Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Stretnutie Alumni klub bývalých členov Predsedníctva SAV

18. 3. 2014 | videné 1259-krát

Marec je mesiacom stretnutí klubu, ktorý sa schádza v Smoleniciach. Zvolávajú ho bývalí predsedovia SAV po r. 1990 a jeho členmi sa stali od roku 2014 aj bývalé predsedkyne a predsedovia Rady vedcov SAV a Snemu SAV. Na tohtoročnom stretnutí sa zúčastnil Peter Mrafko, ktorý zastával funkciu predsedu najvyššieho orgánu SAV doteraz najdlhšie a Attila Ziegelhöffer. Na úvod si prítomní uctili zosnulého historika a bývalého člena P SAV Milana Zemka.

 

V odbornej časti vystúpil Vojtech Rušin s prednáškou Hodina s čiernym Slnkom. Zatmenia Slnka, ktoré sledoval v pásoch totality na viacerých kontinentoch,  trvali od 50 sekúnd do 5 minút a  integrálne už viac ako jednu hodinu. Prednášku doplnil  fotografiami z cieľových krajín, ktoré už vydal aj knižne. Astronomické výpravy s podporou SAV, sponzorov i vlastných zdrojov boli nákladné. Tvrdí sa, že termín astronomická suma vznikol práve ich spočítaním. Na cesty za čiernym Slnkom použili naši astronómovia všetky dopravné prostriedky. Výprava do Indie na nákladnom aute Tatra mala črty ciest Zikmunda a Hanzelku. Pri prechode Maďarskom sa mohutná Tatra dostala po kolízii do priekopy. Pozoruhodné bolo, že jej druhým účastníkom bol legendárny Trabant.

 

Štefan Luby prezentoval prognózu úspešnosti Slovenska v H 2020, ktorú spracovali spolu s Martinou Lubyovou. Vyšli z čiastok získaných krajinami EÚ 28 v 7. RP a ukázali, že sa dajú dostatočne simulovať s použitím faktorov excelentnosti a domáceho financovania vedy a techniky v príslušnej krajine, vztiahnutými k priemerom EÚ. Na Slovensku sú tieto pomery 0,37 a 0,33. Východiskové sumy sa stanovia úmerne podielu výskumnej kapacity krajiny a Európy a násobia sa uvedenými hodnotami. Súčet  prognózovaných čiastok sa od rozpočtu 7. RP líšil iba o pár %. V prípade Slovenska a nových členských krajín  čerpané čiastky prevýšili prognózu. V pomere ku svojim možnostiam tieto krajiny čerpajú teda viac a nie je pravdou, že financujú výskum vo vyspelej Európe. Naopak, vyspelé krajiny, najmä Nemecko, nečerpá z RP toľko prostriedkov, koľko by mohlo, pretože má bohaté domáce fondy spojené s menšou byrokraciou. Úspešnosť SR v H 2020 závisí od zlepšenia domáceho financovania vedy a výskumu a zvýšenia našej excelentnosti. Iné faktory, najmä organizačného typu, majú pomocný charakter.

 

V poslednej prednáške Viliam Novák hovoril o spotrebe vody na Slovensku, ktorá sa vzhľadom na rast cien voči minulosti zmenšila na polovicu, ale neklesla pod hygienický limit. Zdôraznil význam Dunaja, ktorého odtok je päťkrát vyšší ako odtok všetkých slovenských riek. Uviedol spotrebu vody na produkciu rozličných tovarov, osobitne potravín, kde výroba jedného kg hovädzieho mäsa je stokrát náročnejšia ako pestovanie šťavnatého ovocia a zeleniny. Hovädzie mäso v spotrebe prekonajú prekvapujúco džínsy a iné priemyselné tovary. Ukázal, ako dobre fungujúca ekonomika Nemecka využíva vodu Rýna, ktorá sa počas svojho toku do mora použije a do koryta vráti šesť krát. Prítomní ocenili jeho športové výkony. V. Novák sa vlani zúčastnil maratónu v Bostone. Napriek veku dobehol pred hlavným poľom, čím sa vyhol teroristickému útoku.

 

 

 

Štefan Luby, autor foto: Vojtech Rušin