Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dr. Ing. František  Hanic, DrSc.

Odišiel docent Dr. Ing. František Hanic, DrSc.

5. 12. 2014 | videné 1938-krát

Ústav anorganickej chémie SAV a Ústav merania SAV s hlbokým zármutkom oznamujú, že 1. decembra 2014 navždy odišiel náš dlhoročný spolupracovník Doc. Ing. Dr. František Hanic, DrSc. vo veku nedožitých 87 rokov. Rozlúčime sa s ním v sobotu 6. decembra 2014 o 12,30 h. v bratislavskom krematóriu.

 

 

František Hanic sa narodil 16. 12. 1927 v Lastovciach v okrese Trebišov. Vysokoškolské štúdium ukončil na CHTF SVŠT v Bratislave v roku 1951. Vedecké a vedecko-pedagogické hodnosti mu udelili táto fakulta, Ústav fyziky pevných látok ČSAV v Prahe, Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave a VŠCHT v Prahe. Publikoval viac ako 200 pôvodných vedeckých prác, je autorom kapitol v niekoľkých monografiách, ktoré vyšli v zahraničí. Podľa SCI citácie jeho prác sú pri čísle 1000.

Obrazom vedeckej autority docenta Hanica boli aj početné pozvania na prednášky na medzinárodných kongresoch a na zahraničných univerzitách, ako aj členstvo v redakčných radách niekoľkých medzinárodných vedeckých časopisov. Od roku 1980 pôsobil aj ako člen okruhu navrhovateľov kandidátov Nobelových cien za fyziku a chémiu.

V rokoch 1957 - 69 bol externým učiteľom na PRIF UK a po roku 1990 sa znovu podieľal na výchove mladých prírodovedcov - chemikov a fyzikov. Významný bol aj jeho podiel v rôznych štruktúrach organizácie a riadenia vedy, výskumu a vysokého školstva - riaditeľ ÚACH SAV v rokoch 1963-70, po roku 1990 podpredseda SAV, člen komisií COST, IUPAC, vedeckých rád FCHPT STU aj PRIF UK.

Ako prvý odborník začal na Slovensku rozvíjať rtg. štruktúrnu analýzu a vedecká verejnosť ho právom považuje za zakladateľa tohto výskumného smeru na Slovensku. Touto metódou vyriešil viac ako 40 kryštálových štruktúr, spomedzi najpozoruhodnejších sú to kryštálová štruktúra vitamínu B6 a “Hanicova štruktúra” difosforečnanu horečnato-sodného. Rozpracoval teóriu štruktúrnych polí a využil definície ich hraníc a prekryvov k predpovediam existencie nových fáz a nových typov modifikačných premien v zemskej kôre. Táto téma vo vedeckej práci F. Hanica ďalej pokračovala. Prednáškou „Vplyv štruktúrnych vlastností vody a fázových premien minerálov na pohyb kontinentov v gravitačných poliach (doplnok princípov globálnej tektoniky)“ otvoril 29. 11. 2007 v poradí 274. seminár „Rozhovory o aktuálnych otázkach röntgenovej a neutrónovej štruktúrnej analýzy“ ako Čestný člen Kryštalografickej spoločnosti a Regionálneho komitétu českých a slovenských kryštalografov.

Na poznatky o kryštálových štruktúrach priamo nadväzoval s problémami v oblasti materiálovedného výskumu. Výber nikdy nebol náhodný, ale vychádzal z aktuálnych vedeckých trendov a technologických potrieb. Docent Hanic dokázal presne a včas postrehnúť a formulovať otvorené otázky. Dovolíme si uviesť len niekoľko príkladov:

 

• Výskum katalyzátorov; antioxidačné a hydrogenačné systémy.

• Témy v oblasti keramických materiálov; superiónové tuhé elektrolyty, fázové rovnováhy v mnohozložkových vysokoteplotných oxidových systémoch.

• Okamžite po prvých správach o objave supravodivosti nad teplotou bodu varu kvapalného dusíka sa orientoval aj na vysokoteplotné supravodiče.

• Svoju invenciu využil, ako národný koordinátor jedného z projektov IV. rámcového vedeckého programu Európskej únie, vo výskume chemických a technologických aspektov “nízkoenergetických cementov”.

• Plazmochemický výskum; v ňom potvrdil transformáciu zmesi CO2, N2 a H2O na bielkovinovú fázu, vznik kyslíka a L-formy aminokyselín.

• Vedecky bol veľmi aktívny v kolektíve Oddelenia magnetometrie Ústavu merania SAV - výskum vysokoteplotných supravodičov a hľadanie nových supravodivých štruktúr a systémov.

 

Kryštalografia, kryštálová štruktúra a teória štruktúrnych polí boli pre docenta Hanica „vstupenkou“ aj do takých tém, akými sú otázky vzniku života na Zemi, geofyzikálne účinky elektromagnetických a gravitačných polí, ale aj vývoj nových foriem energie alebo likvidácie odpadov. Na začiatku 90-tych rokov sa docent Hanic v r. 1991 ako vedecký garant a z postu podpredsedu SAV zaslúžil o obsah a priebeh workshopu Progmatech 91. Bola to jedna z „prvých porevolučných lastovičiek“, na ktorej si československí a americkí vedci vymieňali svoje výsledky a diskutovali vízie o progresívnych materiáloch a technológiách a o možnostiach rozvoja čistého priemyslu a životného prostredia.

F. Hanicovi bola za jeho výnimočné zásluhy udelená Zlatá medaila SAV, vyznamenanie Za zásluhy o výstavbu, Medaila Rumunskej akadémie vied, Zlatá medaila Slovenskej chemickej spoločnosti a mnohé ďalšie ocenenia jeho práce.

Docent Dr. Ing. František Hanic, DrSc. vo viacerých smeroch na Slovensku významne ovplyvnil súčasný stav kryštalografie, anorganickej chémie a chémie materiálov. Mnohých z nás inšpirovala jeho ochota vždy sa v diskusiách podeliť o svoje vedomosti, ako aj vízie a názory. Rozlúčime sa s vynikajúcim vedcom a priateľským človekom. Česť jeho pamiatke!

 

 

RNDr. Dalma Gyepesová, CSc. a RNDr. Peter Komadel, DrSc.