Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Tretia vedecká kaviareň SAVinci s témou parazity

Ako (ne)žiť s parazitmi, radia vedci zo SAV

2. 4. 2014 | videné 1322-krát

Prečo kliešte nemajú radi ľudí so studenými nohami. Ako sa pred týmto parazitom chrániť a čo robiť, ak bola obrana neúspešná. Prečo sú detské ihriská pod prísnou kontrolou hygienikov a aký podiel na tom majú psi a mačky. Tieto a ďalšie otázky boli témou v poradí tretej vedeckej kaviarne Slovenskej akadémie vied SAVinci, ktorá bola v utorok 1. apríla v Bratislave. Jej hosťom bol riaditeľ košického Parazitologického ústavu SAV Branislav Peťko.

 

Na vedeckej kaviarni B. Peťko pripomenul, že hoci jej téma je Ako (ne)žiť s parazitmi, tie sprevádzajú život na zemi od jeho vzniku. Z desiatich najvýznamnejších infekčných chorôb na svete je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) osem parazitárnych, resp. parazitmi prenášaných.

Tento významný slovenský parazitológ absolvoval Vysokú školu veterinársku v Košiciach (dnes Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie), na Parazitologickom ústave SAV v Košiciach pracuje od roku 1989 a od roku 2007 mu šéfuje. So svojim tímom získal originálne poznatky, okrem iného o vplyve globálnych klimatických zmien na výskyt kliešťov na Slovensku. Zistili tiež výskyt piatich druhov pôvodcov lymskej boreliózy na Slovensku.

Hoci sa píše, že sa sezóna kliešťov začína (a tento rok je vďaka teplej zime všetko inak), prvé sa spomedzi kliešťov na Slovensku budia tzv. pijaky – vo februári a v marci, kliešť obyčajný otvára svoju sezónu v marci či apríli. Ale napríklad kliešť lesostepný si hľadá obete aj v zime. Slinami kliešťov sa prenáša kliešťová encefalitída (vírusový zápal mozgu), lymská borelióza, anaplazmóza, ale tiež menej častá tularémiaQ-horúčka. Podľa zistení Parazitologického ústavu SAV na vzorke 931 respondentov, nikdy nemalo kliešťa viac ako 20 percent ľudí, ojedinele vyše 65 percent. Zhruba 15 percent má každoročne aspoň jedného. Najčastejšie si ich možno nájsť na hlave a krku, na bruchu a na stehne.

B. Peťko na vedeckej kaviarni hovoril aj tom, ako sa kliešte množia, ako ich možno bezpečne odstrániť, či aké sú o nich mýty. Témou vedeckej kaviarne boli však aj iné parazity, hovorilo sa napríklad o škrkavkách a hygienikmi ostro sledovaných detských pieskoviskách.

 

Video z podujatia nájdete TU.

 

 

Štvrtá vedecká kaviareň SAVinci bude v utorok 6. mája o 17.30 hod., rovnako v bratislavskom KC Dunaj. Témou budú medzinárodné vzťahy, osobitne budúca podoba Európy. Ale iste aj ďalšie aktuálne otázky o politike. Hosťom bude Juraj MarušiakÚstavu politických vied SAV, člen predsedníctva akadémie.

Moderovať bude Nora Gubková, vstup bude opäť voľný.