Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Diskusný príspevok ex ministra ŽP SR Láslóa Miklósa

Veda pre prax na Smolenickom zámku

15. 11. 2013 | videné 1152-krát

12. novembra 2013 sa v priestoroch Kongresového centra SAV, Smolenice konalo popularizačno-náučné podujatie s názvom Veda pre prax, ktoré pripravil Ústav krajinnej ekológie (ÚKE SAV) v spolupráci so Slovenskou ekologickou spoločnosťou pri SAV (SEKOS).

 

Podujatie sa konalo v rámci prebiehajúceho Týždňa vedy a techniky na Slovensku a bolo zamerané na prezentáciu výsledkov výskumu krajiny smerom k verejnosti, tak aby sa podčiarkol jej význam a potreba pre rozvoj spoločnosti.

 

Veda pre prax bolo  úvodné podujatie v rámci pripravovaného Cyklu prezentácií venovaných odbornej verejnosti, laickej verejnosti, mládeži a študentom.  Pre 40 účastníkov - odborníkov z TTSK,  z miestnej samosprávy, zo školstva, z NGO, z cirkvi a pod. sme pripravili program, ktorý pozostával z dvoch častí. V prvej časti odzneli dve prezentácie o zameraní a aktivitách Ústavu krajinnej ekológie s dôrazom na vybrané projekty, ktoré našli svoje uplatnenie v reálnej praxi (informáciu predniesla  riaditeľka ÚKE SAV RNDr. Zita Izakovičová, PhD.) a o materiálno-technickom zabezpečení ústavu, ktorý je pre výskum veľmi dôležitý (predniesol Mgr. Matej Mojses, PhD.). V druhej časti podujatia s názvom Dialógy na zámku sme sa rozprávali o konkrétnych skúsenostiach s prenosom ekologických aspektov do reálnej praxe. Úvodný príspevok na túto tému predniesol exminister životného prostredia profesor Lásló Miklós, ktorý má bohaté skúsenosti zo svojho pôsobenia na MŹP SR. O dlhoročnej spolupráci pri riešení viacerých projektov, ktorých  výstupom boli aj knižné publikácie ako napríklad Atlas reprezentatívnych geoekosystémov Slovenska a Reprezentatívne typy krajiny Slovenska, porozprával RNDr. Dušan Kočický z ESPRIT s.r.o.  Banská Štiavnica.

Profesor Juraj Hreško z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Katedry ekológie a environmentalistiky, Fakulty prírodných vied vyzdvihol význam spolupráce výskumných inštitúcií a vzdelávacích inštitúcií predovšetkým v oblasti transferu vedeckých poznatkov do výučby na vysokých školách.

Z TTSK s diskusným príspevkom vystúpila riaditeľka Odboru územného plánovania a ŽP Ing. Oľga Sersenová, ktorá vyzdvihla potrebu spolupráce pri aplikácii vedeckých poznatkov v krajinnom plánovaní, v územnom rozvoji a starostlivosti o životné prostredie.  

Miestom vzájomnej spolupráce našej vedeckej inštitúcie s miestnou samosprávou, školou, záujmovými organizáciami a samozrejme s obyvateľmi je už dlhé roky obec Suchá nad Parnou. O spoločných skúsenostiach s riešením projektov s environmentálnym zameraním porozprávala Mgr. Ivana Smahelová riaditeľka  ZŚ z materskou školou v obci Suchá nad Parnou. Spolu s kolegyňou Mgr. Gabrielou Miklánkovou si pripravili prezentáciu o Prírodnom environmentálnom laboratóriu o jeho využití vo vyučovacom procese ako aj pri neformálnej environmentálnej výchove. Poukázali na skutočnosť, že už sami, bez odborného vedenia ÚKE SAV, pokračujú v environmentálnych aktivitách a vybudovali nové súčasti ekolaboratória ako pamäťový chodník, drevený altán a zrekonštruovali nefunkčnú fontánu.

Ex starosta obce Suchá nad Parnou František Oboril ocenil spoluprácu s Ústavom krajinnej ekológie nielen pri budovaní Prírodného environmentálneho laboratória, ale aj pri výsadbe prvkov ÚSES s ktorými sa obec v roku 2010 zapojila do súťaže Cena Slovenskej republiky za krajinu.

Diskusný príspevok o zriadení komunitného Ekoparku v obci Zvončín predniesla Erika Princová zo Sociálneho centra Anjel. Do diskusie sa zapojili aj doc. RNDr. Ingrid Belčáková, PhD., Mgr. Vojtech Bičan, páter Viktor Mišuth, CSsR., RNDr. Zdena Krnáčová PhD., RNDr. Milena Moyzeová, PhD. Mnohé z tém, ktoré boli predmetom diskusie sa môžu stať námetom pre spoluprácu v budúcnosti.

Na doplnenie programu sme pre účastníkov podujatia pripravili výstavu posterov (tematicky zameraných predovšetkým na aplikačné aspekty ako je tvorba prvkov ÚSES, krajinných plánov a hodnotenia kvality životného prostredia na regionálnej a lokálnej úrovni ako aj na prezentáciu aktivít Slovenskej ekologickej spoločnosti v oblasti ekológie), knižných publikácií, informačných letákov o ústave ako aj o SEKOS a Prírodnom environmentálnom laboratóriu. Vzhľadom k tomu, že výskum krajiny vyžaduje nielen teoretické poznatky ale aj prácu v teréne, program sme spestrili o prehliadku Smolenického zámku spojenú s vychádzkou do historického parku.

 

Spracovali Milena Moyzeová a Edita Adamčeková