Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Slávna zlatá maska faraóna Tutanchamona. © Dušan Magdolen.

Tutanchamon v Bratislave

4. 6. 2014 | videné 2950-krát

Ústav orientalistiky SAV od roku 2013 intenzívne spolupracuje s tvorcami medzinárodnej výstavy Tutankhamun – His Tomb and His Treasures na príprave a uvedení jej slovenskej verzie v Bratislave. Výstava pod názvom Tutanchamon – jeho hrobka a poklady bude otvorená v polovici augusta na výstavisku v Inchebe a potrvá až do novembra tohto roka.

Táto pozoruhodná výstava, ktorú doteraz videli už milióny návštevníkov, prináša komplexný pohľad na celosvetovo známy príbeh o jednom z najväčších archeologických objavov všetkých čias, ktorý je dramaturgicky spracovaný a prezentovaný verejnosti jedinečným, vzdelávacím a inovatívnym spôsobom.

 

 

Hlavným cieľom výstavy je prezentovať širokej verejnosti staroveký Egypt prostredníctvom azda najvzrušujúcejšieho objavu v doterajšom egyptologickom výskume ­– Tutanchamonovej hrobky. Kľúčovým prvkom výstavy sú hodnoverné kópie viac ako tisícky artefaktov pochádzajúcich z pohrebnej výbavy mladého faraóna, vrátane ich pôvodného uloženia v hrobke. Výroba predmetov, ktorá v umeleckých dielňach v Káhire prebiehala pod prísnym dohľadom expertov a egyptológov, trvala niekoľko rokov. Všetky predmety sú starostlivo vypracované do najmenších detailov a verne zodpovedajú originálom, ktoré sú uložené v Egyptskom múzeu v Káhire. Jednotlivé expozície prinášajú obrazom, textom i zvukom zaujímavé informácie nielen o predmetoch samotných, ich funkcii a význame, ale návštevníkovi približujú aj dobovú atmosféru výskumu a umožňujú mu vidieť a spoznať jedinečný poklad tak, ako ho zažil a precítil jeho objaviteľ, britský egyptológ Howard Carter, ktorý v novembri 1922 Tutanchamonovu hrobku v Údolí kráľov objavil.

 

 

Témami výstavy sú popri Tutanchamonovej hrobke, pohrebnej výbave a životných osudoch samotného faraóna (18. dynastia, 14. storočie pred Kristom) aj širší kultúrnohistorický kontext civilizácie starovekého Egypta, významné medzníky v jej vývoji, charakteristika staroegyptskej spoločnosti, rozmanité aspekty staroegyptskej kultúry a mnohé iné. Prirodzene nechýbajú ani podrobnosti o objaviteľovi Tutanchamonovej hrobky Howardovi Carterovi, egyptologickom výskume a egyptológii ako vede, ktorá skúma civilizáciu starovekého Egypta.

 

 

Producenti výstavy z agentúry Semmel Concerts Veranstaltungsservice GmbH úzko spolupracovali s mnohými odborníkmi a inštitúciami vrátane Griffithovho ústavu v Oxforde, v ktorom sa nachádza archív výskumu Howarda Cartera, ako aj s potomkami lorda Carnarvona, ktorý financoval Carterove výskumy v Egypte.

 

Aj výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady a príležitosť participovať so zahraničnými partnermi na jej slovenskej verzii sú príkladom toho, že Ústav orientalistiky SAV (hoci s malým počtom pracovníkov) s egyptologickým výskumom je medzinárodne viditeľným a etablovaným orientalistickým pracoviskom.

 

 

Ústav orientalistiky SAV odporúča návštevu výstavy Tutanchamon – jeho hrobka a poklady nielen milovníkom a obdivovateľom starovekého Egypta a rozmanitých kultúr Orientu, ale všetkým, ktorí majú radi svet vedy, poznávanie, dobrodružstvo, napätie, vzrušenie, radosť a uspokojenie z objavovania neznámych svetov. Vitajte na výstave. Ústav orientalistiky SAV Vám želá príjemný a nezabudnuteľný zážitok.

 

 

Dušan Magdolen, Ústav orientalistiky, Slovenská akadémia vied