Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Týžden vedy a techniky na Chemickom ústave SAV.

Niektoré ústavy SAV ovládli školáci

12. 11. 2014 | videné 1161-krát

Prezentácie, prednášky, diskusie, ale aj debaty o financovaní vedy. V stredu 12. novembra pokračovali ústavy Slovenskej akadémie vied v Týždni vedy a techniky sériou ďalších akcií.

Chemický ústav SAV v stredu "vypredal" veľkú aulu areálu SAV na bratislavskej Patrónke. Na jeho pozvánky reagovali z viacerých škôl a tak si sériu krátkych prednášok – napríklad o hmotnostnej spektrometrii v chémii, či enzýmoch – vypočulo, a nasledujúcu prehliadku laboratórií tohto ústavu absolvovalo viac ako 250 stredoškolákov.

Ing. Mária Filová, učiteľka chémie z bratislavského Gymnázia Matky Alexie robila deväť rokov vo výskume. Na podujatie Chemického ústavu SAV priviedla tretiakov a štvrtákov. A zdôrazňuje, že len takých, ktorí chodia na odborný seminár. „Pripravujú sa, že budú chémiu potrebovať aj pri ďalšom štúdiu,“ hovorí. A dodáva, že záujem o tento predmet v posledných rokoch rastie. „Iste preto, že stúpa prestíž prírodovedných predmetov. Študenti v nich vidia čoraz lepšie uplatnenie. Ale verím, že zásluhu má aj naše vyučovanie,“ dodáva. Pripomína: niekedy maturovali z chémie štyria či piati žiaci, minulý rok to boli z dvoch tried trinásti, a teraz sa z troch tried pripravujú na túto skúšku dvadsiati. Ing. András Hushegyi prezentoval prácu svojho ústavu už na nedávnej Noci výskumníkov v bratislavskej Starej tržnici. Teraz zasa sprevádzal stredoškolákov po laboratóriách Chemického ústavu. Rovnako ako vtedy, aj teraz to neberie ako povinnosť. Pripomína, že SAV sa musí prezentovať, vysvetľovať verejnosti, čo robí. „Je výborné, že prišlo toľko ľudí,“ hovorí. Hoci dodáva - medzi návštevníkmi chýbajú študenti univerzít.

Stredoškolákmi bolo zaplnené aj pracovisko Ústavu experimentálnej onkológie SAV na bratislavských Kramároch. Organizátori mali pre návštevníkov pripravené dve prednášky týkajúce sa hlavne toho, ako predchádzať rakovine. V prvej hovoril RNDr. Miroslav Piršel, CSc. o najčastejších typoch rakoviny na Slovensku a tiež prezentoval výskum ústavu. MUDr. Igor Bukovský, PhD. sa zasa venoval najmä zdravej výžive a jej významnému vplyvu na celkové zdravie človeka. Prezentácia ústavu pokračovala vo forme súťaží, ako napríklad hľadanie slov v DNA kóde. Návštevníci si mohli vyskúšať hravou formou prácu vedca – konkrétne izoláciu DNA z banánu.

Podľa slov organizátorky RNDr. Ivany Fridrichovej, CSc. sa podujatí tohto ústavu zúčastnilo približne 130 žiakov z piatich stredných škôl z Bratislavy a jednej strednej školy z Trenčína. Väčšina z týchto škôl už dlhodobo spolupracuje s Ústavom experimentálnej onkológie SAV formou každoročných prednášok, ktoré pre študentov pripravujú vedeckí pracovníci a doktorandi.

Deň otvorených dverí Geofyzikálneho ústavu SAV ponúkol návštevníkom exkurziu do poznatkov o seizmológii. Vedci otvorili hosťom svoje laboratóriá, jedno dokonca urobili priamo pred budovou. Šamorínski školáci tam mohli na prenosnom pracovisku vidieť, ako prístroje reagujú napríklad, keď okolo prejde auto. Zhruba päťdesiatka školákov absolvovala popoludní sériu ukážok kombinovaných s výkladom od pracovníkov tohto ústavu. Ako hovorí Mgr. Miriam Kristeková, PhD. pripravili im napríklad jednoduché modely kontaktu dvoch litosferických platní, zjednodušený model toho, ako sa správa počas zemetrasenia budova, zábery zo seizmických staníc, hostia sa dozvedeli aj to, ako sa spracovávajú údaje z takýchto staníc.

Ústav divadelnej a filmovej vedy SAV usporiadal v stredu diskusiu pri okrúhlom stole na tému Slovenské (národné) divadlo v zrkadle archívnych materiálov, Divadelné inscenácie 1920 – 1938 (činohra, opera, opereta). Stretli sa na nej experti na divadelnú vedu i laici, aby sa dozvedeli viac o riešení úlohy rekonštrukcie vybraných inscenácii SND pri príležitosti jeho storočnice (v roku 2020). Ako povedala PhDr. Dagmar Podmaková, CSc., podpredsedníčka SAV pre 3. oddelenie vied, organizátori sa rozhodli využiť Týždeň vedy a techniky, v ktorom vedci prezentujú svoje výsledky, aby sa podelili o skúsenosti, čo získali pri príprave na riešenie úlohy. Okrem tohto ústavu sa do projektu zapojila aj Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení. Prítomní diskutovali o archívnych zdrojoch vhodných na túto úlohu, venovali sa aj skúsenostiam ruských a poľských kolegov pri podobných projektoch. Doc. PhDr. Nadežda Lindovská, PhD. z VŠMU k tejto téme opísala práve poľský projekt inscenačných dejín, ktorý mapuje najvýznamnejšie poľské diela. Ale prítomní hovorili aj o ďalších témach, napríklad o budúcom financovaní vedy na Slovensku.

Pracoviská Slovenskej akadémie vied približujú verejnosti prácu vedcov v Bratislave, Košiciach, Nitre, Banskej Bystrici, Zvolene a Tatranskej Lomnici. Týždeň vedy a techniky na Slovensku organizuje pravidelne Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spolu s Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti Centra vedecko-technických informácií SR.

 

Text: Martin Podstupka, Filip Krpelan

Foto: Gabriel Kuchta, Veronika Zahradníková