Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Budúcnosť OSN po roku 2015

8. 7. 2014 | videné 971-krát

Diskusiu o budúcnosti Konferencie Spojených národov pre obchod a rozvoj (UNCTAD) moderovala v Paláci národov OSN v Ženeve JUDr. Mgr. Martina Lubyová, PhD., riaditeľka Prognostického ústavu SAV.

 

Hosťami panelovej diskusie, ktorá sa uskutočnila v rámci konferencie venovanej 50-mu výročiu vzniku UNCTAD-u boli H. E. Carsten Staur (Veľvyslanec Dánska pri OSN v Ženeve), Jacques Fontanel (profesor ekonomických vied a riaditeľ Pole Economique de Politiques Sociales et Economiques Espace Europe na Pierre-Mendes univerzite vo Francúzsku), Christian Frutiger (riaditeľ pre verejné záležitosti Nestlé, S.A., Švajčiarsko), Nadine Hack (generálna riaditeľka beCause Global Consulting, Švajčiarsko) a Manas Chatterji (profesor manažmentu na Binghamtonskej univerzite v New Yorku). Spravodajkyňou diskusie bola Ruzanna Tarvedyan, zakladajúca prezidentka The Geneva Consensus Foundation, Švajčiarsko.

 

Príspevky  diskusií boli zamerané na pozitívne i kritické hodnotenie mandátu UNCTAD-u (aj s ohľadom na mandát Svetovej organizácie obchodu – WTO, ktorá vznikla v roku 1995) a na možné zmeny fungovania systému OSN i jeho jednotlivých agentúr po roku 2015. H.E. Carsten Staur priblížil svoje názory na činnosť OSN, ktoré publikoval v knihe „Shared Responsibility: The United Nations in the Age of Globalization“. Prezidentka nadácie The Geneva Consesnus Foundation, R. Tarverdyan, sa venovala myšlienke operacionalizácie rozvojových politík, založenej na metódach operačného výskumu (DEA - Data Envelopment Analysis) ktoré popísala vo svojej knihe „Diagnostics for a Globalized World“ (spoluator prof. Sten Thore). Panelisti zdôrazňovali obmedzenia mandátu OSN vyplývajúce z jurisdikcie národných štátov a potrebu otvorenia systému pre zapojenie globálnych aktérov (regionálnych zoskupení, nadnárodných spoločností, globálnych hnutí). Prof. Jacques Fontanel a prof. Manas Chatterji diskutovali na tému vzťahu ekonomiky a zbrojenia v súčasnom svete.

 

Konferencia Spojených národov pre obchod a rozvoj (United Nations Conference on Trade and Development, skratka UNCTAD) je jednou z organizácií OSN. Programy UNCTAD-u sú zamerané na rozvoj obchodu, obchodnú a colnú politiku, rozvoj vedy a technológií a rozmach rozvojových krajín a ich ekonomickú integráciu. UNCTAD pripravuje analýzy pre politické rozhodnutia a poskytuje technickú podporu rozvojovým krajinám. V rámci osláv 50-teho výročia založenia UNCTAD-u sa v Paláci národov v Ženeve konali podujatia venované rekapitulácii minulého pôsobenia organizácie a formulovaniu jej budúceho programu v období po roku 2015.

 

Hlavnou globálnou témou tohtoročného verejného sympózia bola problematika prehlbujúcej sa globálnej ekonomickej nerovnováhy. V roku 2000 boli svetovými lídrami vytýčené ciele známe ako Miléniové rozvojové ciele (MRC) – ciele sústreďujúce sa na zníženie extrémnej chudoby a všetkých jej aspektov ako hlad, choroby, nedostatočné vzdelávanie, rodová diskriminácia, problémy v oblasti životného prostredia a p. MRC boli schválené na summite tisícročia v roku 2000 všetkými členskými štátmi OSN a zúčastnenými medzinárodnými organizáciami. Pôvodne bolo schválených 8 cieľov, neskôr bol ich počet rozšírených na 10. Indikátory plnenia cieľov boli vypracované do roku 2015. V súvislosti s globálnou ekonomickou krízou je však plnenie viacerých cieľov ohrozené. V súvislosti s nedostatočným plnením niektorých cieľov tisícročia sa vynárajú otázky zmien novej formulácie cieľov po roku 2015, ako aj prípadná reforma samotného systému OSN a činností jednotlivých agentúr, komisií a organizácií. S blížiacim sa termínom plánovaného dosiahnutia MRC vznikla diskusia, aké budú ďalšie globálne ciele pre budúcnosť. Rokom 2015 sa totiž začína nové programové obdobie globálnych rozvojových rámcov - obdobie tzv. Agendy post-2015.

 

Pripravila: Denisa Debrecká, foto: Archív UNCTAD (foto 1 až 3), M. Lubyová (foto 4 a 5)