Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Medzinárodnú konferenciu o dobe halštatskej v Karpatskej kotline otvoril rektor UPJŠ v Košiciach prof. Ladislav Mirossay. V pozadí doc. Martin Pekár, vedúci katedry histórie FF UPJŠ, a Zuzana Stegmann-Rajtárová z Archeologického ústavu SAV

Karpatská kotlina je pre archeológov zaujímavé územie

29. 12. 2014 | videné 1481-krát

Významní odborníci na staršiu dobu železnú v Karpatskej kotline  z Česka, Maďarska, Nemecka, Rakúska, Slovinska a Slovenska sa stretli v Košiciach na medzinárodnej konferencii, ktorá je jedným z výstupov riešenia Grantového projektu VEGA 2/0051/12 „Podiel východoeurópskych nomádskych spoločenstiev na profilácii kultúrno-historického vývoja Slovenska v dobe halštatskej.“

 

Hlavnými organizátormi konferencie boli Archeologický ústav SAV v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Spoluorganizátormi boli Johannes Gutenberg Universität, FB 07 – Geschichts- und Kulturwissenschaften, Institut für Altertumswissenschaften, Vor- und Frühgeschichtliche Archäologie, Mainz (Nemecko) a Slovenská archeologická spoločnosť pri SAV. Konferenciu otvoril rektor UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Ladislav Mirossay, DrSc. a zástupcovia organizátorov doc. PaedDr. Martin Pekár, PhD., vedúci katedry histórie FF UPJŠ v Košiciach, PhDr. Zuzana Stegmann-Rajtárová, CSc. z Archeologického ústavu SAV v Nitre a prof. Christopher Pare z Univerzity Johannesa Gutenberga v Mainzi. Vyše päťdesiat účastníkov z radov odborníkov a študentov usporiadajúcej univerzity si vypočulo 25 prednášok, v ktorých bola  prezentovaná problematika sociálnej štruktúry obyvateľstva, kultúrnych kontaktov so severotalianskymi civilizačnými centrami, prenikanie východných jazdeckých spoločenstiev z lesostepného priestoru Severného Pričiernomoria v časovom úseku od 8. do 5. storočia pred Kr. Ďalšie témy sa dotýkali chronológie nálezov a nových radiocarbonových dát, počiatkov železiarstva, vzťahov medzi rozdielnym kultúrnym prostredím západokarpatským a východokarpatským.

 

„Mám radosť, že sa nám takúto medzinárodnú konferenciu podarilo zorganizovať v Košiciach. Znamenala pre nás možnosť porovnávania výsledkov nových výskumov slovenských archeológov s výsledkami zahraničných kolegov a získanie nových poznatkov o možnostiach presnejšieho datovania a kultúrneho zatriedenia archeologických nálezov z územia východného Slovenska,“ charakterizovala prínos konferencie PhDr. Elena Miroššayová, CSc. predsedníčka Slovenskej archeologickej spoločnosti pri SAV.

 

Text a foto: Katarína Čižmáriková