Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hosťom vedeckej kaviarne Slovenskej akadémie vied SAVinci bol včera paleontológ Peter Vršanský

SAVinci aj o encyklopédii evolúcie v jantári

5. 11. 2014 | videné 915-krát

Ako spraviť výskum, ktorý sa dostane k miliarde čitateľov? Ako sa zistilo, kedy, kde a ako vznikol spoločenský spôsob života a že je jeho priekopníkom hmyz. Ako sa vedec z Geologického ústavu SAV dostane k otázke, kto čistil pred miliónmi rokov trus dinosaurov? Odpovede na tieto otázky ponúkal v utorok návštevníkom vedeckej kaviarne Slovenskej akadémie vied odpovede paleontológ Peter Vršanský.

 

P. Vršanský viedol viacero UNESCO projektov, zúčastnil sa okrem iného piatich expedícií na východnú Sibír, venoval sa objavu parazitov dinosaurov aj prvých masových mutácií živočíchov, opisu a vizualizácii živočíchov z vzácnych druhohorných jantárov. Hostí vedeckej kaviarne zaujal rozprávaním ako vyzeral napríklad hmyz napríklad pred 50 miliónmi rokov. I prezentáciou o tom, čo všetko je možné prečítať napríklad z jantáru, či vzorkou jantáru starou vyše 20 miliónov rokov. „Vzorky napríklad z jantáru nám pomáhajú pochopiť evolúciu,“ povedal. V jeho prezentácii zaujal obrázok niekoľkých jantárov uložených na ploche dvojeurovej mince, z ktorých dokázali vedci vyťažiť dva terabyty informácií.

 

Tento samostatný vedecký pracovník Geologického ústavu SAV viedol tiež medzinárodný tím, ktorý opísal svetielkujúceho švába, čo sa takto maskoval za jedovatého kováčika. Výskum sa dostal medzi najvýznamnejšie objavy všetkých vedných disciplín (podľa časopisu Science) a medzi 10 najvýznamnejších biologických objavov roku 2012 na svete. „Články o tejto práci si mohla prečítať zhruba miliarda ľudí,“ povedal P. Vršanský návštevníkom vedeckej kaviarne. Tých upútala schopnosť svetielkovať natoľko, že sa zaujímali aj o to, či ju vedci nedokážu preniesť do praxe tak, aby slúžila ľuďom. Podľa P. Vršanského je to jeden z námetov na aplikovaný výskum. Rovnako, ako iná schopnosť švábov – rozkladať biologický odpad.

 

Jeho tím totiž tiež objasnil, že to bol šváb, kto kedysi čistil svet od dinosaurieho trusu. A zaujal aj výskumom o vyhynutom švábikovi, ktorého kolonizátori priviezli po 10 miliónoch rokov naspäť na americký kontinent.

 

V decembri bude vo vedeckej kaviarni SAVinci Tatiana Podolinská, riaditeľka Ústavu etnológie SAV. Okrem iného bude hovoriť aj o tom ako prežiť terénny výskum... (alebo etnológ v pralese a v rómskej osade). No tiež, čo znamená dlhodobý terénny výskum v kultúrne odlišnom prostredí, či o čarovaní v guatemalskom pralese a o čokoládovej Panenke Márii medzi slovenskými Rómami...

 

Text: Martin Podstupka, foto: Gabriel Kuchta