Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vatikánske múzeá ročne navštívi 5 miliónov návštevníkov

Slovenská archeológia sa predstavila vo Vatikáne

21. 11. 2013 | videné 1731-krát

12. novembra 2013 v priestore Vatikánskych múzeí (Viale Vaticano 2) vo Vatikáne sprístupnili medzinárodnej verejnosti ojedinelú výstavu „Sv. Cyril a Metod – patróni Európy. Najstaršie doklady počiatkov kresťanstva na Slovensku". Výstava je vyvrcholením aktivít Archeologického ústavu SAV a SNM k príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

 

Projekt sa realizoval s podporou Ministerstva kultúry SR a Slovenskej akadémie vied. Záštitu nad výstavou prevzali predseda vlády SR Róbert Fico a Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup. Výstavu slávnostne otvoril riaditeľ Vatikánskych múzeí Antonio Paolucci a na vernisáži sa zúčastnili mnohé významné osobnosti vedeckého, spoločenského a politického života - štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Ivan Sečík, predseda Slovenskej akadémie vied Jaromír Pastorek, kardinál Jozef Tomko, veľvyslanec SR pri Svätej stolici Peter Sopko, nitriansky biskup Viliam Judák a ďalší.

 

Miesto realizácie Vatikán – Rím nebolo vybrané náhodne. Práve v časoch cyrilo-metodskej misie nastali pomerne úzke kontakty Veľkej Moravy a Ríma, resp. pápežov. Podstata misie spočívala v šírení viery a vzdelanosti, ale aj v budovaní a upevnení samostatnej cirkevnej organizácie. Postavenie byzantskej misie sa upevnilo po tom, čo bratia obhájili svoj postup pred pápežom Hadriánom II. v Ríme. Pápež Ján VIII. v roku 880 potvrdil „Metodove“ arcibiskupstvo a Veľkú Moravu vyhlásil listinou Industriae tuae za léno Svätej stolice, čo v podstate znamenalo nezávislosť od Frankov i Byzancie. Ako to už býva s osobnosťami z dávnych dôb, je k dispozícii iba pomerne malý počet súvekých pamiatok s nimi priamo spájateľných. Dokonca i väčšina historických prameňov je známa iba z neskorších opisov.

 

Výstava približuje verejnosti to, na čom je podiel Cyrila a Metoda najväčší – šírenie a upevňovanie kresťanstva v stredodunajskom priestore. To podčiarkuje samotný podnadpis výstavy Najstaršie doklady počiatkov kresťanstva na Slovensku. Ide predovšetkým o prejav pocty týmto významným osobnostiam a ich dielu. V 12. vitrínach sú v skratke prezentované najvýznamnejšie archeologické nálezy, resp. nálezy z múzejných a archívnych zbierok (temer výlučne originály) dokladajúce počiatky kresťanstva na Slovensku. Na sprievodných paneloch sú predstavené osudy sv. Cyrila a Metoda a ich putovanie po európskom kontinente, ako aj osudy Veľkej Moravy, ale aj základné informácie o Slovensku. Za spojovník so súčasnosťou je vybraná najnovšia dvojeurová minca s vyobrazením týchto osobností, ktorá vyvolala toľko diskusií v EÚ.

 

Nálezy pochádzajú z depozitárov viacerých inštitúcií - Archeologický ústav SAV, Slovenské národné múzeum, Biskupstvo Nitra, Tribečské múzeum Topoľčany, Podunajské múzeum Komárno, Ponitrianske múzeum v Nitre, Východoslovenské múzeum Košice. Prvé vitríny zachytávajú šírenie kresťanských myšlienok v prvých 8. storočiach nášho letopočtu. Tu treba pozornosť upriamiť najmä na slonovinovú pyxidu Čiernych Kľačian, ktorá je podľa viacerých bádateľov darom, ktorý Konštantín a Metod priniesli z Byzancie veľkomoravskému kniežaťu Rastislavovi. Jedným z vrcholov výstavy je súbor medených pozlátených plakiet, nový objav slovenskej archeológie. Ide o najucelenejší súbor kresťanských pamiatok v západoslovanskom svete 9. stor. Výnimočné je aj použitie písma. Absolútnym unikátom ja aj nález zvona. Patrí k malej skupine podobných včasnostredovekých nálezov z územia Európy. Aj preto sme ho nazvali „zvestovateľ viery“. Jeho najbližšia paralela je práve v zbierkach Vatikánskych múzeí a je označená ako najstarší kresťanský zvon na svete.

 

Dokladov kresťanstva je však oveľa viac. Azda trochu nenápadne vyznejú železné kovania opaskov zdobené krížmi. Ale práve tie sú dokladom jednoznačného víťazstva kresťanských ideí nad pohanstvom. Ich nositelia sa totiž už verejne – navonok svojím oblečením označovali za kresťanov. Kresťanstvo nebolo izolované vo vzduchoprázdne, ale bolo pevnou súčasťou každodenného života. Aj preto aspoň v skratke približujeme vojenstvo, obchod s otrokmi, alebo šperk vyššie postavenej skupiny obyvateľov. V záverečnej časti sú vystavené kópie významných písomností z 9.-10. stor. medzi ktorými má pre naše krajiny nesmierny význam už spomínaná listina pápeža Jána VIII. adresovaná kniežaťu Svätoplukovi, Industriae tuae. Čestné miesto má originál najstaršej knihy uchovávanej na Slovensku (z 11. stor.) – Nitriansky evanjeliár – obsahuje perikopy - výňatky z evanjelií čítaných na bohoslužbách počas nedieľ a sviatkov cirkevného roka. V poslednej vitríne sú vystavené rôzne formy korpusov a ceremoniálnych krížov z rodiaceho sa vrcholného stredoveku. Na jednej strane dokladajú pevnú pozíciu kresťanstva, na strane druhej sú prekrásnym dokladom rozvinutého umeleckého remesla na území Slovenska. Vhodným doplnením je ďalších 5 solitérnych vitrín v ktorej sú v mierke 1:40 vystavené modely piatich vybraných veľkomoravských kostolov zo Slovenska (Devín, Bratislava, Ducové, Kopčany, Nitra). Vystavené pamiatky určite vzbudia záujem laickej i odbornej verejnosti a majú všetky predpoklady presadiť sa aj v takej obrovskej konkurencii pamiatok akou sú vystavené exponáty v priestoroch Vatikánskych múzeí. Výstava potrvá do 26. januára 2014.

 

Matej Ruttkay, foto Archeologický ústav SAV