Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Viacerými akciami svojich ústavov sa Slovenská akadémia vied v pondelok 10. novembra podieľala na rozbehu Týždňa vedy a techniky. Medzi prvými podujatiami bol deň otvorených dverí bratislavského Botanického ústavu SAV

Botanici rozbiehali Týždeň vedy a techniky s gymnazistami

10. 11. 2014 | videné 1197-krát

Viacerými akciami svojich ústavov sa Slovenská akadémia vied v pondelok 10. novembra podieľala na rozbehu Týždňa vedy a techniky na Slovensku. 

 

Medzi prvými podujatiami bol deň otvorených dverí bratislavského Botanického ústavu SAV. Na ňom sa jeho pracovníci snažili zodpovedať návštevníkom otázku Čo je botanika v súčasnosti. Okrem iného aj možnosťou spoznať toto vedecké pracovisko. Organizátori túto príležitosť nazvali: Šesť podlaží nášho ústavu, alebo od rastlinnej bunky k rastlinným spoločenstvám.

 

Podľa riaditeľky Botanického ústavu SAV Mgr. Anny Guttovej, PhD. ponúkli možnosť vidieť pracovisko a prácu jeho vedcov priamo školám. „Predovšetkým tým, s ktorými máme dlhodobejšiu spoluprácu,“ hovorí táto vedkyňa. A ako príklad uvádza Spojenú školu na Tilgnerovej ulici v bratislavskej Karlovej Vsi. „S tou sme okrem iného rozbehli aj projekt Objavujeme a bádame so Slovenskou akadémiu vied. Snažíme sa ním podporiť vyučovanie biológie. Napríklad tak, že naši pracovníci tam chodia učiť niektoré témy na hodinách botaniky,“ dodáva. Jedným z nich je aj Mgr. Marek Slovák, PhD., ktorý pondelkový deň otvorených dverí na Botanickom ústave SAV začínal – práve pre kvintánov zo Spojenej školy na Tilgnerovej – prezentáciou o práci ústavu. Má za sebou viacero podobných skúseností a pripomína, že veľmi dôležité je prispôsobiť sa publiku. Upraviť zložitý vedecký slovník znalostiam žiakov nie je jednoduché, ale inak to nejde. „Ak to neurobíte, dajú vám tak nanajvýš tri minúty,“ dodáva. Pri prezentácií nie vždy jednoduchej témy o práci ústavu vidieť, že toto riziko vníma. Publikum udržuje v strehu otázkami, fotografiami, vtipnými vsuvkami. A koniec koncov aj témami. Zaujala nielen zmienka o siniciach a kúpaní v jazerách, či o spolupráci ústavu s políciou pri expertíze konope. Po prezentácii prechádzali študenti oddeleniami ústavu, zoznamovali sa s technikou, mali možnosť si vyskúšať niektoré časti práce v laboratóriu.

Ich učiteľka RNDr. Katarína Kresáňová, PhD. to pracovisko dôverne pozná. Veď na školu prišla práve z Botanického ústavu, kde si robila doktorandúru. O žiakoch, ktorých priviedla podotýka, že sú veľmi vnímaví. A vysvetľuje, že jej škola sa rozhodla dať viac dôrazu na čoraz atraktívnejšie prírodovedné smery, preto aj veľmi intenzívna spolupráca s týmto jej bývalým pracoviskom.

Košický Ústav materiálového výskumu SAV v pondelok tiež ponúkol verejnosti v rámci dňa otvorených dverí možnosť prezrieť si laboratóriá tohto ústavu, Matematický ústav SAV zasa prednášky napríklad na tému Od ostrej matematiky k neostrej a o úspechoch slovenskej vedy.

Ústav krajinnej ekológie SAV pripravil program na tému Výskum krajiny, jej zložiek a prvkov s využitím v praxi v Kongresovom centre SAV v Smoleniciach. Venoval sa hodnoteniu kvality životného prostredia pričom jeho súčasťou bolo aj premietanie filmu Krajina a jej udržateľný rozvoj.

 

Pracoviská Slovenskej akadémie vied približujú verejnosti prácu jej vedcov v Bratislave, Košiciach, Nitre, Banskej Bystrici, Zvolene a Tatranskej Lomnici. Týždeň vedy a techniky na Slovensku organizuje pravidelne Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spolu s Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti Centra vedecko-technických informácií SR.

 

Text: Martin Podstupka, foto: Gabriel Kuchta