Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Demonštrácia zaujala školákov

Týždeň vedy a techniky nabral tempo

11. 11. 2014 | videné 1045-krát

Ďalšie z ústavov Slovenskej akadémie vied sa v utorok 11. novembra zapojili do Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Ich pracovníci ponúkli návštevníkom svojich pracovísk zaujímavé prednášky, prezentácie, ukážky postupov či výsledkov ich vedeckej práce.

Viacero zaujímavých ukážok pracovných postupov pripravil pre svojich návštevníkov na bratislavských Kramároch Ústav experimentálnej endokrinológie. Podľa Mgr. Jozefa Ukropca, PhD., ktorý bol jedným z organizátorov dňa otvorených dverí, boli tento rok – ako zvyčajne - ich návštevníkmi predovšetkým študenti medicíny. Ale laboratóriami podľa jeho slov prechádzali aj ľudia, ktorí ich poznajú – takpovediac z druhej strany. „Dôchodcovia, ktorí sú súčasťou našich štúdií,“ vysvetľuje tento vedec. A dodáva, že sú to ľudia s miernou kognitívnou poruchou, ktorí pod vedením pracovníkov tohto ústavu napríklad tri mesiace cvičia, aby vedci mohli sledovať vplyv takéhoto pohybu na ich zdravotný stav. „Tí sa prirodzene zaujímajú o našu prácu,“ dodáva. V laboratóriách bolo možno stretnúť aj dôchodcu z inej skupiny. Vedca, virológa MUDr. RNDr. Daniela Stančeka, ktorý rozumel výkladu pracovníkov ústavu podstatne lepšie ako väčšina návštevníkov. Hoci už je na dôchodku – stále sa o vedu živo zaujíma a dokladá to vetou, ktorú teraz počuť často: „Ak štát nenájde teraz dosť peňazí na vedu, v budúcnosti na to tvrdo doplatí“.

Meranie percenta tuku v tele, meranie bazálneho metabolizmu, záťažovú bicyklovú ergometriu, demonštráciu liposukčnej techniky odberu podkožného tuku. Toto a viac si mohli hostia Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV pozrieť priamo v laboratóriách. Časť z toho prezentoval MUDr. Miroslav Vlček, PhD. v laboratóriu endokrinológie človeka. Vysvetľoval, ako robia vyšetrenia, predvádzal pracovisko i nástroje, najmä však vysvetľoval, aký má ich práca význam pre výskum cukrovky, vysokého krvného tlaku, úlohu stresu pri týchto i iných ochoreniach. Pripomenul, že na Slovensku trpí na cukrovku 350 tisíc ľudí. Tejto téme sa venoval aj ako prvý z vystupujúcich - v bloku prednášok. Vedci z tohto ústavu sa v nich venovali aj témam ako je fyzická aktivita a zdravie, či tukové tkanivo pri obezite a cukrovke...

Na Ústave merania SAV mali v utorok doobeda voľnejšie, viac návštevníkov očakávali po poludní. Prof. Ing. Ivan Frollo, DrSc. využil možnosť a zaviedol do laboratória stredoškolákov, pôvodne čakajúcich na otvorenie miestnosti Elektrotechnického ústavu SAV. Ukázal im ako funguje tomografia na báze magnetickej rezonancie. Predviedol zaujímavé experimenty s magnetickou kvapalinou a jej reakciami, poukázal na významnú možnosť využitia tejto látky v modernej medicíne. Pre návštevníkov bolo určite zaujímavé oddelenie optoelektronických meracích metód, ktoré sa zameriava okrem iného na röntgenovú mikrotomografiu. Tá sa využíva napríklad v geológii, paleontológii, biológii alebo mikroelektronike. Pár informácií o laboratóriu, kde je tomograf schopný trojnásobne kvalitnejších výstupov ako bežné zariadenie a vytvára tak 3D modely vo vysokej kvalite prezradil RNDr. Miroslav Hain, PhD. „Je to spoločné laboratórium Ústavu merania a Ústavu materiálov a mechaniky strojov. Bolo vybudované v rámci projektu CEKOMAT, čo bol projekt štrukturálnych fondov. Je to špičkové zariadenie, ktoré umožňuje nedeštruktívnym spôsobom vizualizovať vnútornú štruktúru materiálov a objektov.“

Podľa riaditeľa ústavu doc. Ing. Milana Tyšlera, CSc. je priemerná návštevnosť tohto podujatia okolo sto účastníkov. Každý absolvuje úvodnú prednášku trvajúcu približne 15 minút a potom si vyberá, aké z oddelení chce navštíviť.

