Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Medaila SAV za podporu vedy ako ocenenie prof. Mamoru Sennu za dlhoročnú spoluprácu. Odovzdal mu ju Slavomír Hredzák, riaditeľ Ústavu geotechniky SAV v Košiciac

Pocta japonskému chemikovi

4. 8. 2014 | videné 1024-krát

Workshop „Štruktúra a vlastnosti nerovnovážnych a nanokryštalických materiálov 2014“ (Workshop on Structure and Properties of Nonequilibrium & Nanocrystalline Materials 2014) usporiadala v dňoch 28.-31. júla 2014 Slovenská banícka spoločnosť pri Ústave geotechniky SAV v Košiciach. Spoluorganizátormi v poradí už štvrtého takéhoto podujatia, ktoré sa tentoraz uskutočnilo na Zemplínskej šírave, bola Slovenská mechanochemická spoločnosť a APVV.

 

Termín, ktorý je charakteristický skôr zvoľnením tempa a oddychom, sme vybrali zámerne na záver jedno a pol mesačného výskumného pobytu nášho vzácneho hosťa a dlhoročného spolupracovníka prof. Dr. Mamoru Sennu z Japonska. Jednak sme chceli dať možnosť aj ostatným kolegom vymeniť si skúsenosti s týmto svetovo uznávaným odborníkom a na druhej strane mu odovzdať ocenenie za dlhoročnú spoluprácu,“ uviedol vedúci organizačného tímu prof. RNDr. Vladimír Šepelák, DrSc. z Ústavu geotechniky SAV v Košiciach. Počas štyroch dní sa účastníci workshopu z viacerých ústavov SAV a spolupracujúcich univerzít oboznámili so závermi VIII. Medzinárodnej konferencie o mechanochémii a mechanickom zlievaní, ktorá sa uskutočnila koncom júna v Krakove (Poľsko), vypočuli si prednášky prof. Sennu i prof. Klebsona Lucenildo Da Silvu zo Štátnej univerzity v Maringá (Brazília) i vedcov z Košíc a Bratislavy a živo k nim diskutovali.

 

Pobyt v najvýchodnejšej časti Slovenskej republiky využili účastníci workshopu aj na spoznávanie jej krás a histórie, navštívili Morské oko i Tokaj. Na záverečnom bankete organizátori prekvapili prof. Mamoru Sennu, keď mu riaditeľ Ústavu geotechniky SAV v Košiciach Ing. Slavomír Hredzák, PhD. odovzdal Medailu SAV za podporu vedy, ktorú mu udelilo predsedníctvo SAV za tridsaťročnú aktívnu a pravidelnú spoluprácu so slovenskými vedcami. Prof. Senna začal v roku 1984 spolupracovať s prof. RNDr. Klárou Tkáčovou, DrSc. (vtedy ešte Banícky ústav SAV) v oblasti práškových materiálov. Posledné dve desiatky rokov veľmi intenzívne spolupracoval s prof. RNDr. Nadeždou Števulovou, PhD. zo Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach na príprave nanokryštalického kremíka a s prof. V. Šepelákom na nekonvenčnej syntéze a výskume štruktúrnych a funkčných vlastností magnetických nanomateriálov a svetelne citlivých nanočastíc. Spolu s prof. V. Šepelákom, prof. Petrom Balážom, RNDr. Erikou Turianicovou, PhD., RNDr. Martinom Fabiánom, PhD. a RNDr. Matejom Balážom (taktiež Ústav geotechniky SAV) aktuálne spolupracuje na vývoji nových materiálov pre energetické aplikácie ako napr. lítiové batérie. Japonský vedec, profesor pre aplikovanú chémiu na Keio univezite v Yokohame, ktorá je najväčšou súkromnou univerzitou v krajine vychádzajúceho slnka, je aj prezidentom Medzinárodnej mechanochemickej asociácie (IMA) patriacej do Medzinárodnej únie čistej a aplikovanej chémie (IUPAC), ktorá bola založená v roku 1988 na konferencii TATARAMAN v Tatranskej Lomnici. Ako hosťujúci profesor pôsobil na univerzitách vo viacerých európskych krajinách, na Slovensku je siedmykrát.

 

Na Slovensko chodím rád, je to malá veľmi mierumilovná krajina, ktorá má veľké výhody aj v oblasti komunikácie s ľuďmi – tá sa tu dá robiť efektívne,“ odpovedal prof. Mamoru Senna na otázku, prečo sa k nám opäť a znova vracia. „Páči sa mi aj vaša hudba, folklór a chórové skladby. Snažil som sa vo voľnom čase počúvať ich priamo v kostoloch. Slováci sú podľa mňa veľmi veriaci a z toho vyplýva ich mierumilovnosť,“ povedal uznávaný vedec, ktorý je tiež klavirista a dokonca dirigoval Yokohamskú filharmóniu.

 

 

Text: Katarína Čižmáriková

Foto: Katarína Čižmáriková a Vladimír Sikorai