Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ján Gálik (vpravo), známy popularizátor vedy v Košiciach, na úvod každej vedeckej kaviarne predstaví hosťa.  Na májovej vedeckej kaviarni ním bol MUDr. Karol Jutka z Kliniky rádioterapie a onkológie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura

Živé bunky – priemyselné továrne budúcnosti?

23. 6. 2014 | videné 999-krát

Pred nami je posledný utorok v mesiaci a priaznivci popularizácie vedy v Košiciach vedia, že je čas na ďalšiu vedeckú kaviareň. Je posledná pred letnou prázdninovou prestávkou.

 

Budeme sa rozprávať o možno ďalšej priemyselnej revolúcii, o bunkových továrňach,“ hovorí gestor vedeckých kaviarní RNDr. Ján Gálik, CSc. z Neurobiologického ústavu SAV. „Ak by ste potrebovali vyrábať liečivo alebo palivo vo veľkých množstvách a mali by ste na výber obrovský kombinát, ktorý by vyrábal v hektolitrových množstvách, a malú bunku, produkujúcu v mikrolitroch za deň alebo týždeň, asi by prvá voľba padla na kombinát. Keď ale zistíte, že kombinát vyžaduje megawatty energie i prísun drahého materiálu a produkuje obrovské množstvá škodlivín, a na druhej strane bunková továreň dokáže pracovať v miliónoch kópií paralelne, ktoré sa dokážu samy množiť, tak z mikrolitrov sú litre a hektolitre. Navyše materiálom pre bunky môže byť náš odpad, s ktorým si nevieme rady, a produkcia ich emisií a odpadu sa rovná takmer nule, tak je výber jasný...“

 

Znie to ako sci fi, no dnes sú už mnohé dôležité látky, dokonca liečivá produkované v takýchto továrňach. Za touto ohromnou premenou na bunky stojí šedá eminencia, genetika. O tom, ako nám genetika môže pomáhať zbavovať sa priemyselnej záťaže a vyrábať látky, ktoré sami vyrobiť nedokážeme, príde porozprávať RNDr. Eva Vranová, PhD. z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach. Jej prednáška má názov: Budú živé bunky priemyselnými továrňami budúcnosti?

Vedecká kaviareň sa bude konať na obvyklom mieste, vo výmenníku na Ulici obrody v Košiciach 24. júna o 18:00 hodine.

Text a foto: Katarína Čižmáriková