Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Diplom pre víťaza. Gymnazistovi zo Žiliny Miroslavovi Gašpárekovi ho odovzdáva Juraj Zverko (druhý zľava). Predseda SAS a AO Ladislav Hric (vľavo) zavtipkoval, že komisia sa víťazovi mu snažila strhnúť aspoň jeden bod, no nebolo za čo. Mirec, ako ho volajú, získal plný počet bodov – 500

U olympionika Mireca márne hľadali chybu

26. 6. 2014 | videné 1463-krát

Už po ôsmykrát sa stretli na celoslovenskom finále Astronomickej olympiády najlepší mladí astronómovia zo základných a stredných škôl na Slovensku. Organizátori Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV, Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove a Astronomický ústav SAV ich tentoraz pozvali do Nitry.

 

V priestoroch Univerzity Konštatntína Filozofa v Nitre po otváracom ceremionáli tucet finalistov oboznámil RNDr. Juraj Zverko, DrSc. (AÚ SAV), predseda hodnotiacej poroty, s najčastejšími chybami v príkladoch z 1. kola olympiády. Potom im predseda Astronomickej olympiády RNDr. Ladislav Hric, CSc. radil, aký je optimálny postup pri riešení úloh s ohľadom na požiadavky na medzinárodnej olympiáde. Rady oboch skúsených organizátorov – astronómov sú pre žiakov potrebné, lebo prví piati najlepší stredoškoláci sa nominujú a zúčastnia na Medzinárodnej olympiáde z astronómie a astrofyziky (The International Olympiad on Astronomy and Astrophysics - IOAA) v Rumunsku.

 

Následne sa konala súťaž v obidvoch kategóriách (žiaci základných škôl riešili 4 úlohy a stredoškoláci 5 úloh). Mali na to 4 hodiny. Hodnotiaca komisia do neskorej noci vyhodnocovala práce všetkých súťažiacich, vypracovala tabuľky s poradím a bodovým ziskom. Na druhý deň úspešným riešiteľom AO členovia poroty odovzdali diplomy aj drobné ceny.  V kategórii ZŠ zvíťazil Jakub Štupák (ZŠ Divín) - 295 bodov, pred  Radovanom Lascsákom (ZŠ Krosnianska 4, Košice) – 225 bodov a Samuelom Buranským (ZŠ Vráble) – 200 bodov. Medzi stredoškolákmi (II. kategória) bol suveréne najlepší Miroslav Gašpárek (Súkr. biligválne gymnázium Žilina), ktorý získal plný počet bodov – 500, na 2. mieste skončil Filip Ayazi (Gymnázium Ľ. Štúra Trenčín) – 445 b., bronzový bol Jozef Lipták z Gymnázia J.G. Tajovského v B. Bystrici) – 440 b., štvrtú priečku obsadil Juraj Halabrin (Gymnázium J. Hronca Bratislava) – 420 b., na 5. mieste skončil Jakub Jambrich (Gymnázium J. A. Reymana Prešov) – 370 b. Medzi úspešnými riešiteľmi bol aj celkovo šiesty Jakub Šalko z Gymnázia v Brezne s 330 bodmi a siedmy Martin Murín z Gymnázia J. Hronca v Bratislave, ktorý získal 275 bodov.  Ostatným sa nepodarilo prekročiť 50-percentnú hranicu úspešnosti. „Celková pripravenosť súťažiacich bola dobrá, samozrejme, rozdiely ovplyvňujú vek i skúsenosti z riešení príkladov i pozorovaní aj v rámci AO. Mladí postupne dozrievajú, rozširujú svoje znalosti, pri čom im pomáhame aj my,“ hovorí RNDr. Ladislav Hric, CSc., predseda Astronomickej olympiády i SAS pri SAV. „Mrzí ma však, že zo ZŠ prichádza stále menej dobrých fyzikov, náročné štúdium prírodných vied nie je u nás dostatočne ocenené, a preto mladí idú radšej ľahšími cestami za lepšími peniazmi. Ak sa toto nezmení, Slovensko sa stane na dlhú dobu treťotriednou krajinou.“

 

Komisia bola pochopiteľne prísna, lebo ju okrem iného zaväzuje aj nominácia najlepších na svetovú súťaž. Definovala slovenskú výpravu (prvých 5 úspešných riešiteľov v II. kategórii a dvaja vedúci) na 8. Medzinárodnú olympiádu z astronómie a astrofyziky. „Svetové meranie síl sa uskutoční začiatkom augusta v rumunskom vysokohorskom stredisku pri univerzitnom meste Suceava. Rumunsko dlhodobo investuje nemalé finančné prostriedky do vzdelávania mládeže v oblasti astronómie, čoho dôkazom bolo aj ich prvenstvo na ostatnej IOAA v Grécku.“ hovorí L. Hric. „Slovenská výprava sa doteraz zakaždým vrátila s medailami, vlani sme získali zlato zásluhou práve Mireca Gašpáreka (za 5. miesto na svete) a Michala Račka z Martina (za 6. miesto). Aj teraz bude treba zabojovať. Kolegovia v Rumunsku určite pripravia krásne celosvetové astronomické súťaženie a zrejme nebude ľahké.“

 

Časť členov poroty sa pred odchodom do Rumunska ešte stretne s najlepšími finalistami na sústredení. Nároky stúpajú a obstáť v medzinárodnej konkurencii je stále náročnejšie.

 

Text: Katarína Čižmáriková, foto: Mára Hricová Bartolomejová