Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Účastníci brífingu: J. Turňa, minister P. Pellegrini, J. Kapuš a M. Slušná

Pred nami je 11. ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku

7. 11. 2014 | videné 1292-krát

Vesmír nie je pre nás až taký abstraktný,“ povedal, okrem iného, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Pellegrini na tlačovej besede 5. novembra 2014 v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

 

Brífing zorganizovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pri príležitosti blížiaceho sa Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2014.

 

Minister školstva Peter Pellegrini vo svojom úvodnom vystúpení zdôraznil, že Týždeň vedy a techniky 2014 je v poradí už 11. ročníkom tohto na Slovensku veľmi známeho podujatia. Bude sa konať v dňoch od 10. do 16. novembra 2014 a v rámci neho sa uskutoční viac ako 300 sprievodných podujatí od Bratislavy až po Košice.

 

Pripomenul, že Týždeň vedy a techniky spolu s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR pripravovalo Centrum vedecko-technických informácií SR, Slovenská akadémia vied, zväzy, združenia a organizácie výskumu a vývoja, vyššie územné celky, mestá a obce. Tento známy event by mal spopularizovať výsledky vedy, o ktorej sa teraz takto často rozpráva, a mal by slúžiť práve na to, aby sa naši vedci mohli pochváliť svojimi úspechmi, ktoré dosahujú v oblasti výskumu, vývoja a tým možno aj menili pohľad na vedu na Slovensku.  

 

Minister vyzdvihol činnosť Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, kde sú mladí ľudia, ktorí sa majú čím pochváliť a môžu naozaj Slovenskú republiku reprezentovať možno podstatne lepšie ako ktorákoľvek kampaň vymyslená štátom. Veľký prínos očakáva od popularizácie vedy v tom, že možno podnieti  ďalších mladých ľudí, aby si za svoje štúdium vybrali niečo z oblasti techniky a vedy a    aby sa nezameriavali len na humanitné odbory.

 

Pevne verí, že budúci týždeň bude úspešný, že sa na jednotlivých podujatiach zúčastní veľké množstvo mladých ľudí, že to pokryjú aj médiá tak, aby to prospelo popularizácii vedy a techniky na Slovensku a medzi mladou generáciou. Odporučil do pozornosti aj zaujímavú výstavu Wireless World – bezdrôtový svet, o vynálezoch Jozefa Murgaša, ktorá je otvorená už od 1. novembra v nákupnom centre Avion v Bratislave.

Prof. Ján Turňa, prorektor Univerzity Komenského v Bratislave a generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), uviedol, že CVTI SR je priamo riadenou organizáciou Ministerstvom školstva a má organizačný útvar, ktorý má názov Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti, čiže priamo v zakladajúcej listine má toto poslanie. V tomto roku sa môže táto inštitúcia zapojiť do Týždňa vedy a techniky s väčšou intenzitou ako v predchádzajúcich ročníkoch, a to práve vďaka národnému projektu zameranému na popularizáciu vedy a prostriedkom zo štrukturálnych fondov. CVTI je organizátorom alebo spoluorganizátorom desiatich akcií, ktorých veľká časť je lokalizovaná  priamo v jej budove alebo v Bratislave. Spresnil počet sprievodných podujatí, ktorých je zaregistrovaných 360 na portáli www.tyzdenvedy.sk, ale predpokladá, že ich bude ešte viac, nakoľko výzva išla na všetky spolupracujúce organizácie. V tejto súvislosti zdôraznil veľmi dobrú spoluprácu s vysokými školami, Slovenskou akadémiou vied, ako aj s rezortnými výskumnými ústavmi.

Spomenul niekoľko nových podujatí. Jedným z nich je Veda netradične 10. a 11. novembra v priestoroch CVTI SR, s cieľom najširšej verejnosti zaujímavým spôsobom priblížiť vedu. Často pretrváva pocit, že veda je čosi nezáživné, nudné a práve pri jednotlivých exponátoch sa ukáže aké to môže byť zaujímavé a vzrušujúce. Novým podujatím je aj Festival vedeckých filmov, kde budú premietané filmy slovenskej i zahraničnej produkcie. Súčasťou festivalu sú súťaže, ktoré boli vyhlásené pre mladých ľudí, a to o najlepší 3-minútový šot o minulosti, prítomnosti a budúcnosti vedy a techniky a najlepšiu reportáž o slovenskej vede a technike.

Ďalej zdôraznil, že veda je dôležitou súčasťou tvorby ekonomických hodnôt. Ide o to, aby aj verejnosť vnímala, že prostriedky vložené do vedy sú zhodnocované tak, ako v máloktorej inej oblasti. Aj prostredníctvom Týždňa vedy a techniky by mali podľa neho prináša tlak na samotných vedcov, aby presvedčili širokú verejnosť o zmysluplnosti svojej práce. 

Na účasť na podujatiach v rámci Týždňa vedy a techniky vyzvali aj ďalší hostia tlačovej besedy.

Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity vyslovil presvedčenie, že aj im sa prostredníctvom podujatí podarí motivovať mladých ľudí pre štúdium vedy. Ich cieľom je ukázať, že Slovensko má potenciál na to, aby sa podieľalo na európskom vesmírnom programe. Kozmický výskum na Slovensku sa robí už viac rokov, ale  sme jednou z posledných krajín v Európe, ktorá nemá svoju družicu a nespolupracuje s Európskou vesmírnou agentúrou. Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity pracuje približne dva roky na projekte prvej slovenskej družice. V prvom polroku 2015 chcú dokončiť hardvér družice, ktorá by mala ísť následne na testy. Svoju činnosť budú prezentovať v stánku v budove CVTI, kde predstavia vývojové modely i technické riešenie modelu družice. 

Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied predstavil podujatia, do ktorých sa v tomto roku zapojilo až  47 pracovísk SAV, zameraných na rôzne vedné odbory. Nerobia iba Deň otvorených dverí, ale rôzne prehliadky, prednášky, napr. v Ústave ekológie lesa to bude prehliadka Arboréta Mlyňany, Astronomický ústav SAV v Tatranskej Lomnici okrem prednášok nočné pozorovania oblohy, Ústav merania SAV organizuje laboratórium v lese na zachytávanie nízkofrekvenčných signálov a ďalšie. Ekonomický ústav SAV zameria svoje prednášky na problémy slovenskej a svetovej politiky. Podujatia nebudú len v Bratislave, ale aj v Nitre, Banskej Bystrici, vo Zvolene, Tatranskej Lomnici a v Košiciach.

Gabriela Kukolová, riaditeľka AMAVET, n. o., v úvode svojho vystúpenia poznamenala, že väčšinou si ľudia myslia, že veda sa robí iba na vysokých školách a ústavoch a pritom sa jej venujú aj  na stredných školách. Asociácia pre mládež vedu a techniku (AMAVET) už tradične organizuje pre žiakov stredných škôl Festival vedy a techniky. Otvárací ceremoniál celoštátneho kola  tejto vedeckej prehliadky mladých  vedátorov sa uskutoční dňa 13. novembra 2014 v priestoroch Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Mlynskej doline v Bratislave. Na festivale bude prezentovaných  85 projektov najmä z oblasti fyziky, chémie a biológie,   ktoré prešli prvým hodnotiacim kolom. V sobotu 15. novembra bude slávnostné vyhlásenie výsledkov.

Viac informácií o podujatiach TVT nájdete na www.tyzdenvedy.sk

Text: PhDr. Marta Bartošovičová (CVTI), foto: Mgr. Bibiana Kubašková