Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV predstavil laboratórium na testovanie efektívneho riadenia výroby a spotreby energie z obnoviteľných zdrojov - Smart Grid, ktoré má spoločne s Technologickým inštitútom SAV.

Na Týždni vedy a techniky o výhodách vedy

15. 11. 2013 | videné 1119-krát

Týždeň vedy a techniky pokračoval vo štvrtok 14. novembra aj akciami viacerých pracovísk Slovenskej akadémie vied. Ústavy SAV pripravili i na tento deň prednášky, prezentácie, prehliadky priestorov, súťaže a ďalšie podujatia.

Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV predstavil laboratórium na testovanie efektívneho riadenia výroby a spotreby energie z obnoviteľných zdrojov - Smart Grid, ktoré má spoločne s Technologickým inštitútom SAV. Návštevníkom dní otvorených dverí ho prezentoval riaditeľ tohto inštitútu SAV Jozef Šebek. Smart Grid demonštruje moderné možnosti na získavanie, uskladňovanie a využívanie energie z viacerých alternatívnych zdrojov vhodných napríklad na prevádzku rodinných domov. Na nedávnej Noci výskumníkov prezentoval takéto možnosti populárnym spôsobom ako „Dom snov“ pracovník a bývalý riaditeľ Ústavu materiálov a mechaniky strojov František Simančík. Hovoril aj na štvrtkovom dni otvorených dverí. „Chceme simulovať prevádzku napríklad na úrovni rodinného domu tak, aby kombinácia zdrojov dosiahla, že energiu zvonku budú jeho obyvatelia pri tom potrebovať minimálne,“ vysvetľoval. A dodal, že ľudia si neuvedomujú, že s energiou na prevádzku budovy sa dá narábať tak, že ju prakticky netreba kupovať.

Konceptov je veľa,“ povedal F. Simančík v súvislosti s touto témou. „Krása Slovenskej akadémie vied je okrem iného v tom, že umožňuje vedcom pracovať na nich, skúšať ich a porovnávať s bežne používanými postupmi,“ pripomenul. Na rozdiel od mnohých ďalších akcií Týždňa vedy a techniky, medzi poslucháčmi prezentácie J. Šebeka neprevažovali žiaci či študenti. Ako povedal Jaroslav Jerz z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV pozývali aj tých, no predstavenie laboratória zaujímalo tiež zástupcov komerčnej sféry, ktorí sa medzi návštevníkmi objavili.

Svoje laboratóriá NANOLAB sprístupnil vo štvrtok pre verejnosť aj Fyzikálny ústav SAV. Ten na popoludnie pripravil aj prednášku na tému „Nanočastickové senzory plynov“. Dni otvorených dverí mali napríklad aj Ústav anorganickej chémie, Výpočtové stredisko SAV či Ústav pre výskum srdca SAV. Hostí vo svojom areáli privítalo aj Arborétum Mlyňany.

M. Podstupka, foto: K. Selecká