Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Tutanchamonova zlatá maska

Výstava o Tutanchamonovi predĺžená!

3. 11. 2014 | videné 1174-krát

Je to snáď symbolické, že začiatkom novembra prichádza z agentúry JVS Group správa, že výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady bola pre veľký záujem slovenskej verejnosti predĺžená do januára 2015. Práve v tomto čase, presnejšie 4. novembra pred 92 rokmi, britský egyptológ Howard Carter hľadajúci v Údolí kráľov hrobku faraóna Tutanchamona natrafil na schodisko vedúce do podzemia k zapečateným dverám. Čo nasledovalo, to už všetci vieme, keď Carterove slová „Vidím úžasné veci.....“ obleteli svet.

 

Predĺžením výstavy sa Slovensko zaradilo medzi krajiny, v ktorých verejnosť svojim veľkým záujmom ocenila výsledok originálnej, náročnej, vysoko profesionálnej a celospoločensky prínosnej práce autorov, producentov výstavy a všetkých tých, ktorí svojim dielom prispeli k tomu, že si návštevníci výstavy mohli prehĺbiť a rozšíriť svoje poznanie o jednej z najstarších civilizácií sveta. Výstavu o Tutanchamonovi navštívil a ocenil aj pán prezident Slovenskej republiky, Andrej Kiska.

 

Je potešujúce, že Slovenská akadémia vied prostredníctvom účasti svojho vedeckého pracoviska, Ústavu orientalistiky SAV, na tomto projekte priložila ruku k dielu a že široká slovenská verejnosť svojou návštevnosťou očividne preukázala a potvrdila svoj živý záujem o orientálne kultúry, v tomto prípade dávnu civilizáciu starovekého Egypta, ktorej očarujúce a podmanivé dedičstvo fascinuje ľudí po celom svete dodnes. Ukázalo, či potvrdilo sa, že Slovensko nie je žiadnou výnimkou. Aj túto skutočnosť možno azda chápať ako podporu zo strany slovenskej verejnosti adresovanú vede, poznávaniu a vzdelávaniu a v neposlednom rade ľuďom, korí nové poznatky vytvárajú a ktorí tak svojimi vedeckými objavmi nenahraditeľným spôsobom prispievajú ku kvalite života ľudí všade vo svete.

 

Ako riaditeľ Ústavu orientalistiky SAV chcem využiť príležitosť, aby som sa aj touto formou poďakoval širokej slovenskej verejnosti za jej záujem o výstavu, za bohatú návštevnosť, za prejavy podpory a solidarity obzvlášť v časoch, keď Slovenskú akadémiu vied opätovne ohrozujú zámery politikov znižovať štátne výdavky na vedecký výskum, ktorý je vo vyspelých častiach sveta zdrojom pokroku, inovácií, nových pracovných príležitostí, jedným slovom generátorom kvality života spoločnosti a kultúry v tých najrozmanitejších podobách. Azda je záujem slovenskej verejnosti o dianie vo vede a výskume súčasne aj vyjadrením jej vôle a súhlasu s tým, aby boli finančné prostriedky štátu dostatočne použité na to, čo veda a vedecký výskum potrebujú pre svoju existenciu a ďalší rozvoj aj v Slovenskej republike ako členskej krajiny Európskej únie, Severoatlantickej aliancie, Eurozóny, etc.

Ďakujeme!

 

Dušan Magdolen, Ústav orientalistiky SAV