Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dr. Sophia Wege

Princípy a pracovné oblasti kognitívnej literárnej vedy

10. 11. 2014 | videné 976-krát

Ústav svetovej literatúry 5. 11. 2014 privítal na svojej pôde nemeckú literárnu vedkyňu Dr. Sophiu Wege, ktorá predniesla referát na tému Princípy a pracovné oblasti kognitívnej literárnej vedy.

 

Dr. Wege je vedecká pracovníčka na Fakulte lingvistiky a literárnej vedy Univerzity Ludvíka Maxmiliána v Mníchove. V roku 2013 publikovala rozsiahlu monografiu k teórii a praxi kognitívnej literárnej vedy s názov „Wahrnehmung – Wiederholung – Vertikalität“. Základné tézy jej výskumnej činnosti vychádzajú z telesnosti ducha a týkajú sa vnímania literárnych textov a kognitívnych zákonitostí, ktoré sa podieľajú na ich porozumení. Toto bol zároveň rámec jej hosťovskej prednášky, ktorej primárnou úlohou bolo predstaviť možnosti vstúpiť do vysoko komplexného interdisciplinárneho diskurzného priestoru, skladajúceho sa z rôznych impulzov a konceptov asociovaných disciplín, akými sú kognitívna psychológia, neuroveda, psychológia vnímania, kognitívna antropológia, tvarová psychológia, evolučná teória, kognitívna lingvistika, psycholingvistika a pod. Tento vstup sa uskutočnil za pomoci zúženia aplikačného poľa a nasmerovania výskumného záujmu na analýzu textu, čím začínajú byť hlavne kognitívna lingvistika, kognitívna teória metafory a teória tvorby mentálnych modelov pre daný výskum relevantnými. Okrem toho Dr. Sophia Wege ozrejmila potrebu prijať východiská evolučnej teórie pre komplexnejšie uchopenie problematiky vnímania a porozumenia umeleckého textu, kedy sa analyticky pohybujeme na úrovni jednak povrchu textu, poznatkov a skúseností čitateľa, na úrovni univerzálnych biologicky či kultúrne podmienených kognitívnych procesov, mentálnych modelov a ich reprezentácií, ako napokon aj na úrovni emocionálnych efektov. V tomto zmysle sa kognitívna literárna veda prezentuje ako strešný pojem pre výskumné smerovania, explicitne skúmajúce súhru textových signálov a čitateľských konštruktov. Dr. Sophia Wege na konkrétnych textových príkladoch znázornila, akým spôsobom určité formy jazykovo-estetických prejavov, stratégií a obsahov priamo „oslovujú“ funkčné atribúty ľudskej kognície.

 

V dynamickej diskusii sa hovorilo aj o možnostiach využitia konceptov a teorém kognitívnej literárnej vedy pre ostatné úrovne výskumu literatúry, a to úrovni textových, ako aj kontextových modelov. Nebol opomenutý ani smer k empirickým výskumom kognitívnych aktivít čitateľa. Okrem toho boli intenzívne diskutované aj aspekty súvislosti s aktuálnymi, ale aj dávnejšie etablovanými iniciatívami na poli teórie literárnej vedy. Dr. Wege upozornila aj na dosiaľ značne obmedzené možnosti literárnej vedy absorbovať a zúročiť podnety kognitívnych vied a slovenskému odbornému publiku sprístupnila obraz príslušného vedného diskurzu a stav výskumov primárne v Nemecku a USA.

 

Text: Mgr. Roman Mikuláš, PhD.