýze procesu transformácie v podmienkach integrácie do EÚ – 2003-2005“. Spoluriešiteľ.

„Konštitucionalizácia a zákonodarstvo v podmienkach SR ako členského štátu EÚ so zreteľom na formovanie právneho štátu a právnej praxe  2006-2008“. Vedúci autorského kolektívu. 

Iné aktivity:

Od júla  2010  do marca 2012 poradca predsedníčky vlády SR pre oblasť boja proti korupcii a rozvoja demokracie,

od januára 2011 do septembra 2012 člen Súdnej rady SR, od júla 2014 člen Súdnej rady SR.