Elektrotechnický ústav SAV obsadili v utorok zväčša študenti základných a stredných škôl. Ústav pre nich pripravil 13 laboratórií a úvodnú prednášku vedenú riaditeľom RNDr. Vladimírom Cambelom, DrSc. Tá ich uviedla do prezentácií v jednotlivých laboratóriách. Pre školákov bola pripravená napríklad ukážka magnetickej levitácie pomocou modelu elektromotora, alebo pohľad do nano sveta pomocou skenovacieho elektrónového mikroskopu. Ako uviedol vedecký tajomník ústavu Ing. Milan Ťapajna, PhD., pre vybraných školákov mali pripravený aj program navyše, približne sedem žiakov z triedy si mohlo vlastnoručne vyrobiť jednu vrstvu polovodičového čipu. Je zložité vybrať, ktoré z prezentovaných laboratórií mohlo na divákov zapôsobiť najviac. Ako povedala vedecká pracovníčka ústavu Mgr. Agáta Laurenčíková, PhD „... všetky pracoviská sú zaujímavé a názorné, študenti môžu z blízka pozorovať mikro a nano svet.“

Úplne inú oblasť bádania vedcov Slovenskej akadémie vied predstavil v utorok Ústav etnológie SAV . Priniesol návštevníkom prednášku PhDr. Arneho Manna, CSc. na tému Stereotypy vo vtipoch o Rómoch. „Predovšetkým treba povedať, že táto téma nie je vôbec humorná. Vyvoláva skôr rozpaky, trpkosť a smútok,“ zdôraznil A. Mann. Okrem iného z jeho práce vyplynulo, že v období po roku osemdesiatdeväť nastal vo vtipoch o Rómoch výrazný posun od láskavého humoru k nepriateľstvu. Podľa výskumu „humoru“, ktorý sa na túto tému prezentuje na slovenských a českých webových stránkach až vyše 22 percent vtipov spochybňuje právo tejto menšiny na život. Viac ako 16 percent odkazuje na jej kriminalitu.

A. Mann opísal viacero stereotypov, napríklad jeden jazykový – vo vtipoch sa zásadne píše Róm s malým r. Rómom sa v nich tyká, oni ostatným vykajú, čo je jasné vyjadrenie snahy o dominanciu majoritného obyvateľstva. Osvedčené stereotypy sú odkazy na zamestnanosť, populáciu, vzdelanie, hygienu, zneužívanie sociálnych dávok, farbu pleti či vycestovanie. V závere svojej prednášky sa tento vedec z Ústavu etnológie SAV opýtal, citujúc známe konštatovanie, že v spoločnosti vzniká napätie, ktoré môže prerásť v otvorený konflikt: sú vtipy o Rómoch predobrazom toho?

Utorkový program v ústavoch SAV ponúkal aj ďalšie zaujímavé akcie. Ústav slovenskej literatúry SAV prezentoval svoje zistenia v prednáške o tom, čo sa o slovenskej literatúre 19. storočia učili gymnazisti v 19. storočí – nazval ju Cestovanie v čase. Ekonomický ústav SAV pripravil prednášku K aktuálnym ekonomickým a sociálnym otázkam vývoja svetovej a slovenskej ekonomiky, či vedecký seminár zameraný na Transatlantickú spoluprácu a Euroázijskú oblasť. Astronomický ústav SAV pripravil na utorkový večer v Tatranskej Lomnici sériu prednášok o supernovách, slnku či o výskume exoplanét. Archeologický ústav v Nitre mal v sérii prednášok pripravené aj témy o prezentácii a popularizácii výsledkov svojho bádania, či spracovanie nálezov v laboratórnych podmienkach. Akcie sa však konali aj v iných ústavoch SAV.

Pracoviská Slovenskej akadémie vied približujú verejnosti prácu jej vedcov v Bratislave, Košiciach, Nitre, Banskej Bystrici, Zvolene a Tatranskej Lomnici. Týždeň vedy a techniky na Slovensku organizuje pravidelne Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spolu s Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti Centra vedecko-technických informácií SR.

 

Text: Martin Podstupka, Filip Krpelan

Foto: Gabriel Kuchta, Filip Krpelan